Skocz do zawartości

Saflager S-23 - za mało drożdży?


Koczi

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy mój post tutaj, więc wypadało by się przywitać i przedstawić ;) Także witam wszystkich serdecznie!

 

Parę warek w życiu już zrobiłem. Wiadomo zaczynałem od brew kitów, potem ważenie z ekstraktów, a ostatnio zacieranie. Jako, że temperatura w garażu spadła mi do 12 stopni, to uznałem że warto by zrobić pierwszego lagera. Mam mało wydajną chłodnicę, więc schłodziłem nią brzeczkę do 30 stopni i postanowiłem resztę zbić zostawiając fermentor w wannie. Planowałem rano wyjąć fermentor z wanny i zadać drożdże. Zawsze robię na fermentisach, więc przy Ale do brzeczek 20-25l wystarczała jedna saszetka. Jakie było moje zdziwienie kiedy zobaczyłem na etykiecie, że paczka S-23 jest na jakieś 10-15l. ?

 

Pytanie moje do Was co zrobić? Temperatura 12-14 stopni - jedna paczka da radę czy ewidentnie za mało? Jak nie to drugą kupię dopiero w poniedziałek, więc zadać jutro rano jedną paczkę i w poniedziałek dołożyć drugą czy poczekać do poniedziałku i zadać obie w tym samym czasie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Koczi said:

Temperatura 12-14 stopni - jedna paczka da radę czy ewidentnie za mało? Jak nie to drugą kupię dopiero w poniedziałek, więc zadać jutro rano jedną paczkę i w poniedziałek dołożyć drugą czy poczekać do poniedziałku i zadać obie w tym samym czasie?

  1. O ile mi wiadomo, temperatura otoczenia jest o kilka stopni za wysoka.
  2. Jeżeli ktoś ma Ci oszacować ilość drożdży, to podaj chociaż objętość i ekstrakt początkowy brzeczki.
  3. Ja bym w ciemno czym prędzej zadawał drożdże — co może stać się gorszego po zadaniu za małej ilości drożdży niż po pozostawieniu brzeczki samej sobie i infekcji przypadkowymi mikrobami?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.