Skocz do zawartości

Fermentor stożkowy ROYAL CATERING


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do zakupu fermentora z nierdzewki 

https://www.expondo.pl/royal-catering-pojemnik-fermentacyjny-30-l-termometr-10011528

 

zastanawiam się tylko jak wykorzystać dolny zawór.  To jest chyba 1/2'

Macie na to jakiś patent? jakaś przejściówka do nakrętki pet ? czy może zlewać z tego bezpośrednio do słoika ? 

 

Edit: 

tu są lepsze zdjęcia https://allegro.pl/oferta/pojemnik-fermentacyjny-royal-catering-rcbm-44cf-8687820126

Edytowane przez goldi_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tego fermentatora, ale używałem fermentasaurus 35l i teraz fermzilla 27l.

I powiem jedno nie wiem jaki tam jest zawór spustowy, ale porównując fermentasaurus do fermzilla to różnica w wielkości zaworu robi robotę.

Fermzilla ma ok 2 cali i to chyba takie minimum.

Dodatkowo mając fermentator stożkowy to powinien, mieć możliwość transportu bez tlenowego.

Czyli mieć możliwość podłączenia gazu i transportu do kega czy do nalewacza do butelek.

Przynajmniej dla mnie to duży plus, gazuje kega i stroną piwną zalewam piwo.(w butelki się już nie bawię)

Tak to u mnie wygląda na przykładzie Belgian Dark Coffe 16 blg, kawa po 3-4 dniach cichej sama opadła do pojemnika.

Niestety nie zrobiłem zdjęcia.

Teraz mam temp. 0 stopni i klaruje piwo.

Wiem że mu daleko do fermentatora z SS, ale to coś naprawdę robi robotę.

Jak by było mnie stać na taki z SS to nawet bym się nie zastanawiał.

Ale z w/w wymaganiami.

 

 

 

 

 

 

IMG_20191127_074754.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tam kupiłem bachnik bez problemowa wysyłka, całość z wysyłką 130 - 133 euro.

A jakieś dodatki zamawiałem w chinach np. dodatkowe pojemniki na drożdże kupowałem w chinach.

Wziąłem dwa żeby była tańsza wysyłka, jeden pojemnik mam do odsprzedania.

Fajna rzecz, za w miarę przystępną cenę.

Taki z SS to tak pod 2k kasy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odświeżam temat.

Czy jest jakiś użytkownik tego fermentora z nierdzewki i podzielił się spostrzeżeniami? Zastanawiam się nad tym fermentorem (stal nierdzewna jednak lepsza od plastiku) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kup i porównaj, a jak kupisz to od razu zmieniaj ujście gęstawy na minimum 2 cale.

Ja wolę tańszą Fermzille, jak się go czyści chemią lub miękką gąbką to nic mu się nie dzieje.

A widzę na bieżąco jak przebiega fermentacja.

To że przezroczysty dla mnie zaleta, a fermentuje w zamkniętej chłodni więc ma ciemno.

A jeśli Cię stać i chcesz porządny fermentator z SS to :image.thumb.png.777863c3678c618c79fe6cd6c7846959.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.12.2019 o 08:45, Ciniak napisał:

Odświeżam temat.

Czy jest jakiś użytkownik tego fermentora z nierdzewki i podzielił się spostrzeżeniami? Zastanawiam się nad tym fermentorem (stal nierdzewna jednak lepsza od plastiku) .

 

Dostałem od żony na mikołaja ten fermentor i to ten z chłodnicą :)

 

Mój egzemplarz przyjechał z uszkodzonym termometrem który wymieniłem na nowy. Nie chciało mi się bawić z odsyłaniem na gwarancji itd.. nowy termometr kosztował mnie 10zl. 

Dodatkowym minusem w moim przypadku jest odpadająca uszczelka pod deklem, w jednym miejscu fabrycznie była źle przyklejona i jak chciałem ją poprawić to się odkleiła. Mam zamiar zastąpić ja silikonem do zastosowań spożywczych, widziałem taki na allegro, chyba 20zł za sztukę. Dam grubszą warstwę to wydaje mi się że po zamknięciu pokrywa będzie szczelniejsza.. będę z tym jeszcze kombinował. 

 

Poza tymi dwoma wadami konkretnie mojego egzemplarza muszę polecić konstrukcję, wszystkie elementy takie jak nóżki i rączki są bardzo dobrze przymocowane. Łączenia w środku są bardzo ładnie wykończone, prawie niewidoczne, nie znam się na obróbce takich metali ale są chyba jakoś wyszlifowane bo prawie ich nie widać. 

 

Ja w swoim fermentorze zastosowałem ogniwo Peltiera do chłodzenia cieczy w układzie, wieczorem podeśle zdjęcia jak to wygląda. Zbliża się czas zlania aktualnie fermentującego piwa to spróbuje zrobić jakiś cold-crash :) i zobaczymy do ilu stopni zejdę na tym układzie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Pabllo_Lodz napisał:

Jaka średnica zaworu i kolanka spustu gęstawy?

Tych informacji producent nigdzie nie podaje.

Zawór to 1/2". Średnica zaworu w środku czyli fi to 9mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na opis zlewania drożdży musicie jeszcze chwile poczekać. Pewnie pod koniec tygodnia będę zlewał. 

 

Tak potwierdzam, kolanko to standardowe kolanko 1/2" z zaworem kulowym na końcu. Macając od środka fermentora kolanko można wyczuć gwint więc zostało ono po prostu jakoś przyspawane do stożka. 

 

Na potrzeby zlewania środka czyszczącego zamontowałem przejściówkę na 3/4" i wylot na wąż ogrodowy 19mm (akurat taki zestaw miałem w domu) i musze powiedzieć że leciało bardzo żwawo.

IMG_20191231_150232.jpg

 

5l środka zleciało w kilka sekund. Nie wiem jak będzie przy zlewaniu drożdży, pewnie przydało by sie to przedmuchać jakimś CO2 wcześniej :( zobaczymy w weekend. 

 

 

@Pabllo_Lodz Zdecydowanie nie jest to rozwiązanie jak w FermZilli że masz cały czas podłączony słoik i drożdże sobie po prostu opadają do niego, ten zawór służy raczej do zlewania ich po zakończonej fermentacji. 

 

Mój fermentor jest nadal w trakcie budowy.., a wygląda aktualnie tak:

 

IMG_20191231_145653.jpg

 

 

IMG_20191231_152056.jpg

IMG_20191231_152020.jpg

 

Edytowane przez goldi_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zasilacz 18A ale pobór prądu przez ogniwo to około 6A 12v. 

Co do jego wydajności to myślę że spokojnie utrzyma temperaturę 12 stopni, niestety może być mały problem z osiągnięciem tej temperatury. Trzeba by mu jakoś pomóc, albo zaaplikować brzeczkę już w niskiej temperaturze. Nie testowałem tego w tym fermentorze, ale używałem tego ogniwa do chłodzenia skrzyni styropianowej i dawało radę utrzymać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem ogniwa, to jest mało żeby osiągnąć niską temp. brzeczki.

Nie mówię już o lagerowaniu.

Ale pomyśl o chiller opartym o agregat chłodniczy, jako zbiornik glikolu lodówka turystyczna.

Ponieważ ja mam lodówkę w szafce z zastosowaniem agregatu i 25l mogę schłodzić do -1 w kilka godzin, to wiem że na pewno zadziała.

Moja lodówko szafka kosztowała mnie 200 zł z agregatem, bez szafki.

Koszt myślę że max 700 zł za glikol chiller, GF Chiller 3800 zł.

Sterownik nawet po wifi się znajdzie, lub CBpi3, czy jakikolwiek inny.

 

 

 

 

 

agregat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 6 miesięcy temu...

Rozważam zakup tego fermentora.

@goldi_WRO mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcie jego wnętrza?

I jak ze zlewaniem drożdży, ładnie lecą, nie zostają na ściankach, nie zapycha się zawór?

Czy w trakcie używania natrafiłeś na jakieś problemy warte uwagi?

Dzięki za wszelkie opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dawno nie aktualizowałem wątku. Teraz to wygląda tak:

 

IMG_20200922_095513.jpg

IMG_20200922_095500.jpg

 

Chłodzenie to chłodziarka akwariowa RESUN CL-280, kupiłem za 800zł prawie nie używaną na OLX. Ładnie utrzymuje temperature, jeszcze nie testowałem coldcrash, ale teoretycznie potrafi zejść do 4 stopni C. Przystosowana jest do zbiornika 300l więc z 30l raczej da sobie radę. Ma w sobie kompresor i płytowy wymiennik ciepła. Do tego pompka 800l/h.

 

Wymieniłem też izolacje cieplną na taką czarną i samoprzylepną. Pod starą izolacją pozostawała woda po myciu i gniło wszystko. Z tą samoprzylepną nie ma problemu. 

 

 

@boros co do twojego pytania to najlepszą odpowiedzą jest stwierdzenie że jest to najlepsza opcja patrząc na współczynnik cena/jakość. Z wad które stwierdziłem to uszczelka pod pokrywą która u mnie była słabo przyklejona. Wymieniłem ją na taki specjalny sylikon do spożywki. 

Jeśli zaś chodzi o odbiór drożdzy na cichą to kąt stożka jest za mały, drożdze osadzają się na stożku i nie wszystkie się zlewają, ale myślę że spokojnie 80% można odebrać. Zawór się nie zapycha, po otwarciu trzeba poczekać minutę czy dwie zanim ciśnienie wypchnie masę, ale zawsze w końcu się to dzieje. Nie wiem jak jest z małą ilością piwa, raczej robię warki 20+ l.

 

 

Edytowane przez goldi_WRO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! ładnie to wygląda ;) 

Z tego co widzę, dorobiłeś dodatkowe zatrzaski na wieko, te 3 fabryczne słabo trzymają?

 

2 godziny temu, goldi_WRO napisał:

co do twojego pytania to najlepszą odpowiedzą jest stwierdzenie że jest to najlepsza opcja patrząc na współczynnik cena/jakość

Też mi się tak wydaje. To chyba najtańsza opcja wśród tego typu fermentorów (podobne Klarstein, Brewmonk, ale droższe lub niedostępne u nas), i rozmiar jak dla mnie w sam raz. A sprzęty takie jak SS Brewtech czy GF to już inna półka cenowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Po jakim czasie zlewasz drozdze? Zakupilem z Brew Monka wyglada identycznie, zaworek dolny mam tylko na 3/4. 

Tu w jednym z filmikow (https://www.youtube.com/watch?v=qisd34Qt5Ng&t=61s) zaleca w komentarzach zlewanie najpierw po 48h i kolejny raz znowu po 48h, testuje teraz ten sposob, nie chcialbym zeby sie zapchalo.

 

W tym filmiku (https://www.youtube.com/watch?v=uB26t60IKGo) widac jak po skonczonej fermentacji nic nie zlatuje... Jak to wyglada u Ciebie po takim czasie? Miales problemy? Probowales upuszczać chmiel po chmieleniu na zimno?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zlewam raz po zakończeniu burzliwej, albo wcale jeśli nie chmiele na zimno.

Ten twój ma fajniejszy spust, mój jest zrobiony ze zwykłego kolanka 1/2" i ma gwint zaraz przy stożku. 

Ten twój fermentor jest szczelny? Można ważyć pod ciśnieniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.