Jump to content
Sign in to follow this  
Henx

Wymrażanie piwa, a obliczenia %

Recommended Posts

Zabrałem się za wymrażanie braggota. I pojawił się problem w postaci obliczenia ile czego tam teraz jest. Gdyby możliwe było usunięcie tylko wody to nie byłoby problemu, ale wiadomo że ta usuwana „woda” jest kolorowa. 

Na starcie braggot miał 25 blg i odfermentował do 5,3 (refra pokazywał 13,3 przed korektą) czyli 12,4 abv. Obecnie po pierwszym usunięciu „śniegu” refra pokazuje 16,5. I nie wiem jak to dale ugryźć. Czy:

16,5/13,3 x 25 ?

daje to wtedy 1,24x25=31. Podstawiając pod kalkulator dla korekty refra 31 i 16,5 daje 31 i 6,5 - wrzucając to w kalkulator alkoholu wychodzi 16,6 abv. Raczej niemożliwe to jest jeszcze na tym etapie. 

Druga wersja jaka mi przyszła do głowy to:

16,5-13,3=3,2

25+3,2=28,2

podstawiając pod kalkulator na korektę refra 28,2 i 16,5 daje „odfermentowanie” do 8,5 co dalej w kalkulatorze alkoholu daje 13,1 abv. Tu znowu wydaje mi się, to zbyt niską wartością skoro startowałem z 12,4 abv. 

Podejrzewam, że oba moje sposoby liczenia są błędne. Czy ktoś kiedyś to liczył?

Jest jeszcze opcja pomiaru areometrem i refraktometrem ekstraktu końcowego piwa i z kalkulatora wyliczenie ekstraktu początkowego i zawartości alkoholu. Niestety nie wiem jaka jest dokładność metody, ale podejrzewam, że niska.

Też o tym myślałem i na koniec chyba tak zrobię. Liczyłem na to, że może ktoś ma jakiś tajemny sposób. 

A co do Twojego pomysłu to kiedyś tak robiłem z ciekawości czy da radę i różnica była 0,5 blg w stosunku prawdziwego blg po gotowaniu, piwo miało coś koło 12-13. 

Tak jak @anteks mówi, tylko laboratorium. Różnice przy tych chałupniczych metodach wychodzą kosmiczne w porównaniu do rzeczywistości. 

Warto dodać, że chałupnicze zawsze wychodzą znacznie zawyżone. 

Edited by Oskaliber