Skocz do zawartości

Chmiel dodany do całej fermentacji


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W dzisiejszym RIS'ie miałem chmielić:

Columbus - 90 minut.

Chinook - 0 minut.

 

Przez gapiostwo nie dodałem Chinook'a i zorientowałem się dopiero po przelaniu do fermnetora.

Żeby nie cofać się do ponownego gotowania postanowiłem wrzucić chmiel (pelet) bezpośrednio do fermentora. Z założeniem, że zostanie na całą fermentację (~4 tygodnie).

Chmielu dałem odrobinę mniej (20% mniej), aby zrównoważyć, że będzie cały czas w kontakcie z piwem.

 

Czy zrobiłem dobrze, czy też nie wolno zostawiać chmielu na fermentację?

Mogę jeszcze cofnąć i powtórzyć gotowanie, drożdże dodam dopiero za kilka godzin. Ale jeśli nie muszę to oczywiście wolę tego nie robić.

 

Pozdrawiam,

Robert

Edytowane przez roberto_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że nie ma żadnych negatywnych reperkusji związanych z tym, że chmiel leży z piwem dłużej?

Pytam, bo np. czytałem, że przy chmieleniu na zimno nie rekomenduje się trzymania chmielu zbyt długo, zwykle max. 5 dni.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, super opracowanie, dzięki!

Po lekturze widzę jedno ryzyko, dodałem chmiel zaraz po rozlewie do fermentora, a drożdże kilka godzin później, po schłodzeniu.

Mam nadzieję, że nie będzie infekcji z chmielu...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, x1d napisał:

Wszystko wolno :)

Ja tak chmielę vermonta, ostatnio bez przelewania na cichą, potem dosypuję jeszcze chmiele na koniec.

No bo vermonty tak się chmieli w przeciwieństwie do risa o którym mowa. 

Odpusciłbym to chmielenie całkowicie. Po roku, podczas degustacji niewiele z tego zostanie. Jeśli już bym się uparł na chmielenie to na ostatnie kilka dni fermentacji. Chmiel w risie nie ma znaczenia, poza chmieleniem na goryczke. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety za późno...

O ile się nie przejmuję tą utratą aromatu to bardzo się przejmuję potencjalną infekcją z chmielu. Kurcze, nie wiem co mnie podkusiło to tego, abym dodał ten chmiel bez wcześniejszej analizy i konsultacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak... nie wiem co mi się w głowie urodziło.

NIe pozostaje nic innego jak zostawić na na burzliwej 2-3 tygodnie (bo to RIS) lub zostawić na cały okres planowany okres (tylko burzliwa 4-6 tygodni) i skonfrontować się z mitycznymi trawiastymi posmakami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, anatom napisał:

Po roku, podczas degustacji niewiele z tego zostanie

3 godziny temu, roberto_g napisał:

mitycznymi trawiastymi posmakami

.

Jest szansa, że ewentualne niechciane posmaki również znikną.

No i jeszcze kwestia ilości chmielu i objętości warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.