Jump to content
Sign in to follow this  
człowiek piwo

Zależność otoczenia na smak piwa

Recommended Posts

Cześć,

Chciałem podzielić się ciekawą przypadłością sensoryczną.

A więc remont w domu, piwko musi być co by umilić ciężkie chwile. Przychodzi do malowania ścian i okazuje się, że w obecności oparów farb w powietrzu, piwo nagle staje się dla mnie niepijalne. Zaczyna nabierać silnego posmaku rozpuszczalnika, trochę alkoholu izopropylowego. Co ciekawe, nikt z pytanych przeze mnie osób niczego takiego nie zarejestrował. Jestem ciekaw czy kogoś oprócz mnie jeszcze coś takiego spotkało? Może mieliście inne ciekawe sytuacje w których wyraźnie otoczenie wpłynęło na smak piwa?

Wiem, że to nie temat strikte dotyczący piwowarstwa, ale zaprząta mi głowę od jakiegoś czasu i potrzebowałem się z wami podzielić. Jeżeli uznacie że zaśmieca to proszę o usunięcie ;)

Jak masz jakieś kiepskie piwo i nic innego do picia, i męczysz się, bo ci nie smakuje, ale pic sie chce, spróbuj zagryźć kiełbasą dojrzewająca typu Fuet (pokrytą bialą pleśnią ). Smakpiwa zmieni się natychmiast i z niepijalnego sikacza zrobi się całkiem przyjemne piwo.

Wszystkie smaki zależą od otoczenia i naszej aktualnej kondycji. Dlatego nigdy to samo jedzenie nie bedzie nam smakowalo identycznie, w różnym srodowisku.

Edited by Kaniutek

16 minut temu, Kaniutek napisał:

naszej aktualnej kondycji

Ja mam właśnie takie obserwacje, zdarza się dzień, kiedy piwo z niezłej warki staje się nie do zmęczenia, odczucia smakowe zmieniają się, głównie w stronę zwiększenia goryczy, czasem pojawiają się wręcz słone posmaki. Początkowo podejrzenia padały na konkretną butelkę, ale po otwarciu następnej sytuacja się powtarzała. Co więcej, piwa z zupełnie innych warek również były inne niż zwykle. To taki nie-piwny-dzień.