Skocz do zawartości

Otwieramy browar! czynności w UC - dyskusja


Rekomendowane odpowiedzi

Temat był wałkowany kilka razy :rolleyes: Stosowne akty prawne znajdziesz na stronach Ministerstwa Finansów.

to prawda, że był wałkowany, ostatnio czytałem wątek na ponad 400 postów na piwo.org, oraz na browar.biz też czytałem i nigdzie nie ma przytoczonej ustawy dot. częstowania gości własnym alkoholem w agroturystykach- a opinie userów były sprzeczne. A porada typu "poszukaj na stronach ministerstwa finansów" równie dobrze mogła brzmieć poczytaj sobie na stronach www . Jeżeli nie potrafisz przytoczyć ustawy o którą zapytałem w powyższym poście mogłeś sobie darować wypowiedź , bo nic nowego ona nie wnosi. Proszę się nie dziwić, że szukam interpretacji prawnej w/w zagadnienia, w czas gdy w niemalże w każdej agroturystyce ludzie częstują własnymi wyrobami alko, a opinie użytkowników są różnie ( i z jakiś przyczyn ludzie szukają otwartej furtki właśnie w agroturystyce).

 

pozdrawiam

A.S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat był wałkowany kilka razy :rolleyes: Stosowne akty prawne znajdziesz na stronach Ministerstwa Finansów.

to prawda' date=' że był wałkowany, ostatnio czytałem wątek na ponad 400 postów na piwo.org, oraz na browar.biz też czytałem i nigdzie nie ma przytoczonej ustawy dot. częstowania gości własnym alkoholem w agroturystykach- a opinie userów były sprzeczne. A porada typu "poszukaj na stronach ministerstwa finansów" równie dobrze mogła brzmieć poczytaj sobie na stronach www . Jeżeli nie potrafisz przytoczyć ustawy o którą zapytałem w powyższym poście mogłeś sobie darować wypowiedź , [b']bo nic nowego ona nie wnosi[/b]. Proszę się nie dziwić, że szukam interpretacji prawnej w/w zagadnienia, w czas gdy w niemalże w każdej agroturystyce ludzie częstują własnymi wyrobami alko, a opinie użytkowników są różnie ( i z jakiś przyczyn ludzie szukają otwartej furtki właśnie w agroturystyce).

 

pozdrawiam

A.S.

Nie ma sie co unosić. Planujesz biznes a szukasz porad na forum ? Idź do US, UC i się dopytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz, oni sami z siebie nie szukają takich płotek. Jedyna możliwość to donos.

Który jest jak najbardziej realny. Wino, nalewki, bimber to prawie standard, w każdym polskim domu.

Piwo to już sensacja i coś innego.

 

Jeśli dodatkowo jest konkurencja w okolicy, to wcześniej czy później kontrola murowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wiesz' date=' oni sami z siebie nie szukają takich płotek. Jedyna możliwość to donos.[/quote']

Który jest jak najbardziej realny. Wino, nalewki, bimber to prawie standard, w każdym polskim domu.

Piwo to już sensacja i coś innego.

 

Jeśli dodatkowo jest konkurencja w okolicy, to wcześniej czy później kontrola murowana.

Bez przesady z tą sensacyjnością. Przeciętny obywatel w ogóle nie wie jak nalicza się akcyzę i jakie jest prawo w tej materii. Poza tym pamiętajmy, że mandat jest uzależniony od tego na jaką kwotę nastąpiło uszczuplenie wpływów do budżetu państwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega ma legalny bar w górach, konkretnie Beskidach. Nie jest mieszkańcem tej miejscowości. Wszystko legalnie, a donosów miał tyle, że kontrole nie wychodziły z baru. Sanepid, straż pożarna, Urząd Skarbowy. No niestety tak działa konkurencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy prawo przewiduje handel brzeczką?

 

Tzn. czy może istnieć browar z warzelnią, który nie robi piwa, a tylko sprzedaje brzeczkę innym podmiotom.

 

I odwrotnie, czy może być browar bez warzelni, który kupuje brzeczke, fermentuje, rozlewa i sprzedaje?

 

I jak się to ma do obowiązku akcyzowego, w których miejscach trzeba robić obmiar i naliczać akcyzę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej interpretacji wynika, że obrót brzeczką nie podlega akcyzie. Piszą tam wprawdzie o brzeczce gorącej, mam nadzieje, że jak wystygnie to nie nabierze akcyzy :)

 

Widze w tym lukę którą moglibyśmy wykorzystać. Wystarczy kupić jeden atestowany tank fermentacyjny i można zakładać legalny browar - załatwiać skład podatkowy, papierki itp. A brzeczkę kupować od firmy zewnętrznej.

 

Z kolei inna firma mogłaby produkować tylko brzeczkę - produkt nie objęty akcyzą, więc nie miałaby nic do czynienia z Urzędem Celnym i Urzędem miar, mogłaby tak naprawdę mieszać w garze ekstrakty z WES.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej interpretacji wynika, że obrót brzeczką nie podlega akcyzie. Piszą tam wprawdzie o brzeczce gorącej, mam nadzieje, że jak wystygnie to nie nabierze akcyzy :)

 

Widze w tym lukę którą moglibyśmy wykorzystać. Wystarczy kupić jeden atestowany tank fermentacyjny i można zakładać legalny browar - załatwiać skład podatkowy, papierki itp. A brzeczkę kupować od firmy zewnętrznej.

 

Z kolei inna firma mogłaby produkować tylko brzeczkę - produkt nie objęty akcyzą, więc nie miałaby nic do czynienia z Urzędem Celnym i Urzędem miar, mogłaby tak naprawdę mieszać w garze ekstrakty z WES.

W jaki sposób ma to ułatwić założenie browaru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem trochę odwrotnie. Zacząłem interesowac sie sprzętem i wyszło, że warzelnia jest piekielnie droga a zarazem bardzo twała i wydajna. Rozsądne by było, żeby kilku piwowarów mieszkających w pobliżu kupiło warzelnię na spółkę, a resztę browaru urządzało u siebie - w garażu, w restauracji, co kto może, brzeczkę by się dowoziło, a tak przecież naprawdę dusza piwa tkwi w fermentacji.

 

Przy okazji można by trochę ułatwic sobie korowody z przepisami. Pomieszczenia z fermentorami nie muszą spełniać takich norm budowlanych, pożarowych, ekologicznych jak warzelnia. A z kolei osobna warzelnia nie musiała by się wozić Urzędem Celnym.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób ma to ułatwić założenie browaru?

i jescze jedno - nie muszę umoczyć tyle gotówki w sprzęcie. Kupuję minimum sprzętu i złatwiam papierki, jak już mam wszystkie pieczątki to mogę rozbudowywac browar. A tak, to muszę na dzień dobry wyłożyć milion na sprzęt, a potem patrzeć jak rdzewieje, a ja biegam po urzędach z odwołaniami, bo kafelki mają zły kolor albo brak szafki na fartuch dla piwowara.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadź fermentacyjna podlega odbiorom i skalowaniu. Przetaczanie z kadzi fermentacyjnej do leżakowych podlega kontroli UC.

Jak by nie patrzeć, atestowana warzelnia kosztuje 10 razy więcej niż atestowany unitank.

 

Dlaczego milion? 350 tyś wystarczy.

Daję 400, stawiaj mi browar. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem trochę odwrotnie. Zacząłem interesowac sie sprzętem i wyszło, że warzelnia jest piekielnie droga a zarazem bardzo twała i wydajna. Rozsądne by było, żeby kilku piwowarów mieszkających w pobliżu kupiło warzelnię na spółkę, a resztę browaru urządzało u siebie - w garażu, w restauracji, co kto może, brzeczkę by się dowoziło, a tak przecież naprawdę dusza piwa tkwi w fermentacji.

 

Przy okazji można by trochę ułatwic sobie korowody z przepisami. Pomieszczenia z fermentorami nie muszą spełniać takich norm budowlanych, pożarowych, ekologicznych jak warzelnia. A z kolei osobna warzelnia nie musiała by się wozić Urzędem Celnym.

Jak już kilku piwowarów do spółki kupi warzelnie to po co wozić do siebie do fermentacji ? Kupić zbiorniki dla każdego "udziałowca" i fermentować na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Żeby nie zaśmiecać wątku medialnego, napiszę tutaj. Pytanie do fachowców, czy można by zrobić skład celny, który obejmowałby jedynie warzelnię + tank serwisowy. Widzę to tak, po schłodzeniu brzeczki transferujesz ją do pomiaru do tanku serwisowego, a następnie brzeczka trafia do tanku fermentacyjnego poza składem. Oczywiście wtedy można zapomnieć o zanikach, o zwrocie akcyzy za wylane piwo itd. No ale max 30% wielkości akcyzy to sobie można podarować. Da się tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba mieć tak samo obmiarowane wszystkie zbiorniki - kadź warzelna fermentory itd. Nie ma składu celnego, tylko w miesiącu poprzedzającym deklaruje się ile piwa browar uwarzy i wpłaca akcyzę, Pod koniec miesiąca składa się wniosek rozliczający ile się faktycznie uwarzyło i ile trzeba dopłacić/ ile akcyzy przechodzi na kolejny miesiąc.

 

Biadolicie ile te zbiorniki kosztują - ale to się opłaca skoro większość sieciówek otwiera kolejne browary. W pierwszym półroczu tego roku otworzyły się 3 browary. Jeśli nie kupuje się szklanego Kaspera to te instalacje aż tak nie powalają ceną w porównaniu do zysków które można z nich mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.