Skocz do zawartości

Pierwsza warka Klarstein


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wczoraj zaliczylem dziewicza warke na nowej warzelni.

Wszystko super tylko 49% wydajnosci jakos mi nie podkreca...

Ryzykowac drobniejsze srutowanie?

Wydluzyc zacieranie do 90minut?

Mash out oczywiscie robie...

Interesuje mnie 40l o 12blg tylko moze ciut mniej niz 12kg slodu w zasypie :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak:

Po pierwsze śrutujesz sam czy sklep?

Jak zacierałeś i ile wysładzałeś?

Ile L brzeczki otrzymałeś z danego zasypu, jakie blg przed i po gotowaniu?

Gdzieś popełniasz błąd, różnica w śrutowaniu nie spowoduje aż takiego spadku wydajności.

Na GF mam w granicach 85%.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolego wszystko jasne, za mało wysłodziłeś.

Spróbuj użyć tego wzoru (słód kg)x(2.75L wody) + 3.5L martwa strefa to zacieranie.

A wysładzanie do obliczonej ilości brzeczki, ja wysładzam ok 16L wody i wcale to nie za dużo.

Ostatnio z 4.3 kg słodu, 1kg płatki owsiane. bł, 1 kg płatki pszeniczne bł. i 0.5 kg laktozy po gotowaniu 28.5l 16 blg.

Nie zmieściłem do fermentatora.

Poczytaj sobie w temacie GF, tam dużo jest napisane.

To podobne sprzęty.

Polecę Ci zamówić słód śrutowany np. deptana.pl mają śrutowanie gratis i sprawdzić wydajność.

bo ten śrutownik to wiesz ten tego..

Polecam od kolegi z forum, mam i używam.

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Pabllo_Lodz napisał:

I kolego wszystko jasne, za mało wysłodziłeś.

Spróbuj użyć tego wzoru (słód kg)x(2.75L wody) + 3.5L martwa strefa to zacieranie.

A wysładzanie do obliczonej ilości brzeczki, ja wysładzam ok 16L wody i wcale to nie za dużo.

Ostatnio z 4.3 kg słodu, 1kg płatki owsiane. bł, 1 kg płatki pszeniczne bł. i 0.5 kg laktozy po gotowaniu 28.5l 16 blg.

Nie zmieściłem do fermentatora.

Gdyby więcej wysładzał to by było 30l 8blg

ps odnoście Twojej wydajności z tej ilości składników -sprawdź sobie refraktrometr/balingomierz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, anteks napisał:

zacieram 4-5l/kg wysładzam 5-10l wody. Blg/ilość mam najczęściej takie jak zakładam. Warzę w Royalu 30l

Czym i jak drobno śrutujesz? Bo gdzieś autor tematu popełnił błąd, jak nie ilość wody i wysładzanie to może śrutowanie.

Nie czytałeś pewnie w temacie GF, @nike21 podał nowy sposób na zwiększenie wydajności.

Zasypujemy słód, mieszamy i czekamy 10 minut i jak słód nabierze wody znów dobrze się miesza.

Dopiero po tym zaczyna się zacieranie, dalej już standard.

Moja ostatnia warka tym sposobem, sam jestem w szoku bo nigdy takiej wydajności nie miałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Janciuncio ja bym dawał mniej wody do zacierania a więcej wysładzał. Zacząłbym od dawania na 1 kg słodu 3 litry wody do zacierania. Wtedy dla przykładu zacierasz 6kg słodu to dajesz 18 litrów wody. Jak chcesz uzyskać docelowo wybicie 25 litrów to w sumie musisz użyć wody 25 + tyle ile masz kg słodów czyli w tym przypadku 6 co razem daje 31 litrów plus strata na odparowanie i to co zostanie w kotle po odfiltrowaniu. Skoro 18 litrów dałeś do zacierania to wysładzasz też 18 litrów. Razem masz 36 litrów minus 6 litrów wchłonie słód, ze 4 litry na odparowanie i ze 2 na straty w fermentorze co daje wybicie 25 litrów. Spróbuj tak raz i zobacz co Ci wyjdzie i ewentualnie zmniejsz ilość całkowitej wody przy czym jak bym nie schodził poniżej 3 litrów na kg słodu. Wg aplikacji GF ilości wody na kg słodu to trochę więcej jak 3 litry. Właśnie zerknąłem na jedną z receptur i podaje mi 21,05 litrów wody na 6,5kg słodu co daje jakieś 3,2 litra/kg i 15,15 litra wody do wysładzania. W sumie 36,2 litra a w przepisie celowałem w 25 litrów wybicia.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Domyślam się że śrutownik od Patryka a nie młynek z Biowinu :)

Śrutuje ciut drobniej, ale wysładzanie trwa długo ok. 1 h u mnie.

Na następną warkę zwiększę odstęp.

 

Nie wiem od kogo ale wygląda tak

https://polskieminibrowary.pl/2016/03/01/browar-zakladowy/l1850841/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Pabllo_Lodz napisał:

Czym i jak drobno śrutujesz? Bo gdzieś autor tematu popełnił błąd, jak nie ilość wody i wysładzanie to może śrutowanie.

Nie czytałeś pewnie w temacie GF, @nike21 podał nowy sposób na zwiększenie wydajności.

Zasypujemy słód, mieszamy i czekamy 10 minut i jak słód nabierze wody znów dobrze się miesza.

Dopiero po tym zaczyna się zacieranie, dalej już standard.

Moja ostatnia warka tym sposobem, sam jestem w szoku bo nigdy takiej wydajności nie miałem.

 

 

Czyli pierwsze 10 minut zacierania traktujemy jako namaczanie? No bo przeciez wtedy juz jest temperatura etc...

Czy to nie na to samo wyjdzie jesli bedziemy zacierali dluzej. Np 90 czy 120 minut?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja testowałem zwiększanie długości przerwy i nie specjalnie się sprawdzało. Natomiast zastosowanie metody opisanej powyżej od dwóch warek dało super rezultaty. Metoda ta wyczytana została przeze mnie na fecabookowej grupie GF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę zaufać że wydajność podnosi powolne wysładzanie, przetestowałem to na własnej skórze, nie sugerować się balingometrem bo on zaniża pomiar BLG w temp. 75 st C o kilka stopni P. Po odsłonięciu młota dolewam wodę w 2 ratach 6 L i potem 6 litrów  (na 20 L warkę). Panowie z tego forum mnie tego nauczyli. Wysładzam i filtruje do objętości 23 24 litry nie używam balingomierza. Ostatnio warzyłem dunkela i w temp. pokojowej po zlaniu do wiadra 15 BLG - a miało być 13. To już prawie koźlak.

Dlatego ja nie kupię nigdy kotła automatycznego - chcę mieć kontrole nad filtracją a co gorsza czas warzenia się nie skraca - ostatnia warka 4 h 20 minut w garnku. Gra nie warta ceny.

Edytowane przez Piotr Ba
Kocioł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temperaturze zasypu słodu. Jak się woda zagrzeje do pierwszej przerwy wsypujesz słód, mieszasz, zostawiasz na 10 minut, mieszasz jeszcze raz, zakładasz górne sito i włączasz pierwszą przerwę zacierania.

 

@Piotr Ba już próbowałem różnych sposobów z wysładzaniem i nie dawało to pożądanego efektu. Maksymalnie uzyskałem 80% wydajności i to nie zawsze było powtarzalne. Od dwóch warek zastosowałem sposób j/w i jest efekt 2/2 - wydajność ponad 90%.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Porazka Panowie...

40% wydajnosci w 3ciej warce na Klarsteinie... no zaczynam sie zalamywac...

Chyba tam wkrece sracz wezyk...

 

Zasyp byl pszenica/pale ale/platki pszeniczne/owsiane... przy filtracji musialem sporo mieszac zeby poszlo i lacznie z 10kg wyszlo mi 40l po 9blg...

Edytowane przez Janciuncio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 5.12.2019 o 21:14, anteks napisał:

zacieram 4-5l/kg wysładzam 5-10l wody. Blg/ilość mam najczęściej takie jak zakładam. Warzę w Royalu 30l

Stosujesz jakieś modyfikacje kosza/sita/kotła?

Jestem po drugiej warce na tym sprzęcie i dotychczas wydajność również nie powala...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.