Skocz do zawartości

Granulat vs szyszka (suszona)


Roy_Batty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
W sklepach pojawiają się polskie chmiele ze zbiorów 2019 w postaci suszonej szyszki.
Jak dotąd stosowałem tylko granulat. Czy warto spróbować szyszki? (intensywność aromatu mnie powali, albo zapach jest trochę inny).
Czy raczej efekt będzie taki sam jak z granulatu? ( z szyszką podobno większe straty i gorsza ekstrakcja).
Jak to jest granulat vs szyszka suszona?.
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem czy są straty, jak chmielisz na goryczkę w worku to żadnych strat nie ma, wyciągasz worek i wyciskasz , problem jest z chmieleniem na aromat, bo w worku mała cyrkulacja,bez  kłopoty z filtrowaniem.

Ja używam   jak mam wybór tylko szyszki, czy jest różnica- nie wiem ,ciężko to ocenić bo rocznik są różne, partie są różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy nie widze zadnego argumentu przemawiajacego za uzywaniem szyszki, jesli ma sie do wyboru pellet.

Osobiscie szyszek uzywam tylko sporadycznie jesli dostane swiezo po zbiorze zanim pojawi sie pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jancewicz napisał:

Szyszek nigdy nie używałem. Pewnie filtracja jest dokładniejsza. 

Dokładnie tak , ja używam szyszki aby ułatwić sobie filtrację chmielin po procesie gorącym. Filtrację robię w ten sposób że przelewam schłodzoną brzeczkę bezpośrednio z gara do fermentora w którym mam dość gęsty worek filtracyjny, później wyciągam worek , wyciskam dokładne z brzeczki i po kłopocie. W przypadku samego peletu filtracja trwa dużo dłużej lub nawet nie kiedy mi się zatrzymywała. Dodam ze dzięki tej metodzie nie mam właściwie żadnych strat brzeczki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.11.2019 o 11:44, Jancewicz napisał:

A czymś "obciążasz" szyszkę przy gotowaniu?

Szyszka nasiąka brzeczka i normalnie tonie wiec niema potrzeby obciążać. Tylko ja sypie ją luzno bez zadnych hopspiderow workow muslinowych czy innych wynalazków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.