Skocz do zawartości

ostatnie pytania przed pierwszą warką?


baha

Rekomendowane odpowiedzi

dobra przelane. Na szczęście mieszkasz blisko to jakby co wiem gdzie Cię znależć :D hehe

co z drożdżami? do wyrzucenia?

Nie koniecznie. Zamieszaj gęstwę z dna i przelej do zdezynfekowanego słoja. Słój z drożdżami do lodówki. Jakie to drożdże?

Szukaj na Lipinach :D

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra przelane. Na szczęście mieszkasz blisko to jakby co wiem gdzie Cię znależć :/ hehe

co z drożdżami? do wyrzucenia?

Nie koniecznie. Zamieszaj gęstwę z dna i przelej do zdezynfekowanego słoja. Słój z drożdżami do lodówki. Jakie to drożdże?

Szukaj na Lipinach :/

nottingham się nazywają :)

całkiem bliziutko, znajde!!

Edytowane przez baha
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam właśnie w piwnicy odwiedzić moje piwo. Na powierzchni jest kilka malusieńkich białych plamek. Czy to jakaś pleśń? mam się martwić??

Trudno powiedzieć bez wizji lokalnej ale to mogę być pęcherzyki gazu wydobywające się z dna gdzie pracują drożdże w osadzie. Bez paniki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie wygląda mi to z lekka na pęcherzyki :D Wszystko zdezynfekowałam, ale burzliwą miałam we wiadrzez lekko rozszczelnionym wieczkiem, może wtedy coś go zaatakowała.

Ale spokojnie wdech wydech i jakoś przetrzymam jeszcze te kilka dni :) mam nadzieję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie wygląda mi to z lekka na pęcherzyki :D Wszystko zdezynfekowałam, ale burzliwą miałam we wiadrzez lekko rozszczelnionym wieczkiem, może wtedy coś go zaatakowała.

Ale spokojnie wdech wydech i jakoś przetrzymam jeszcze te kilka dni :) mam nadzieję

Spoko, bardzo często na powierzchni coś pływa. Mogą to np. być drożdże. Uzbrój się w cierpliwość i nie zaglądaj do piwa, zaoszczędzisz sobie stresów :). Przez rurkę przechodzi gaz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to spoko, znaczy, że fermentacja jeszcze trwa a to co widziałaś to raczej nie jest pleśń. Pleśń ZTCW do rozwoju wymaga tlenu. Skoro idzie fermentacja to w balonie nad piwem masz CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Piwo juz w butelkach jkocurek miałeś rację chyba wszystko w porządku.

Mam pytanie o gęstwę? czy trzeba ja jeszcze jakoś rozmnożyć? Jak długo można ją trzymać w lodówce?

No to się cieszę, że wszystko OK. Gęstwa sobie siedzi w lodówce i czeka. Można trzymać kilka tygodni. Nie wymaga namnażania przed zadaniem do nowej warki. Jeżeli drożdże czekały długo to warto:

  • sprawdzić, czy piwo znad osadu smakuje dobrze, nie jest kwaśne
  • wyrównać temperaturę z otoczeniem (to zawsze przed zadaniem)
  • dodać nieco sterylnej brzeczki celem obudzenia "robaczków"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwko juz gotowe :beer: Niestety jest bardzo mało nagazowane, dodałam chyba za mało glukozy. Czy pomimo tego jeżeli dużo dłużej postoi będzie bardziej nagazowane?

Cierpliwości, co to za piwo? po ok. 3 tyg już powinno być dobrze nagazowane Ty nie masz nawet 2 tyg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie jestem tak bardzo zaawansowany w warzeniu jeszcze ale wydaje mi się że trochę mało tej glukozy. Ja do tej pory nie schodziłem poniżej 100g na 20l to wychodzi tak 2-3g na butelkę a szału z gazem zazwyczaj nie było.

 

Oczywiście zależy od stylu ale jak mówisz że ze smakiem obleci to chyba rewelacja nie jest

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nagazowanie zależny też od kondycji drożdży - sam nie miałem takiego przypadku, ale w bardzo mocnych piwach niektórzy miewają problem z nagazowaniem, dlatego czasem przed butelkowaniem dodaje się do piwa odrobinę świeżej gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.