Jump to content

Jakie metale mogą mieć kontakt z brzeczką?


Abasan30
 Share

Recommended Posts

Witam 

Chciałbym zastosować złączki z mosiądzu ale nie jetem pewien czy nadają się do kontaktu z brzeczką.

Mosiądz jest dość tani, i różnorodność końcówek jest większa od tych z nierdzewki.

 

Link to comment
Share on other sites

Przy krótkotrwałym kontakcie z brzeczką nie ma problemu. Gorzej jeśli chodzi o kontakt długotrwały np. elementy fermentatora. Tutaj to już ma znaczenie, bo środowisko jest kwaśne i będą zachodziły róznorakie reakcje: metal<->kwas (brzeczka) oraz metal<->elektrolit (brzeczka)<->metal w przypadku gdy będziesz miał dwa różne metale (elektrokorozja).

 

Generalnie w spożywce stosuje sie nierdzewke/kwasówke bo jest obojętna chemicznie i łatwo ją utrzymać w czystości używając środków z którymi inne metale by reagowały. Fakt, nierdzewka tania nie jest, ale jeśli chodzi o różnorodność złączek to jest całkiem nieźle - podstawowe złączki są dostępne, problem jest z jakimiś dziwnymi przejściówkami, ale czasami coś można takiego znaleźć u kolegów z Chin (nierdzewka u nich też jest około 20-30% tańsza). Dodatkowo jest masa różnego typu złączek stosowanych typowo w przemyśle spożywczym, których nie znajdziesz w ogóle w mosiądzu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za informację

Mosiądz chciałem zastosować do wymiennika płytowego tam gdzie przepływa brzeczka. Czas chłodzenia to około 5-6 minut ( i to był by czas kontaktu brzeczki z mosiądzem). Myślę że nie powinno być problemów.

Link to comment
Share on other sites

Ja u siebie mam  nierdzewke wszystko myje soda i dlatego właśnie wybór padł na nierdzewke. Wymiennik po każdym warzeniu na nockę NaOH w obiegu pompka wytwarza obiad, a w pojemniku dodatków wrzucam hop spidera kraniki wężyki i cała reszte co używałem ;) 

Link to comment
Share on other sites

Też używam pojedynczych elementów z miedzi/mosiądzu, które myję indywidualnie, czasem wrzucę nawet do sody, ale wtedy to już jest konieczne płukanie w kwasie przed kolejnym użyciem. Chodziło mi bardziej, żeby ktoś nie pomyślał, żeby całe instalacje składać z mosiądzu, bo wtedy może być problem z utrzymaniem czystości.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.