Skocz do zawartości

Spirala Lauter Helix do wysładzania - używał ktoś?


eltomek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Planuję swój garnek rozszerzyć o możliwość filtracji zacieru i najpierw chciałem zrobić z rury miedzianej pierścień filtrujący po obwodzie dna, nawiercić go itd, ale zacząłem szukać i natknąłem się na coś takiego:

- oryginał: https://www.austinhomebrew.com/MattMill-LauterHelix-1000_p_7190.html

- wersja od majfrendów: https://pl.aliexpress.com/item/32962319962.html

 

Czy ktoś z Was używa takiego patentu i może go polecić, albo go odradza? Rurka jest o tyle lepsza, że raczej nie wkręci mi się w mieszadło, a z tą spiralą różnie może być - ewentualnie mogę wsadzić rurkę miedzianą o mniejszej średnicy w tą spiralkę i już się to jakoś usztywni.

 

Zdrówka

eltomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez obaw, na pewno da radę, przecież większość przypadków z zatykaniem się wynika ze słodu a nie samego odprowadzenia.

Jakieś pół roku temu przeszedłem z tradycyjnego "sraczwężyka". Różnica na plus bo robię 40 litrowe warki, ta spirala zwyczajnie nie zgniata się pod 12 kilogramowym zasypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie filtruję i wysładzam w fermentorze 33L, który dodatkowo ma kształt lekko stożkowy, przez co zacier 20-litrowej warki dość mocno się spiętrza i podczas filtracji złoże dla przeciętnej "dwunastki" ma ok 15cm wysokości.

 

Zastanawiam się czy w garze 50L o średnicy 40cm ta filtracja przebiegnie poprawnie - złoże w takim garnku będzie miało nie więcej niż 8cm, z czego martwa strefa (czyli to co ostatecznie z garnka nie wypłynie przez fakt, że wypływ kranika jest ok 2cm nad dnem to ok 3 litry). Zerknąłem na zdjęcia przemysłowych kadzi do wysładzania i mają one rzeczywiście kształt bardziej płaski niż wysoki, co sugerowałoby, że może niekoniecznie trzeba to złoże spiętrzać.

 

Będzie to działało? Chętnie pozbyłbym się etapu ręcznego przenoszenia zacieru do wiadra filtracyjnego.

 

Edytowane przez eltomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.