Skocz do zawartości

Kadź zacierno-warzelna w kegu 50


Kozmo

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

chciałbym się Was poradzić czy to co mysle styknie.

Chce w kegu zrobic kranik na 3/4 (bo ktos tak radzil ze to usprawnia filtracje) z gwintem w srodku na sracz wężyk/hopstoper.

Do tego 2 grzałki od sprawka z jakims termostatem np Inkbird albo Pamel (swoja droga co lepsze?)

Termometr z sonda na stale zeby miec ogolna kontrol.

Chłodnica przeplywowa miedziana.

Pytania:

1) Czy dałoby się warzyc bez przypalania i z utrzymaniem ok temperatur bez montazu elektrycznego mieszadla tylko mieszac np solidną drewnianą szpatułą? Na razie nie chce isc w mieszadlo bo aktualnie nie mam mozliwosci na spawanie tego wszystkiego a instalacja silniczka lub jego modyfikacja chyba mnie przerasta. Może w przyszłosci. 

2) Czy rzeczywiscie warto kombinowac nad falszywym dnem czy sracz wężyk wystarczy zeby sobie uzyskiwac po ~40l brzeczki? Dużo róznica w czasie?

3) Gdybym chciał sobie zrobic drugi keg do samego warzenia mogłbym użyc jakis grzałek z odzysku np z boilera? Czy tez pasowaloby te lepsze?

4) Jak sprawdzic ile instalacja domowa wytrzymuje napiecia, gdzies czytalem ze 2 grzalki po 1750 najlepiej brac. Totalnie nie ogarniam tego tematu

 

Pomóżcie 23 letniemu gówniarzowi w ogarnieciu tematu zeby bylo rozsądnie.

3 warki z puch za mną

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem kadź z kega robioną przez Sprawka. Najpierw kupiłem od niego grzałki, kupiłem silniczek a potem tak wyszło że wszystko do niego wysłałem i mi to zmontował prawie na gotowo. Sam montowałem tylko elektrykę sterownika i sonde temperatury. Sprawek mi wspawał wszystkie nyple, zamontował grzałki, wyciął wieko i dorobił nóżki. Sterowałem to Pamelem i szczerze to ten sterownik robił swoje ale trochę trwało zanim go poznałem i ustawiłem pod siebie. Z tego co wiem to Bolecki jest dużo lepszy. Na innych się nie znam. Grzałki nic nie przypalają ale ja miałem mieszadło też zresztą od Sprawka i cały czas zacier był mieszany. Filtrowałem w wiadrze z oplotem. Kranik miałem 1/2" i było ok. Instalacja w mieszkaniu/domu taka standardowa ma bezpiecznik 16A. z wzoru na moc P=U*I można obliczyć mając maksymalne I 16A i U 230V ze moc maksymalna może być 3680W. Czyli dwie grzałki 1750W dadzą Ci 3500W więc będzie mały margines żeby nie spalić instalacji i żeby bezpiecznik nie strzelał...

 

Osobiście na kadzi z kega zrobiłem 17 warek i gdybym nie musiał tego nosić z mieszkania do piwnicy to bym to dalej miał. Z racji braku miejsca mam Grainfathera. Zapytaj Sprawka czy Ci pomoże w budowie kadzi. Chwilę mu to zajmie ale myślę że warto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o elektrykę to polecam 23 letniemu gówniarzowi;) aby poszedł do administratora budynku w którym mieszka i zlecił pomiary i oględziny instalacji elektrycznej.
To że ktoś da bezpiecznik 16A nie oznacza że dopasował bezpiecznik do przekroju kabli w instalacji. Równie dobrze mógł kiedyś być 6A i komuś mogło "brakować mocy"...
Pomiary elektryczne i oględziny instalacji to na start. Ma być bezpiecznie:) żeby później nikt nie powiedział że 23 letni gówniarz budynek spalił bo piwo destylowal;)

Wysłane z mojego TA-1053 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Zalezy ci na wydajnosci? Zapewne nie, czyli mieszadlo nie jest takie bardzo potrzebne. Mozesz mieszkac, nie mieszac i tak bedzie dobrze ;)

2.Zalezy ci na super wydajnym szybkim wysladzaniu? Planujesz 8 warek na dobe? No to jaki kolwiek sposob na wysladzanie bedzie ok :)

3,4. Nigdy nie lubiłem mieszania, elektryki, wody i domowego piwowarstwa - I would prefer not to. To nie doradzam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, nike21 said:

@Robert87 piwa się nie destyluje tylko warzy...

ja uzylem slowa "destyluje" bo najzwyczajniej robil destylat na bimber ?

 

9 hours ago, Makaron said:

1.Zalezy ci na wydajnosci? Zapewne nie, czyli mieszadlo nie jest takie bardzo potrzebne. Mozesz mieszkac, nie mieszac i tak bedzie dobrze ;)

2.Zalezy ci na super wydajnym szybkim wysladzaniu? Planujesz 8 warek na dobe? No to jaki kolwiek sposob na wysladzanie bedzie ok :)

3,4. Nigdy nie lubiłem mieszania, elektryki, wody i domowego piwowarstwa - I would prefer not to. To nie doradzam.

 

Masz racje, dzieki. W przyszlosci i tak bedzie upgrade, moze nawet na wiekszych zbiornikach ogarne to mieszadlo. Odp na 2 no to wiesz... na razie robie dla siebie ale takie polaczki na emigracji to brali by hurtowo, juz chcieliby brac po skrzynce na raz a dalem tylko na sprobowanie i to zrobione z puch...

 

Zostala mi tylko zagwostka czy w drugim kegu do warzenia styknelyby takie grzalki z odzysku do zagotowania brzeczki bez przypalania.

Edytowane przez Kozmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie chce robic osobnego tematu wiec dopytam sie tutaj.


Nie znam sie kompletnie na elektryce. 

 

Jak podlaczyc grzalki 2x 1750W do jednego kabla z wtyczka? Chce kupic taki regulator http://bolecki.pl/pl/produkt/rgn_regulator_mocy_termostat-12 a on ma jedno gniazdo. Wiem, ze jeden kabel od kazdej grzalki bylby latwiejszym wyjsciem ale wtedy nie podepne sie do tego termostatu. Cos czytalem ale nic konkretnego sie nie dowiedzialem. Na pewno zaopatrze sie w kabel z grubszymi zylami np 2,5 albo 4mm. Wytlumaczcie mi to jak dziecku prosze, ewentualnie poratujcie linkiem albo co mam kupic. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy Ci przewód 3x2,5 kwadrat. Grzałki łączysz równolegle i potem do każdego pinu po jednej żyle przewodu. Trzeci przewód (zielono-żółty) to uziemienie więc przykręcasz go do kadzi bezpośrednio.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 hours ago, nike21 said:

Wystarczy Ci przewód 3x2,5 kwadrat. Grzałki łączysz równolegle i potem do każdego pinu po jednej żyle przewodu. Trzeci przewód (zielono-żółty) to uziemienie więc przykręcasz go do kadzi bezpośrednio.

Dziekuje za odpowiedz, jednak posiedzialem troche nad wertowaniem forum i znalazlem prawie wszystkie nurtujace mnie odpowiedzi tu.

Zastanawia mnie tylko jakiej użyć płytki do rozdzielenia żył tego kabla bo czytalem gdzieś że popularne złączki wago topią się.

 

Edytowane przez Kozmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.