Skocz do zawartości

Jakie metale mogą mieć kontakt z brzeczką?


Abasan30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Chciałbym zastosować złączki z mosiądzu ale nie jetem pewien czy nadają się do kontaktu z brzeczką.

Mosiądz jest dość tani, i różnorodność końcówek jest większa od tych z nierdzewki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy krótkotrwałym kontakcie z brzeczką nie ma problemu. Gorzej jeśli chodzi o kontakt długotrwały np. elementy fermentatora. Tutaj to już ma znaczenie, bo środowisko jest kwaśne i będą zachodziły róznorakie reakcje: metal<->kwas (brzeczka) oraz metal<->elektrolit (brzeczka)<->metal w przypadku gdy będziesz miał dwa różne metale (elektrokorozja).

 

Generalnie w spożywce stosuje sie nierdzewke/kwasówke bo jest obojętna chemicznie i łatwo ją utrzymać w czystości używając środków z którymi inne metale by reagowały. Fakt, nierdzewka tania nie jest, ale jeśli chodzi o różnorodność złączek to jest całkiem nieźle - podstawowe złączki są dostępne, problem jest z jakimiś dziwnymi przejściówkami, ale czasami coś można takiego znaleźć u kolegów z Chin (nierdzewka u nich też jest około 20-30% tańsza). Dodatkowo jest masa różnego typu złączek stosowanych typowo w przemyśle spożywczym, których nie znajdziesz w ogóle w mosiądzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację

Mosiądz chciałem zastosować do wymiennika płytowego tam gdzie przepływa brzeczka. Czas chłodzenia to około 5-6 minut ( i to był by czas kontaktu brzeczki z mosiądzem). Myślę że nie powinno być problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam  nierdzewke wszystko myje soda i dlatego właśnie wybór padł na nierdzewke. Wymiennik po każdym warzeniu na nockę NaOH w obiegu pompka wytwarza obiad, a w pojemniku dodatków wrzucam hop spidera kraniki wężyki i cała reszte co używałem ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też używam pojedynczych elementów z miedzi/mosiądzu, które myję indywidualnie, czasem wrzucę nawet do sody, ale wtedy to już jest konieczne płukanie w kwasie przed kolejnym użyciem. Chodziło mi bardziej, żeby ktoś nie pomyślał, żeby całe instalacje składać z mosiądzu, bo wtedy może być problem z utrzymaniem czystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.