Skocz do zawartości

Brewkit german hell bock


Sumikk

Rekomendowane odpowiedzi

48 minut temu, Sumikk napisał:

Zrobiłem roztwór cukru i wody i balingomierz pokazuje ok 5.5 a refraktometr 5

Czyli to że mi się nie zgadza może być spowodowane złym pomiarem przed fermentacją ?

 

Refraktometrem już po korekcie (choć w sumie korekta by jeszcze zwiększyła różnicę)?

Cóż, skoro wyniki tak się rozjeżdżają, to zdecydowanie tak może być.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle po kazało bez żadnych korekt.

Czy balingometr jest pewniejszy po fermentacji ? Tzn pokazuje faktyczny stan blg ? Mogę na nim polegać ? Podniosłem temp do 20'c w piątek po pracy zobaczę co się dzieje, jak nie będzie spadać to będę butelkowal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Sumikk napisał:

Tyle po kazało bez żadnych korekt.

Czy balingometr jest pewniejszy po fermentacji ? Tzn pokazuje faktyczny stan blg ? Mogę na nim polegać ? Podniosłem temp do 20'c w piątek po pracy zobaczę co się dzieje, jak nie będzie spadać to będę butelkowal

 

Cóż, pewnie zabrzmi to banalnie ;)

Ale po iluś warkach pewnie przestaniesz zwracać uwagę na to "do ilu zeszło", ten 1°Blg rzadko będzie miał znaczenie - ważniejsze, czy utrzymuje się stabilnie i czy możesz butelkować :)

Ja jestem zwolennikiem refraktometru, głównie ze względu na niewielkie próbki do pomiaru. Czy na pewno podaje dobre wartości po korekcie? Nie wiem, ale żyję z tym i się nie przejmuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, punix napisał:

 

Cóż, pewnie zabrzmi to banalnie ;)

Ale po iluś warkach pewnie przestaniesz zwracać uwagę na to "do ilu zeszło", ten 1°Blg rzadko będzie miał znaczenie - ważniejsze, czy utrzymuje się stabilnie i czy możesz butelkować :)

Ja jestem zwolennikiem refraktometru, głównie ze względu na niewielkie próbki do pomiaru. Czy na pewno podaje dobre wartości po korekcie? Nie wiem, ale żyję z tym i się nie przejmuję ;)

No a co byś zrobił na moim miejscu w tej chwili ? 

Widać że jak podniosłem temp do 20'c to coś się jeszcze rusza więc mam nadzieję że jeszcze spadnie blg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Sumikk napisał:

No a co byś zrobił na moim miejscu w tej chwili ? 

Widać że jak podniosłem temp do 20'c to coś się jeszcze rusza więc mam nadzieję że jeszcze spadnie blg 

 

Rusza się, czyli rurka bulka? Po podniesieniu temperatury zawsze trochę CO2 się uwolni.

Po podniesieniu temperatury odczekałbym ze 3 dni (nie liczyłem dokładnie, ale już coś koło 20 dni fermentuje?), sprawdził blg (tym samym przyrządem, co poprzednio ;) ) i jeśli nie spada - spokojnie w butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, punix napisał:

Rusza się, czyli rurka bulka? Po podniesieniu temperatury zawsze trochę CO2 się uwolni.

Tak jakieś małe bąbelki się pojawiają i podnosi się pokrywa.

11 minut temu, punix napisał:

Po podniesieniu temperatury odczekałbym ze 3 dni (nie liczyłem dokładnie, ale już coś koło 20 dni fermentuje?), sprawdził blg (tym samym przyrządem, co poprzednio ;) ) i jeśli nie spada - spokojnie w butelki.

Tak właśnie planuje, fermentuje 20 dni, jak w do piątku się nie zmieni nic to może w sobotę uda mi się zapakować w butelki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.02.2020 o 00:00, punix napisał:

 

 Blg mimo podniesienia nie spadło nic, jest 5blg. Myślicie że mogę takie piwo butelkować ? Nie biedzie granatów ? I ile dać glukozy ? 

Czy ew mogę je zostawić do poniedziałku? 

Edytowane przez Sumikk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Sumikk napisał:

 Blg mimo podniesienia nie spadło nic, jest 5blg. Myślicie że mogę takie piwo butelkować ? Nie biedzie granatów ? I ile dać glukozy ? 

Czy ew mogę je zostawić do poniedziałku? 

 

Skoro drożdże nic nie dojadają, to powinien być koniec i granatów nie powinno być. Spokojnie możesz zostawić je do poniedziałku (ewentualnie dla pewności wtedy raz jeszcze zmierzyć blg, ale małe szanse, żeby akurat teraz jeszcze ruszyło).

Do nagazowania najlepiej użyć kalkulatora, np. https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Sumikk napisał:

Okej to wiem, ale to że piwo ma dalej 5blg nic nie zmienia ? Normalnie liczyć ? 

 

O ile jest odfermentowane do końca (a takie obecnie sprawia wrażenie), to końcowe blg nie ma nic do rzeczy (to cukry złożone, których dane drożdże już nie potrafią przetrawić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.