Skocz do zawartości

IRA - niskie blg na burzliwej. Problem.


Cyslavv

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim.

 

Mam pewien problem. Zawsze moja domowa produkcja rozpoczyna się późną jesienią i kończy wczesną wiosną.

Jest to uzasadnione tym, że są wtedy bardzo dobre warunki dla piw dolnej fermentacji które są moimi ulubionymi.

Ostatnio jednak podkusiłem się (nie pierwszy raz) na zrobienie czegoś z górnej fermentacji. Do tej pory wszystkie (było ich ok 3) wyszły dobrze.

Tym razem wybór padł na IRA (Irish Red Ale). I z tym piwem miałem od samego początku problemy. Blg brzeczki nastawnej zamiast zakładanych 13blg miała 11blg, ale nie jest to do końca zmartwieniem. Gorzej jest z fermentacją. W tej chwili wszystko stoi na burzliwej i jest to 7 dzień. Dzisiaj sprawdzałem blg ponieważ przymierzam się już na cichą i ku mojemu zdziwieniu blg wynosi ok 1,5. 

 

Temperatura fermentacji w pierwszym dniu niestety wyskoczyła poza obszar dozwolony i wynosiła ok. 25C i piwo pracowało dosyć mocno. Na drugi dzień udało się ją ustabilizować do ok 21 i wszystko się uspokoiło i tak stoi do dzisiaj.

Podczas pomiaru blg w piwie dało się wyczuć lekkie, ale jednak nuty alkoholowe/spirytusowe.

 

Skrót warzenia:

 

-18l wody i 4,5kg słodów. 

-15min w 52c

-ok. 60min w 66c

-ok. 30min w 72c

-podgrzanie do 77c i koniec zacierania.

 

-wysładzanie do 2blg (gotowane ok 24l)

 

-chmielenie i gotowanie ok 66min.

 

Do fermentora trafiło 18,5l - 11blg.

 

Czy ten pierwszy dzień gdzie nie dopilnowałem temperatury i była ona wyższa o zakładanej mógł doprowadzić do tego, że po 7 dniach burzliwej mam 1,5blg ? Czy taka sytuacja może zaistniała w innym momencie ? 

 

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Cyslavv napisał:

Cześć wszystkim.

 

Mam pewien problem. Zawsze moja domowa produkcja rozpoczyna się późną jesienią i kończy wczesną wiosną.

Jest to uzasadnione tym, że są wtedy bardzo dobre warunki dla piw dolnej fermentacji które są moimi ulubionymi.

Ostatnio jednak podkusiłem się (nie pierwszy raz) na zrobienie czegoś z górnej fermentacji. Do tej pory wszystkie (było ich ok 3) wyszły dobrze.

Tym razem wybór padł na IRA (Irish Red Ale). I z tym piwem miałem od samego początku problemy. Blg brzeczki nastawnej zamiast zakładanych 13blg miała 11blg, ale nie jest to do końca zmartwieniem. Gorzej jest z fermentacją. W tej chwili wszystko stoi na burzliwej i jest to 7 dzień. Dzisiaj sprawdzałem blg ponieważ przymierzam się już na cichą i ku mojemu zdziwieniu blg wynosi ok 1,5. 

 

Temperatura fermentacji w pierwszym dniu niestety wyskoczyła poza obszar dozwolony i wynosiła ok. 25C i piwo pracowało dosyć mocno. Na drugi dzień udało się ją ustabilizować do ok 21 i wszystko się uspokoiło i tak stoi do dzisiaj.

Podczas pomiaru blg w piwie dało się wyczuć lekkie, ale jednak nuty alkoholowe/spirytusowe.

 

Skrót warzenia:

 

-18l wody i 4,5kg słodów. 

-15min w 52c

-ok. 60min w 66c

-ok. 30min w 72c

-podgrzanie do 77c i koniec zacierania.

 

-wysładzanie do 2blg (gotowane ok 24l)

 

-chmielenie i gotowanie ok 66min.

 

Do fermentora trafiło 18,5l - 11blg.

 

Czy ten pierwszy dzień gdzie nie dopilnowałem temperatury i była ona wyższa o zakładanej mógł doprowadzić do tego, że po 7 dniach burzliwej mam 1,5blg ? Czy taka sytuacja może zaistniała w innym momencie ? 

 

 

Pozdrawiam,

 

Jakich drożdży użyłeś? W takich temperaturach prawdopodobnie fermentacja już się zakończyła... Odfermentowanie głębokie, ale nie niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cyslavv napisał:

Drożdże: Safale S-04

Pomiar: Tradycyjny balingometr.

 

Balingometr pokazuje 0 na wodzie? Jak na S-04 to byłoby bardzo głębokie odfermentowanie.

Na przyszłość - 21 to tak czy siak zbyt wysoka temperatura dla nich, lepiej zaczynać gdzieś od 16-17°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, punix napisał:

 

Balingometr pokazuje 0 na wodzie? Jak na S-04 to byłoby bardzo głębokie odfermentowanie.

Na przyszłość - 21 to tak czy siak zbyt wysoka temperatura dla nich, lepiej zaczynać gdzieś od 16-17°C.


tak na wodzie jest 0. W sumie tez tak myślałem, ze ta temperatura jednak była za wysoka, a w decydującym momencie pierwszej doby fermentacji była jeszcze wyższa. No nic trzeba jednak więcej tych Ale’ow robić :) 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejne pytanie. Po przelaniu na cichą i przeniesieniu pojemnika w chłodniejsze miejsce (ok 13c) piwo dosyć mocno "pracuje". Pachnie dobrze, nie posiada żadnego nalotu na powierzchni. I pytanie czy może to być spowodowane dostaniem się dużej ilości tlenu do pojemnika podczas przelewania i teraz dwutlenek który powstał na fermentacji burzliwej go wypycha ? 

Fermentor troszkę "napuchł" i od dwóch dni na cichej dosyć często odzywa się rurka. Nawet pod koniec burzliwej tak nie pracowała.

 

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.