Skocz do zawartości

Zapach acetonu


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Wiec rozlałem na cicha,i po 2 dniach od cichej znowu to samo,czyli błonka i zapach tego rozpuszczalnika,a smak niezmieniony,wiec choć bym nie rozlał na cichą to i tak ta błona by sie pojawiała.Normalnie jestem poirytowany tym co jest grane,bo robiłem już piwa na wb06,na s04,s23,i żadnych takich błonek nie miałem i takiego smrodu.

Pierwsze moje piwo zacierane dostało taki rodzaj infekcji jak opisujesz. Przyczyną był nierówny otwór na pokrywce zalepiony taśma malarską (papierową). Po leżakowaniu zapach zniknął. Drugi raz dostałem tej błony w tym roku. Z braku czasu cicha fermentacja trwała 4 tygodnie. Kilka butelek odłożyłem ponieważ były z ostatniej partii dekantacji (robiłem to na raty), gdzie zaciągnęło błonę, redukując ja do pływających na powierzchni farfocli. Po miesiącu leżakowania w smaku i zapachu aceton niewyczuwalny. Spotkało mnie to za każdym razem, gdy temperatura w piwnicy sięgała rocznego stanu maksymalnego (20C). dlatego też kolejne piwo po acetonie (gdy była ta ostatnia fala upałów) zrobiłem tylko burzliwą, przedłużoną do 4 tygodni. Nie otwierałem przez ten czas fermentora ani razu. Efekt? zero jakichkolwiek problemów z błoną. Ewidentnie infekcja bakteryjna z powietrza w piwnicy.

 

Ja fermentuje w zamrażarce z zamarznientymi butelkami pet,temp....fermentacji 17-18 stopni,jak juz sie kończyła burzliwa,to podwyrzszyłem do 20 stopni by dofermentowało i tak robiłem nieraz i tego nie było,odkąd zacząłem z drożdżami s33 (3 warka) to teraz takie smrody mi sie po fermentorze robią.

 

Fermentuje w fermentorze bez kranika wszystko strzelne koło pokrywy,i koło rurki,a może tak jak mówisz infekcje chwyta mi wtedy jak otwieram fermentor,sam już nie wiem.

 

Mam do ciebie pytanko to może zostawie to piwo na jeszcze 2 tyg...żeby dofermentowało,i nie wiesz czy jak póżniej rozleje dofermentowane,czy z tej infekcji nie będą i tak robić sie granaty,bo wiem że ostatnio nie dofementowane piwo rozlewałem,wiec musiałem rozgazowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mam sytuacje w warka nr 40 Dyniowe Ale dzisiaj zmierzyłem blg -3 na drożdżach US-05 a tu przepis jakby ktoś chciał i spróbowałem smaku , bardzo ładny zapach przypraw, innych brak, następnie w smaku słodowa, czuć lekko dynie ale przede wszystkim przebija się rozpuszczalnik, aż ze strachu że infekcja zajrzałem do środka i nic nie ma na powierzchni, żadnego kożucha ani bąbli. Prawdopodobnie to przez to że przez noc jak napaliłem w piecu temp. w fermentatorze mogła skoczyć do 26C, rano dopiero zniosłem do piwnicy, a to był 3 dzień fermentacji, i później fermentowałem w 16C, mogło nabyć niechcianego posmaku... szkoda a tak ładnie się zapowiadała, następnym razem będę pilnował bardziej! W poniedziałek zleje do butelek, mam nadzieje że to minie z czasem.... czy to faktycznie jest wina tych "alkoholi wyższych" i czy to faktycznie mija z czasem? jak u was było później bo nie dopisaliście?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu otworzylem butelke dubla uwarzona prawie rok temu. Rozpuszczalnik dalej obecny :/

 

No to trudno piwo pójdzie do szybkiego wypicia, najlepsze to w tym jest że tylko ja ten rozpuszczalnik czułem nikt inny go nie wyczuwa. A to skąd on powstał to dobrze rozumuje to moja wina że za wysoka temperatura była?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka dni temu otworzylem butelke dubla uwarzona prawie rok temu. Rozpuszczalnik dalej obecny :/

 

No to trudno piwo pójdzie do szybkiego wypicia, najlepsze to w tym jest że tylko ja ten rozpuszczalnik czułem nikt inny go nie wyczuwa. A to skąd on powstał to dobrze rozumuje to moja wina że za wysoka temperatura była?

U mnie bylo podobnie. Rowniez tylko ja to wyczuwalem. Piwo zostalo w wiekszosci rozdane po znajomych, ktorzy je sobie nawet chwalili. Kilka butelek zostawilem i co jakis czas otwieralem zeby sprawdzac jak sie starzeje.

Za obecnosc w piwie winie zbyt wysoka temperature fermentacji ~24-26C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W Burton'ie znajomy w smaku odnalazł aceton, a właściwie rozpuszczalnik=zmywacz do paznokci i jest na razie pierwszą osobą, która mi o tym mówi. W domu piliśmy Burton'a przez całe Święta i parę osób też dostało-nikt na to nie zwrócił uwagi-tzn. nikt nie zwrócił uwagi na coś niepokojącego w smaku i zapachu. Druga osoba zaś odnalazła-tym razem w zapachu również aceton w Honey Ale, a trzecia w tym samym piwie w ogóle nie znalazła miodu, choć jeszcze do niedawna tam był, i ta trzecia osoba, ma bardzo wyczulone zmysły, ale i miała Burton'a i miała Honey ale'a i w żadnym acetonu dla niej nie było, a każda z osób dostała mniej więcej w tym samym czasie. I teraz zagadka skąd ten aceton?

 

Na drugi dzień jak się dowiedziałem odmyknąłem jedno i drugie i mimo, że to moje piwa, to choćbym chciał acetonu nie stwierdzam w żadnym, natomiast rzeczywiście miodowość Honey ale spadła-trudno życie. Czy może mieć na to wpływ transport, etc i fakt, że Burton i tak jeszcze za młody i może się układa, a ponieważ trzecia osoba dostała go do rąk własnych, więc miałem identycznego jak mam w piwnicy?

 

Mnie aceton zaś kojarzy się głównie z chorwackimi travaricami a więc połączeniu nut destylatu winno/owocowego z gałązką rozmarynu, natomiast octan etylu o którym była mowa, to dla mnie głównie pachnie klejem-ale on wynika z tego, że do destylacji wzięto zbyt dużo zepsutych, nieprzebranych owoców, jeśli nie przekracza normy, to najwyżej może mieć wpływ na kaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.