Jump to content
Janciuncio

S-04 odfermentowaly 12 blg w 72h?

Recommended Posts

Jak w temacie.

Taka szybka fermentacja jeszcze mi sie nie trafila. Przewaznie 5-7 dni bulga a tu stop. 

Wrzucilem balingometr do fermentora wiec widze ze juz po 48h stoi w miejscu... gdzies jakos przy 5blg (ciezko stwierdzic bo resztki piany oblepiaja) otworze, sprawdze to uzupelnie.

Pytanie: czekac? Mieszac? Czy zlewac na cicha?

Hej. Miałem podobnie teraz z Chocolate Milk Stoutem. Testowo zrobiłem na S-04 i po 2-gim dniu burzliwej nie wiele się już działo. Myślałem że trzeba będzie zadać nowe bo te nie dały rady. Nic bardziej mylnego. Po 7-miu dniach spławik potwierdził że fermentowało cały czas i to bardzo sprawnie. Po tygodniu w 18'C zjechało z 14Blg do 6Blg

Pewnie nie wiele się zmieni bo poszło 0,5kg laktozy ale zamierzam trzymać jeszcze tydzień i zleję na cichą jeszcze na tydzień. Myślę że też powinieneś zaczekać i dać im spokojnie robić robotę.

Mi w 3,5 dnia zjadły 21Blg do 5. Problem z tym, że potrafią później przez miesiąc resztki dojadać. Zauważyłem, że mają tendencję do wznowienia fermentacji po otrzymaniu tlenu (butelkowanie czy przelanie na cichą)

17 godzin temu, Grzegorz Żukowski napisał:

Mi w 3,5 dnia zjadły 21Blg do 5. Problem z tym, że potrafią później przez miesiąc resztki dojadać. Zauważyłem, że mają tendencję do wznowienia fermentacji po otrzymaniu tlenu (butelkowanie czy przelanie na cichą)

Zawsze cicha

10-14 dni

Cześć.

Ja odkąd mam możliwość, podnoszę drożdżom temperaturę fermentacji przykładowo moja ostatnia warka:

Start 10 blg

3 doby - 16,5 °C

2 doby - 18,5 °C - po tym czasie jest 3 blg.

dziś podniosłem na 19,5 °C - przypuszczalnie na 2 doby i do lagerowania.

Piszę oczywiście o S-04.

Z kazda warka robic test FG i nie ma problemow z zastanawianiem sie czy fermentacja dobiegla konca.

Kiedyś, jak pokazał ispindel, w 36 godzin (w tym 12 godz. lag) przefermentowały mi z 12 do 3 Blg.

Temperatura 17, otoczenie również. Ciekawe że temperatura nie skoczyła, może dlatego że użyłem odżywkę .

A może dlatego że podłoga w piwnicy zimna.