Jump to content

[Kraftmagia]Trzy piwa dobre na Święta


Pierre Celis
 Share

Recommended Posts

Święta są po to, żeby świętować. A czym fan piwa ma uczcić wyjątkowy dzień? Oczywiście piwem. Co dobrego warto wyjąć na Święta z piwniczki?

Piwo świąteczne

Zamiast obgryzać suche pierniki z choinki, można skonsumować piwo piernikowe. Świąteczne Ale to już niemal nowa, Polska tradycja. Jednak nie wszystkie browary idą najbardziej utartą, korzenno-miodową drogą. Piwo świąteczne nie musi oznaczać słodziaka z dodatkiem cynamonu, goździków, imbiru i gałki muszkatołowej.

Nie brakuje piw, które przełamują schemat. Są wytrawne, bez oblepiającej słodyczy. Z ciekawymi dodatkami, które wnoszą na przykład nuty marcepanu, z migdałami, tonką, skórką cytrusów, kardamonu, kakao, czekolady, czerwonych owoców. A nawet aromaty wędzone, czy to ze śliwki, czy to ze słodu, czy z beczki po torfowej whisky. Każdy świętuje tak, jak lubi!

Old Ale

Jeżeli chcesz wyciągnąć coś z piwniczki, najlepiej wyciągnij coś starego. Na przykład Old Ale. To, jak można się domyślać, staroangielski styl. Wyspiarze lubili co mocniejsze piwo przetrzymać nieco dłużej. A potem sprzedać drożej (to karczmarze). A że trzymali w beczkach, to i nuty brettowe nie należały do rzadkości. Do tego oczywiście mocne utlenienie, które komponowało się z licznym słodowymi nutami.

Choć niegdyś Old Ale wcale nie musiało być bardzo mocnym piwem (czasem ledwo ponad 5% alkoholu), to dzisiejsze wersje często są bliższe mocą do Barley Wine. Co ciekawe, z Old Ale wywodzi się też zimowy wzmacniacz, czyli dobrze znany anglosasom Winter Warmer.

Porter

Ciemny jak grudniowa noc, mocny jak głos wuja śpiewającego kolędy. Porter w bałtyckim wydaniu. W atmosferze rodzinnej nie musisz się martwić, czy dobrze odminiłeś: podać portera, porteru, a może porterowi? A nawet temu porterze! Stawiasz na stół, rozlewasz w szkło i nie przejmujesz się wydumaną gramatyką.

Zadbaj tylko, by nie był zbyt zmrożony. Wersja wytrawna – pasuje do mięsa, a słodka do deserów. Wersja imperialna pasuje każdemu i do wszystkiego.

🎄 Wesołych Świąt! 🎄

The post Trzy piwa dobre na Święta appeared first on Kraftmagia.

Przeczytaj cały wpis

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.