Skocz do zawartości

Płatki kukurydziane


coder

Rekomendowane odpowiedzi

  • 11 miesięcy temu...

odświeżę temat:

 

w wielu przepisach pojawia się FLAKED MAIZE - czy można go zastąpić grysem kukurydzianym takim jak tutaj: http://www.centrumwedkarzy.pl/dodatek-zanetowy-grys-kukurydziany-400g.html

 

w sumie to nie bardzo wiem czym jest taki grys ale może to coś pomiędzy płatkami a mąką właśnie, co myślicie o użyciu tego surowca w piwowarstwie? czy taki grys to 100% kukurydza bez jakiś dodatków cukrowo-witaminowych jak to jest w corn flakesach?

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dori w ostatnim piwowarze pisała, że właśnie grysu kukurydzianego używają browary, a flaked maze to takie mini placki wywalcowane na ciepło z grysu. Pytanie tylko, czy do celów wędkarskich nie ma on dodanych barwników. Myśle, że musiałbyś sprawdzić skład czy jest to grys kukurydziany 100%. Zawsze możesz użyć kaszki kukurydzianej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Podczepiam się pod temat, w tygodniu mam zamiar uwarzyć

http://www.wiki.piwo.org/Classic_American_Pilsner

tylko czego użyć jako kukurydzy, w sklepie mam mąkę kukurydzianą i kaszkę kukurydzianą.

Ma ktoś jakieś doświadczenie, wskazówki, co, jak i ile używać, jak kleikować?

Ma wyjść 20-23 litry o 12-13 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

W sieci natknąłem się na dość ciekawe opracowanie zawierające wpływ zasypu niesłodowego (w tym przypadku była to kukurydza) na warzenie piwa.

 

"Materiał doświadczalny stanowiły piwa wyprodukowane z brzeczek laboratoryjnych, otrzymanych ze słodu jęczmiennego typu pilzneńskiego, z 40% udziałem grysu kukurydzianego o granulacji 500–1250um oraz kaszek o granulacji 250–500um lub 250–750um. Punktem odniesienia było piwo wytworzone ze słodu jęczmiennego bez surowców niesłodowanych [...]

 

Stwierdzono, że przebieg fermentacji głównej nie był zmieniony przez zastąpienie części słodu produktami przemiału ziarna kukurydzy. W odniesieniu do piwa otrzymanego bez surowców niesłodowanych, piwa wyprodukowane z użyciem produktów przemiału kukurydzy w ilości 40% charakteryzowały się słabszą pienistością i mniejszym pH. Piwa otrzymane z 40% dodatkiem grysu lub kaszek postrzegane były przez oceniających za mniej atrakcyjne niż piwo wyprodukowane ze słodu jęczmiennego bez surowców niesłodowanych [...]

 

Użycie do produkcji piwa dużych dawek produktów przemiału kukurydzy (40–50%) wprowadza do brzeczki niewielkie ilości związków azotowych i jednocześnie rozciencza niejako pozostałe składniki słodu. W rezultacie otrzymuje si piwa lżejsze, bardziej stabilne, o dłuższym okresie trwałości niż piwa produkowane z brzeczek słodowych. Wprowadzenie tak dużej ilości surowca niesłodowanego najczęściej powoduje zmiany sensoryczne piwa wynikajce ze zmian składu brzeczki i trudnych do przewidzenia reakcji drożdży piwowarskich na zmian składu pożywki. Autorzy okrelający skutki substytucji słodu grysem i kaszkami kukurydzianymi wskazują na niedobór produktów hydrolizy białek w brzeczkach otrzymywanych z dużymi (przekraczajcymi 20% zasypu) dodatkami produktów przemiału kukurydzy[...]

 

 

Materiał doświadczalny stanowiły piwa otrzymane w warunkach uproszczonej technologii z brzeczek laboratoryjnych wyprodukowanych ze słodu jęczmiennego typu pilzneńskiego z 40% udziałem grysu kukurydzianego o granulacji 500–1250um oraz kaszek o granulacji 250–500um lub 250–750um. Produkty przemiału kukurydzy pobrano z firmy Eurofarm dostarczajcej surowiec niesłodowany do browarów. Surowiec niesłodowany w iloci 40% zasypu poddano wstępnemu przygotowaniu w celu przekształcenia skrobi kukurydzianej w form podatną na działanie enzymów słodu.

Produkty przemiału ziarna kukurydzy kleikowano w obecności słodu jęczmiennego, stanowiacego 10% zacieranej masy słodu, i surowców niesłodowanych. Słód i produkty przemiału ziarna kukurydzy łączono z wodą w stosunku 1:5 i podgrzewano do temp. 90ºC, utrzymujc j przez 10 min. Dodatek słodu stosowano w celu rozpławienia kleikowanej masy. Upłynnioną masę łączono z resztą słodu w temp. 45ºC i zacierano metodą kongresową. Podczas chmielenia brzeczki, trwającej 70min, zastosowano dodatek granulatu chmielu aromatycznego zawierającego 10% alfa-kwasów[...]

 

Wnioski

1. Na podstawie kontroli przebiegu fermentacji głównej stwierdzono, że proces ten nie był zaburzony przez zastąpienie części słodu produktami przemiału ziarna kukurydzy.

2. W odniesieniu do piwa kontrolnego, piwa wyprodukowane z dodatkiem grysu i kaszek kukurydzianych charakteryzowały się gorszą pienistocią i mniejszą zawartością azotu alfa-aminowego oraz niższym pH.

3. Dodatek produktów przemiału ziarna kukurydzy spowodował rozjaśnienie barwy piw. Efekt ten był bardziej zauważalny po zastosowaniu kaszek niż grysu.

4. Piwa wyprodukowane z użyciem produktów przemiału kukurydzy postrzegane były przez oceniających za mniej atrakcyjne ni piwo wyprodukowane bez surowców niesłodowanych."

 

Całość opracowania w załączeniu


  1.  

Kukurycza w zasypie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
W dniu 18.08.2011 o 17:20, pavulonek napisał:

Czytając skład jednych z tańszych płatków wyczytałem m.in. ekstrakt słodowy jęczmienny.

A nie można dać zamiast płatków śruty kukurydzianej? Widziałem na targu luzem po 2zeta za kilo albo i taniej.

Ja ostatnio zdecydowałem się zastosować tę śrutę kukurydzianą. Kupuję ją jako paszę dla moich kur, jest to w najczystszej postaci kukurydza przepuszczona przez śrutownik. Spróbowałem kleikować jak ktoś radził, wrzątek i do lodówki turystycznej. Niestety na taką granulację nic to nie daje. Daje natomiast w stosunku jak polecają 1:5 wody ... do garnka wlewam wodę, wsypuję gryz z kukurydzy i mieszam aż się zagotuje, potem jeszcze kilkanaście minut na wolnym ogniu, po tym czasie robi się niezły krochmal. Wlewam wody i wsypuje słody....
Zastanawia mnie jednak fakt, jaką różnicę daje podbicie ekstraktu kukurydzą, a cukrem. Wydaje mi się, że jakaś jednak znacząca jest, lecz jaka?!
 

IMG_20220407_094817.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Koora napisał:

Piwo Specjal, kiedyś nie czułem nic w tym piwie, a po spożywaniu swoich, po jakimś czasie jak wypiłem ewidentnie  w smaku można wyczuć kuku, pewnie trochę tańsze aniżeli słód.

 

 

 

25kg śrutowanej kukurydzy jest po około 45zł

Próbuje zrobić coś w tym stylu z poniższego przepisu


https://ocen-piwo.pl/cortes-extra-s1-n8277
 

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Koora napisał:

Pytanie czy przy takiej ilości  niesłodowanych składników nie będziesz musiał się wspomóc enzymem scukrzającym. 

Spróbowałem ustawić temp. zacierania z tego przepisu /

148 F 60 Minutes/

https://www.mibrewsupply.com/recipe/view/corona-clone

 

 

Jednak próba jodowa nie wyszła pozytywnie i dalej zrobiłem jak z poprzedniego przepisu.  Próba OK . Co do kuku, to tak jak w przepisie 18% zasypu niestanowi  problemu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.