Jump to content
eltomek

Belgian Dubbel - trochę za wysokie EBC?

Recommended Posts

Hej,

Chcę jutro uwarzyć Dubla wg receptury, którą stworzyłem z kompilacji różnych receptur (ale głównie inspirowałem się artykułem  @dori http://blog.homebrewing.pl/dubbel-surowce/

OG: 16,112 Plato

Kolor: 58,2 EBC
IBU: 23,3

Składniki:
------------
4,50 kg          Viking Pilsner Malt (4,0 EBC)
0,25 kg          Biscuit Malt (45,3 EBC)
0,25 kg          Caramunich Malt (110,3 EBC)
0,25 kg          Special B Malt (354,6 EBC)
0,25 kg          Viking Munich Malt Dark (22,0 EBC)
0,50 kg          Candi Sugar, Dark [Boil] (541,8 EBC)
20,00 g          Iunga [12,50 %] - Boil 45,0 min
1,0 pkg          FM27 Artefakty Trapistów (gęstwa po Trappist Single 12*P)

No i tak się zastanawiam czy warto z czegoś zrezygnować (no i z czego), żeby zejść kolorem bliżej stylu (20-35)? Na kolorze nie zależy mi tak, jak na tym, żeby piwo było dobre i ciekawe, ale nieprzekombinowane.

Wszystkie parametry wzięte wprost z BeerSmith 3. Przyznam, że wcześniej nie weryfikowałem ich poprawności ,nie skupiałem się na tym, bo wszystkie piwka do tej pory wklepywane przez mnie w BS były jasne :) A cukier kandyzowany ciemny mam z alepiwo.pl: https://www.alepiwo.pl/?produkty/dodatki/cukier-kandyzowany-brazowy-0-5kg.html

Edited by eltomek

To zmniejsz zasyp Special B i wywal Caramunich :) Piwo jedzie na konkurs? Jeśli nie, to co się szczypiesz?

Osobiście z receptury wywaliłbym ciemny z Viking Malt, Caramunich i zmniejszył Special B, im mniej tym lepiijj.

2 godziny temu, SynMojegoStarego napisał:

wywaliłbym ciemny z Viking Malt

Faktycznie, wywalę go, za dużo tych monachijskich, ale resztę jednak zostawię, żeby nudą nie wiało ;)

Po pierwsze, dubbla moim zdaniem warto robić zdecydowanie w górnym zakresie widełek koloru BJCP, a nawet nieco go przekraczać. Jaśniejsze wychodzą zbyt puste jeśli chodzi o stronę słodową.

Po drugie, nie wrzucałem tego w kalkulator, ale na pierwszy rzut oka ten wynik wydaje się być dosyć zawyżony. Candi sugar tutaj jest chyba brany pod uwagę jak 0.5kg słodu o takim EBC, a z mojego doświadczenia wnosi zdecydowanie mniej koloru. 

Edited by Oskaliber

Uwarzyłem wczoraj to piwko wg poniższego składu (usunąłem 250g ciemnego monachijskiego), wyszło zdecydowanie mocno miedziane, na poziomie 25-30 EBC, zobaczymy co z tego zostanie po fermentacji.

Składniki:
------------
5,00 kg          Viking Pilsner Malt (4,0 EBC)
0,25 kg          Biscuit Malt (45,3 EBC)
0,25 kg          Caramunich Malt (110,3 EBC)
0,25 kg          Special B Malt (354,6 EBC)
0,50 kg          Candi Sugar, Dark [Boil] (541,8 EBC)
20,00 g          Iunga [12,50 %] - Boil 45,0 min
10,00 g          Saaz [3,50 %] - Boil 5,0 min
1,0 pkg          FM27 Artefakty Trapistów (gęstwa po Trappist Single 12*P)