Skocz do zawartości

Duże różnice w twardości wody deklarowanej a zbadanej


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Mam pytanie czy możliwy jest tak duży rozstrzał pomiędzy twardością wody deklarowaną przez wodociągi, a pobraną i zbadaną za pomocą testu kropelkowego.

Zestaw kupiłem ponieważ w raporcie mam wyłącznie twardość ogólną (GH), a brakuje informacji o alkaliczności (KH).

 

Dla ujęcia Raba mam podaną twardość = 123 mg CaCO3/l lub 6,9*n.

Zbadałem ją i wyszło mi 11*n, czyli po pomnożeniu przez 17,848 jest to 196 mg CaCO3/l, czyli o 60% większa.

Twardość węglanowa wyszła mi 8*n czyli 143 mg CaCO3/l

 

Zakład uzdatniania wody jest oddalony od mojego mieszkania o ok 20km w linii prostej. Czyżby tak dużo wapnia i magnezu wypłukiwała woda na takim odcinku?

 

Pozdrawiam,

/eltomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakich testów kropelkowych używałeś, ale mam jakieś odniesienie do takowych z akwarystyki (testy na KH, Ca, Mg, PH i tym podobne przy zabawie z minirafą). W zależności od producenta i daty ważności jest bardzo duża rozbieżność. Do tego stopnia, że testy potrafią podawać całkowicie inne wyniki, przy tej samej próbie pomiarowej. Mam duży zakres nieufności do takowych i raczej biorę pod uwagę jakiś kierunek, jakie pokazują, niż konkretną wartość wyniku. 

Jak chcesz być na 100% pewny, to można wysłać do laboratorium, chyba to nie są teraz jakiś duże koszta bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elroy napisał:

Nie wiem jakich testów kropelkowych używałeś, ale mam jakieś odniesienie do takowych z akwarystyki (testy na KH, Ca, Mg, PH i tym podobne przy zabawie z minirafą).

Użyłem testy Zoolek, testy te mają dobre opinie na forach akwarystycznych, a to dobra rekomendacja.

Wykonałem jeszcze jeden test, na 2-krotnie większej próbce i tym razem wyszła mi GH 13*n, czyli 232 mg CaCO3/l, czyli prawie 90% większa niż podawana przez wodociągi. Pewnie zrobię jeszcze kilka takich testów i ocenię jak te testy różnią się między sobą.
 

Napisałem też do wodociągów, zobaczę jak się do tego odniosą i na tej podstawie zdecyduję czy wysyłać wodę do pomiarów. Z tym mam pewien problem, bo skład wody zmienia się w ciągu roku, mają na to wpływ m.in opady deszczu, śniegu, tudzież brak tych opadów i chciałbym mieć jednak możliwość dokonywania takich pomiarów okresowo w domu.

 

EDIT: wykonałem kilka testów KH i GH i wszystkie wychodzą odpowiednio 8*n i 13*n, początkowe 12*n mogły być spowodowane złą temperaturą wody i/lub niewymieszaną zawartością buteleczki z reagentem GH.

 

Najbardziej aktualny raport (ten do którego podałem linka) jest z okresu wrzesień-listopad 2019 i może rzeczywiście wartość GH tak mocno się zmieniła.

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.