Skocz do zawartości

Mętne piwo po burzliwej i duże BLG


zuoty

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Zabrałem się za warzenie mojej pierwszej warki, jest to NE IPA 16 BLG z Homebrewing.

Zasyp:

Słód Pale Ale Viking Malt 3,5 kg

Słód Pszeniczny Viking Malt 1 kg

Płatki owsiane i pszeniczne po 0,5 kg

 

Zacieranie:

1. Zagotowanie płatków

2. 68 stopni przez 40 minut

3. 72 stopnie przez 10 minut (próba jodowa negatywna)

4. 76 stopni i do filtracji

 

Podczas filtracji zużyłem dość dużo wody o temp. 78 stopni, trwało to dość długo, ponieważ nie miałem wystarczającej ilości ciepłej wody i grzałem ją w czajniku na bieżąco. Wysładzałem do ok. 3 BLG, wyszło mi sporo za dużo brzeczki, więc gotowałem to aż do uzyskania zakładanych ok. 20 litrów (ok. 2h zamiast planowanej 1h). Gar chłodziłem w wannie.

Drożdże S-33 uwodniłem zgodnie z instrukcją i rozpocząłem fermentację, pomiar aerometrem wskazał równe 16 BLG. Fermentacja była prowadzona w temp. 17-19 stopni.

 

Po 9 dniach piwo w fermentorze jest mętne od połowy jego wysokości w dół, pobrałem próbkę przez kranik w 7. i 9. dniu fermentacji i aerometr wskazał odpowiednio 8,5 i 8 BLG, natomiast refraktometrem ciężko stwierdzić, bo przez mętność roztworu pomiar jest niewyraźny.

 

Moje pytania:

 

1. Czy tak wysokie BLG po fermentacji jest w porządku? Czy mogłem coś zrobić źle?

2. Przelać już na cichą, czy zostawić jeszcze na dofermentowanie?

3. Czy to normalne, że zawartość fermentora jest tak mętna?

 

Z góry dziękuję za pomoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Fermentacja jeszcze trwa więc nie wiesz jakie będzie końcowe BLG

Ad 2. Nie przelewaj, zostaw w tym fermentorze

Ad 3. Fermentacja jeszcze trwa więc jeszcze za wcześnie na ocenę mętności...

 

Zostaw to piwo w spokoju.... 9 dni fermentacji 16BLG to zdecydowanie za mało...

Edytowane przez rkkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierz codziennie BLG, ryzykujesz infekcje... Zostaw go jeszcze na drugie 9 dni i wtedy zmierz... poczekaj jeszcze 3 dni i zmierz znowu...

Jak się BLG nie zmieni to butelkuj...

Aha. Refraktometrem mierząc fermentujące piwo musisz stosować korektę ze wzgledu na alkohol... mi się nie chce nigdy tego przeliczać więc refraktometrem mierzę przy warzeniu (mogę to zrobić szybko w trakcie warzenia) i raz spławikiem, żeby się upewnić, że pokazują to samo... Po fermentacji mierzę już tylko spławikiem...

Edytowane przez rkkr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej recepturze jest chmielenie podczas fermentacji burzliwej, więc piwo nawet powinno być mętne na tym etapie.

Jak pisali wyżej, daj mu czas. Możesz trochę zwiększyć temperaturę.

Chmiele na zimno syp licząc czas od końca, żeby nie leżały za długo, zacznij kiedy blg stanie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze pomiar jest zakłamany przez zawartość alkoholu.

Są odpowiednie kalkulatory i po w pisaniu twoich danych do BS2 wygląda to tak jak na obrazku niżej.

Tak że spokojnie bym przelewał na cichą, w przypadku fermentatorów stożkowych oddzielił gęstawe i działał dalej według instrukcji.

gs.jpg

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewiątego dnia po pomiarze aerometrem zostawiłem mętną brzeczkę w tym wysokim naczyniu i jak trochę postała i osad opadł, to refraktometr pokazał 10 BLG, nie pisałem o tym wcześniej, bo stwierdziłem, że pewnie coś źle zrobiłem, ale rzeczywiście mogło być to spowodowane obecnością alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.