Jump to content

Prośba o weryfikację receptury - Single Hop Oktawia


diask
 Share

Recommended Posts

Witam,

Stworzyłem swój pierwszy przepis na piwo. W założeniu ma być lekko słodowy single hop oparty na polskim chmielu Oktawia. Chciałbym uzyskać wyraźną, niezalegająca goryczkę i mocny aromat z chmielenia na zimno. Będę używał gęstwę S-05 po milk stoucie. Chce fermentować w temperaturze start 17 koniec 21. Link Prośba o weryfikację, podpowiedź co zmienić żeby osiągnąć ten efekt. 

Edited by diask
Link to comment
Share on other sites

8 minut temu, zasada napisał:

Chyba nie ma takich drożdży...

Oczywiście mój błąd. Jednak chyba łatwo się domyślić, że miałem na myśli US-05. Co do chmielenia to dziękuję za uwagę. Zmienię to. Reszta jest w miarę ok? goryczka będzie wyraźna? lekka słodowość wyczuwalna?

Edited by diask
dopisek
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
W dniu 23.01.2020 o 23:19, człowiek piwo napisał:

@diask masz już jakieś efekty tego single hopa? Ja mam jednego za sobą na oktawii właśnie i weszła trawa, łodygi i zioła i zastanawiam się czy kwestia kiepskiego źródła chmielu czy ta odmiana tak ma

Niestety nie ma rewelacji. Goryczka zbyt mocna, ściągająca, mało przyjemna.

Link to comment
Share on other sites

Nie do końca rozumiem jak 32IBU przy ponad 14 Blg to może być za mocna goryczka, zwłaszcza gdy 10% zasypu to słody karmelowe?

(Na marginesie, jest dla mnie zagadką dlaczego Brewness klasyfikuje piwo o współczynniku nachmielenia 0.55 jako "gorzkie". Jakie wobec tego jest wg. nich "A Ja Pale Ale", które ma 60 IBU przy 13.5Blg?).

Możesz powiedzieć jakie piwo ma odpowiadającą Ci goryczkę?

Edited by dirk gently
Link to comment
Share on other sites

9 minut temu, dirk gently napisał:

Nie do końca rozumiem jak 32IBU przy ponad 14 Blg to może być za mocna goryczka

Też się nad tym zastanawiałem. Być może to efekt chmielenia na zimno, który czasami powoduje spotęgowane odczuwanie goryczki. Dodatkowo mogło to spowodować ściągającą łodygowatość (są chmiele które dają takie odczucie i wnoszą takie posmaki). Wtedy rzeczywiście goryczka, mimo standardowego IBU, może być nieprzyjemna i zbyt wyrazista. Do tego mogła dojść niedokładna filtracja po chmieleniu na zimno i w efekcie resztki chmielin w butelkach co powoduje lekkie pieczenie w ustach. Jeśli to wszystko się skumulowało to rezultat mógł być nad wyraz nieprzyjemny.

Link to comment
Share on other sites

Ja użyłem oktawi do gotowania na 60 minut na 30 IBu i narazie mam dziwny zapach i smak jakby tytoń, jakiś plastik. Warka dzielona na pół drugie wiadro z Amerykanami pięknie pachnie.

Chciałem spróbować czegoś innego niż marynka i chyba nie wyszło

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

W dniu 29.01.2020 o 15:12, diask napisał:

Niestety nie ma rewelacji. Goryczka zbyt mocna, ściągająca, mało przyjemna.

Ja mam niestety takie samo doświadczenie z oktawią. Rozlałem warkę na dwa fermentory i w jednym chmieliłem na zimno - tam była totalna padaka. Wersja bez chmielenia na zimno nawet pijalna, tylko łodygowo-ziołowe aromaty moim zdaniem były na tyle mocne że trochę się zraziłem do tego chmielu. Ale z tego co czytam to opinie są skrajne, więc może na kiepską partię trafiłem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.