Jump to content
e-prezes

Otwieramy browar! czynności w Urzędzie Celnym

Recommended Posts

Produkcja

Zatem przystępujemy do warzenia! Funkcjonariusz UC, albo już jest, jest w drodze, albo uznano, że nie ma potrzeby niepokoić browarnika.
Obowiązuje nas dokument przebiegu gotowania warki, który skomplikowany nie jest i tak jak w załączniku nr 12.

Drugą istotną kwestią jest podstawa obliczenia akcyzy. Dla jej wyliczenia potrzebna jest znajomość stopni Plato i wielkości warki. Stopnie Plato w przybliżeniu odpowiadają temu co pokazuje nasz balingomierz, ale dla potrzeb UC, gdzie wymagana jest dokładność do 0,1 stopnia Plato konieczne jest dokładne obliczenie. Pomocne jest tutaj stosowne rozporządzenie jak i ogólnodostępny wzór.
Przyrządy pomiarowe, czyli określające te dwa parametry: Plato i ilość hl muszą być zatwierdzone przez GUM (Główny Urząd Miar jest odpowiedzialny za legalizację urządzeń pomiarowych), bo inaczej wyliczenia nie mogą być dokładne.

Skoro mamy już produkt zatem do 25 dnia następującego po miesiącu w którym zaistniał obowiązek podatkowy odprowadzamy podatek akcyzowy rozliczając się na stosownym formularzu AKC-4/C (także jako e-deklaracje). Obowiązująca stawka podatku to 7,79 zł za 1 hektolitr 1 stopień Plato.

Ważną kwestią jest ilość ubytków w trakcie warzenia. W świetle obowiązującej ustawy ubytki wynikające ze zdarzeń losowych są nieopodatkowane akcyzą, o ile się taką sytuację uprawdopodobni. Za ponadnormatywne ubytki należy odprowadzić podatek akcyzowy wg. stawki podstawowej. Ustawodawca przewidział ubytki i określił je na poziomie, który został wymierzony wieloletnimi badaniami i zapisanymi w załączniku 2 do rozporządzenia (akt uznany za uchylony!), czyli 20% do 15 Plato i 22% powyżej 15 Plato (z zachowaniem wyjątków).
Drugim i jednym z ważniejszych dokumentów składu podatkowego w trakcie jego działania jest księga kontroli przychodu i rozchodu piwa, stanowiąca załącznik 13 rozporządzenia.

Komórka Dozoru, wedle rozporządzenia (akt uznany za uchylony!) ma możliwość kontroli urządzeń pomiarowych, ich ważności legalizacji, zabezpieczeń urzędowych (zapisanych w spisie zabezpieczeń urzędowych składu podatkowego), księgi kontroli przychodu i rozchodu piwa (w tym miesięczne i roczne podsumowania), dokumentacji produkcyjnej (m.in. dokumenty przebiegu gotowania warki) i dokumentacji magazynowej (w tym roczne podsumowania zapasów), z czego jest zobowiązana sporządzić protokół pokontrolny.

Aktualizacja 1.10.2015

Komentarze i pytania w dedykowanym wątku.

I jeszcze jedna ważna uwaga!! Jeśli moje wyjaśnienia uważasz za niejasne, sprzeczne z prawem lub nieścisłe możesz złożyć wniosek do właściwego dla ciebie Naczelnika UC z wyjaśnieniem wątpliwości. Masz do tego prawo. Udzielanie pisemnych informacji z zakresu podatku akcyzowego jest w zakresie kompetencji UC (komórki akcyzy) na podstawie prawnej: art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137 poz.926 z 1997 r. póź .zm.)

Edited by e-prezes

Czy potrzebne jest zaświadczenie,że starający się o te wszystkie zezwolenia nie jest wielbłądem oraz że nie płaci

podatku vat w Gujanie ?

W związku z tym, że od 1.01.2017 szykuje się permanentna zmiana prawa dt. zagadnienia (likwidacja Służby Celnej) zmienią się wszystkie zlinkowane akty prawne i powiązane z tym dokumenty. Już teraz część jest uznanych za uchylone, choć zwyczajowo przepisy tam zapisane są stosowane lokalnie przez urzędy. W związku też z protestem Służby Celnej dt. likwidacji tegoż urzędu współczuję wszystkim, którzy otwierają browar w najbliższym czasie lub po nowym roku. W sytuacji tak dużej rozpiętości interpretacji przepisów przez urzędy w całej Polsce powyższy poradnik można uznać za niepotrzebny i go skasować. Ja na pewno nie będę go już aktualizował.

Edited by e-prezes

Szanowny Prezesie,

szkoda,że to już koniec wsparcia prawnego .

Będzie nam tego brakowało !

Nie wiem na ile bardziej rozbudowany od tego czy tego Artezanowego, ale aktualny poradnik planuje napisać Michał, jeden z członków PSPD, który otwiera w tym roku nowy browar Wiczkotek we Wleniu. Mam nadzieję, że ukaże się na łamach Piwowara.

W dniu 14.11.2017 o 15:08, e-prezes napisał:

Nie wiem na ile bardziej rozbudowany od tego czy tego Artezanowego, ale aktualny poradnik planuje napisać Michał, jeden z członków PSPD, który otwiera w tym roku nowy browar Wiczkotek we Wleniu. Mam nadzieję, że ukaże się na łamach Piwowara.

A ukazał się? Ja już nie śledzę tematu.