Skocz do zawartości

refermentacja - glukoza - czy można dodawać przed rozlewem do fermentora nie rozpuszczając w wodzie?


Monty

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 25.11.2019 o 10:33, korzen16 napisał:

Dokładnie to właśnie mnie ostatnio dotknęło w jednym z piw. Mój błąd - chciałem przyspieszyć gotowanie i filtrowałem do wiadra, i przelewałem to na raty do gara który już grzałem - przyspieszyłem cały proces, ale mam piwo miodowe ;) 

 

W dniu 25.11.2019 o 10:47, leonzn napisał:

 

ja tak robię caly czas, wszystkie garnki automatyczne tez tak działają - wysładzasz do kotla ktory zagotowuje brzeczke...

z tego co wiem w procesie ciepłym (chyba sie to tak nazywa) w browarze domowym nie jest to problemem

"Hot Side Aeration", jak się na to mówi, to temat rzeka, co do którego nie są zgodne nawet największe tuzy światowego piwowarstwa. Z mojego doświadczenia też nie ma to żadnego znaczenia i nie powoduje negatywnych skutków, ale być może w jakichś specyficznych warunkach jest ono niekorzystne. Gdyby sprawa była zero-jedynkowa, to już pewnie dawno zawartoby jakiś kompromis. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do butelkowania swojej pierwszej warki. Przede mną jeszcze cicha ale już teraz rozkminiam sposób dodawania glukozy. Z tego co piszecie to najlepszym rozwiązaniem jest jej rozrobienie w wodzie, wlanie na dno fermentora z kranikiem i przelanie do niego brzeczki. Moje pytanie - czy przemieszać jeszcze delikatnie całość, tak aby glukoza przeszła do całości, a nie zawiesiła się tylko w części brzeczki. Z jednej strony nie chcę jej napowietrzyć ale z drugiej chciałbym mieć pewność, że cukier będzie równomiernie rozprowadzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rs.juszczak napisał:

Moje pytanie - czy przemieszać jeszcze delikatnie całość, tak aby glukoza przeszła do całości, a nie zawiesiła się tylko w części brzeczki.

 

ja delikatnie mieszam duza lyzka taka do nakładania zupy, oczywiście przy zlewaniu tworze jak największy wir , aby juz sie mieszało. czasem nie mieszam i tez jest dobrze. nigdy nie mialem granata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, rs.juszczak napisał:

Moje pytanie - czy przemieszać jeszcze delikatnie całość

Moim zdaniem tak - delikatnie bez wzburzania płynu, ale jednak polecam zamieszać.

Raz zapomniałem, co w połączeniu z drożdżami skłonnymi do przegazowywania skończyło się generalnym sprzątaniem piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, rs.juszczak napisał:

Przymierzam się do butelkowania swojej pierwszej warki. Przede mną jeszcze cicha ale już teraz rozkminiam sposób dodawania glukozy. Z tego co piszecie to najlepszym rozwiązaniem jest jej rozrobienie w wodzie, wlanie na dno fermentora z kranikiem i przelanie do niego brzeczki. Moje pytanie - czy przemieszać jeszcze delikatnie całość, tak aby glukoza przeszła do całości, a nie zawiesiła się tylko w części brzeczki. Z jednej strony nie chcę jej napowietrzyć ale z drugiej chciałbym mieć pewność, że cukier będzie równomiernie rozprowadzony.

 

Ja bym Ci z okazji pierwszej warki sugerował sypać cukier lub glukozę bezpośrednio do butelki. Jeden stres mniej :)

Ja od niedawna bawię się w glukozę rozpuszczaną w wodzie (a w zasadzie bez rozpuszczania w wodzie) bo chcę precyzyjniej nagazować konkretny styl piwa a tak to sypałem cukier po nalaniu piwa do butelki. Myślę, że jak to Twoja pierwsza warka i wsypiesz 4g cukru na 500ml piwa to też będzie zajebiście :).

Jakie piwo uwarzyłeś?

Pozdrawiam

Edytowane przez Monty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIPA 15 Blg.

Aż 4 g? Wszędzie czytam, że 5-6 g na litr, chciałem podejść do tematu bezpieczniej i jeszcze trochę mniej dać (boję się granatów:))

Na prawdę jest takie duże ryzyko związane z rozpuszczaniem i mieszaniem z brzeczką glukozy? Bezpieczniej sypać wprost do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Monty napisał:

Myślę, że jak to Twoja pierwsza warka i wsypiesz 4g cukru na 500ml piwa to też będzie zajebiście :).

nie wiesz jakie piwo a radzisz 4g na 500 ml ?

8 minut temu, rs.juszczak napisał:

Na prawdę jest takie duże ryzyko związane z rozpuszczaniem i mieszaniem z brzeczką glukozy? Bezpieczniej sypać wprost do butelek?

nie ma ryzyka, zalej glukoze wrzątkiem , jak sie mocno boisz to chwile przegotuj, wlej to do wiadra a na ti piwo i tyle, zadna filozofia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, rs.juszczak napisał:

Aż 4 g? Wszędzie czytam, że 5-6 g na litr, chciałem podejść do tematu bezpieczniej i jeszcze trochę mniej dać (boję się granatów:))

 

uzyj kalkulatora, nie rob nic "na oko"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leonzn napisał:

nie wiesz jakie piwo a radzisz 4g na 500 ml ?

nie ma ryzyka, zalej glukoze wrzątkiem , jak sie mocno boisz to chwile przegotuj, wlej to do wiadra a na ti piwo i tyle, zadna filozofia


Oczywiście, podałem to nie znając rodzaju piwa. 4g to był pewien skrót myślowy. Chodziło mi o miarkę, która zakłada cukier dla 0,3L, 0,5L, 0,7L. Dla 0,5L jest właśnie 4g cukru. 4g to tez pewna średnia, która pasuje do dużego zakresu piw, jakie wchodzą w grę. Jest różnica miedzy miarką cukru a miarką glukozy! Ale nie ma wielkiej różnicy w tym przypadku czy dam miarkę 4g czy będę liczył dokładnie pod styl. Autor Warki chce dodatkowo zaniżyć wartości aby nie było granatów to po co z tą apteką od razu wjeżdżać?

 

@Leonzn - teraz jak już znasz styl piwa to przelicz sobie ile byś dał cukru nagazowując piwo skrajnie nisko i wysoko zakładając, że trzymasz się stylu. Czy moje 4g na butelkę są poza zakresem? Wątpię. 
 

Jedno, czego autor Warki musi być pewien to, że piwo już „zjadło” cały cukier. 
 

Pewne jest to, że odpada ryzyko nierównomiernego nagazowania. Czyż nie?

Edytowane przez Monty
Uzupełnienie treści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Monty napisał:

@Leonzn - teraz jak już znasz styl piwa to przelicz sobie ile byś dał cukru nagazowując piwo skrajnie nisko i wysoko zakładając, że trzymasz się stylu. Czy moje 4g na butelkę są poza zakresem? Wątpię. 

 

gazujac na 2,3 potrzeba 6,3 g glukozy, a na 2,7 - 8,1g

jesli uwazasz ze nie ma roznicy pomiędzy 2,3 ,a 2,7 vol to zazdroszczę podejścia

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leonzn napisał:

 

gazujac na 2,3 potrzeba 6,3 g glukozy, a na 2,7 - 8,1g

jesli uwazasz ze nie ma roznicy pomiędzy 2,3 ,a 2,7 vol to zazdroszczę podejścia

 

 

1 godzinę temu, andy1856 napisał:

 

Zaproponowałeś 8g cukru na litr piwa, co daje nagazowanie rzędu 3,0 vol. Bardzo zajebiście, a być może nawet rozrywkowo.

 

Podaję parametry dla 500ml piwa:
Nagazownaie 2.3vol.- 2,9g cukru lub 3,2g glukozy,

2.7vol. - 3,7g cukru lub 4g glukozy.

 

Czyli w przybliżeniu 4g tak jak od początku pisałem. 
 

Ja cały czas w przypadku gdy mówię o sypaniu do butelki mówię o cukrze a nie o glukozie ale proporcje są podobne.

 

Nie wiem skąd wam wyszły aż takie ilości, wydaje mi się, że Wasze kalkulatory są „granatowe” ;)

 

jak przeliczacie, mogę prosić o link do tych kalkulatorów?

ja rozumiem, że piszemy w piaskownicy piwowarskiej ale nie przesadzajmy może? :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Monty napisał:

Nie wiem skąd wam wyszły aż takie ilości, wydaje mi się, że Wasze kalkulatory są „granatowe” ;)

 

nasze podaja nizsza wartosc wiec nie rozumiem tego zdania,

uzywam kalk na brewness

8 minut temu, Monty napisał:

Możliwe. Nie było powiedziane - fakt. Zakładam 20°C, temp pokojowa. 

tez daje 20C

 

14 minut temu, Monty napisał:

Ja cały czas w przypadku gdy mówię o sypaniu do butelki mówię o cukrze a nie o glukozie ale proporcje są podobne.

 

przy cukrze nagazowanie jest jeszcze wyzsze, i przy 4g na butelke to juz prawie 3,0 vol

 

14 minut temu, Monty napisał:

ja rozumiem, że piszemy w piaskownicy piwowarskiej ale nie przesadzajmy może? :)))

 

wg mnie powyzej 2,7 w szczeg na początku przygody to proszenie sie o klopoty

 

nie rozumiem twojego podejścia, przecież to jest niebezpieczne

 

rob sobie piwo jak chcesz , ale nie radz na forum ludziom takich glupot

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę od 2012r, przez około 15 warek sypałem tylko cukier w ilości 3,5-4g na butelkę. Wystrzeliła mi tylko jedna butelka. Przez nieuwagę posłodziłem ją 2 razy :). Też jestem zdania, że każdy robi po swojemu a nie po Naszemu :)

 

bitwa na screeny? ;)

Poproszę twój screen z tymi kosmicznymi parametrami. 

 

A55B4533-F819-4456-AB4F-B0E93DD497F8.png

6F4EF2CC-1974-4DB2-967A-6E317526558E.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, leonzn napisał:

prosze bardzo

Screenshot_3.png


Teraz skoro już wiemy, ze używasz dobrego kalkulatora to podstaw sobie jeszcze te twoje 8.1g glukozy jak pisałeś wcześniej i zobaczymy czy nagazuje ci na 2.7vol jak pisałeś wyżej, czy będziesz wyciągał kawałki szkła ze ściany? 

 

Piszesz głupoty a mnie się czepiasz. Załóżmy w takim razie, że Twoja racja jest „Twojsza” bo chyba o to ci chodzi. 
 

Autorowi pierwszej Warki nie zalecam wsypywania żadnego cukru w ilości większej niż 4g na 500ml bo faktycznie może być gorąco. Na pewno nie czytaj co pisze leonzn bo widać, że sam się ze sobą kłóci. Raz czepia się moich 4g cukru a innym razem sam proponuje ponad 8g glukozy :)

Oprócz teorii (kalkulator) przydało by się jeszcze trochę praktyki. Ja już kilka piw sobie nawarzyłem a skoro je sobie nawarzyłem to i je wypiłem. Mialem jeden granat bo posłodziłem 2x tą samą butelkę, innym razem miałem prze gazowane kilka butelek AIPA. Nie tyle prze gazowane co uciekające z butelki z powodu dużej ilości chmielu jaki pozostał w butelce. Nie przyłożyłem się do filtrowania i przez to piwo za sprawą chmielin uciekało z butelki.

Uczyłem się na błędach, 2x nie popełniam tych samych. 

Edytowane przez Monty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Monty napisał:

Autorowi pierwszej Warki nie zalecam wsypywania żadnego cukru w ilości większej niż 4g na 500ml bo faktycznie może być gorąco.

 

zalecasz wsypanie 4g cukru co daje 2,85vol

 

16 godzin temu, Monty napisał:

Na pewno nie czytaj co pisze leonzn bo widać, że sam się ze sobą kłóci. Raz czepia się moich 4g cukru a innym razem sam proponuje ponad 8g glukozy

 

nigdzie nie proponowalem tego lol

 

16 godzin temu, Monty napisał:

Oprócz teorii (kalkulator) przydało by się jeszcze trochę praktyki.

 

?

16 godzin temu, Monty napisał:

Mialem jeden granat bo posłodziłem 2x tą samą butelkę

 

to dlaczego radzisz komus zeby wsypywał cukier do butelki skoro sam przyznales ze mozna przy tym popelnic blad?

 

16 godzin temu, Monty napisał:

Na pewno nie czytaj co pisze leonzn

 

???

 

mysle ze kazdy przedstawił swoje racje, ja na tym koncze

@Monty pozdrawiam

 

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, leonzn napisał:

zalecasz wsypanie 4g cukru co daje 2,85vol

 

16 godzin temu, Monty napisał:

Na pewno nie czytaj co pisze leonzn bo widać, że sam się ze sobą kłóci. Raz czepia się moich 4g cukru a innym razem sam proponuje ponad 8g glukozy

 

nigdzie nie proponowalem tego lol

Nie pisałeś? A to poniżej to co to?

 

20 godzin temu, leonzn napisał:

 

gazujac na 2,3 potrzeba 6,3 g glukozy, a na 2,7 - 8,1g

jesli uwazasz ze nie ma roznicy pomiędzy 2,3 ,a 2,7 vol to zazdroszczę podejścia

 

Czyli u Ciebie 2,7vol to 8.1g glukozy ale gdy ja proponuję sypnięcie DO 4g cukru to jest źle. Oczywiście 4g to jest ta średnia o której pisałem, trzeba się pilnować, bo gdy cały cukier nie został odfermentowany to jest dyża szansa na strzał. Jeszcze do tego cienkie, zdobione butelki i jest niebezpiecznie. Uważam jednak, że to Twoje 8.1g glukozy to ogromna przesada.

 

22 minuty temu, leonzn napisał:

 

16 godzin temu, Monty napisał:

Mialem jeden granat bo posłodziłem 2x tą samą butelkę

 

to dlaczego radzisz komus zeby wsypywał cukier do butelki skoro sam przyznales ze mozna przy tym popelnic blad?

Napisałem w jaki sposób ten błąd powstał. Posłodziłem 2x tą samą butelkę. To samo mogło by się stać gdyby glukoza z wodą nie została rozmieszana w wiadrze fermentacyjnym. 

 

Widzę też, że masz info o uwarzeniu 50+ piw. To dużo więcej ode mnie. Nie popełniłeś w tym czasie żadnych błędów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Monty napisał:

zalecasz wsypanie 4g cukru co daje 2,85vol

 

tam jest "zalecasz" , a nie zalecam . odnoszę sie w tym stwierdzeniu do twojej propozycji , gdybym pisal o sobie to napisałbym "zalecam"

 

1 godzinę temu, Monty napisał:

Uważam jednak, że to Twoje 8.1g glukozy to ogromna przesada.

 

tak jak wyzej, podawałem wartości i wyniki z kalkulatora - pokazywałem dla jakiej ilosci cukru wychodzi konkretny vol. Z mojej wypowiedzi mozna wynieść, ze nie zalecam stosowania nagazowania  ponad 2,3 vol.  Pisanie ze moje wyliczenia to zalecenia to duza nadinterpretacja

 

1 godzinę temu, Monty napisał:

Nie popełniłeś w tym czasie żadnych błędów? 

 

nie wybuchła mi nigdy zadna butelka, pomimo ok 10 warek na brettach. na pewno zrobiłem jakies bledy , niektóre z piw byly za mocno nagazowane (Hop Creep :D). dlatego zasugerowałem ze 2,7 > vol to bardzo duzo (sam gazuje na max 2,3 vol ) bo wg mnie jest to w miare bezpieczna wartosc i przy popelnieniu bledow nie skonczy sie granatem (teoretycznie)

 

1 godzinę temu, Monty napisał:

To samo mogło by się stać gdyby glukoza z wodą nie została rozmieszana w wiadrze fermentacyjnym. 

 

jesli wlewasz rozpuszczona w duzej ilosci wody glukoze i na to zlewasz piwo tworząc wir, to wydaje mi sie to malo prawdopodobne, a pisalem przeciez ze dodatkowo zalecam przemieszanie tego jakas lyzka czy inna nabierka

 

 

Dodatkowo - wszystkie te zalecenia pisałem w odniesieniu do pytania o butelkowanie pieszej warki użytkownika @rs.juszczak starałem sie przekazac swoje best practice .

Nie twierdze ze nie mozna i nie powinno sie gazowac mocniej - to tak aby nie bylo kolejnego niezrozumienia.

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze jedno pytanie odnośnie do dodawania glukozy. Tylko się znowu nie pokloccie:))

Zamierzam rozpuścić glukozę w wodzie i wlać na dno fermetora z kranem. W kalkulatorze wpisuje temperaturę piwa. Czy to jest temperatura piwa, do którego wlewam cukier, czy docelową temperatura piwa, w której będzie refermentowalo.

Różnica jest zasadnicza bo piwo w tej chwili klaruje się na balkonie więc ma jakieś 3-4 stopnie C, a refermentowalo będzie w temp ok 17 st C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, buk0 napisał:

@rs.juszczak Należy wpisać najwyższą temperaturę jaką miało fermentujące piwo. 

I tak i nie -jesli pod koniec fermentacji temperatura spadla np o 2 stopnie i w takiej temp drożdże dojadaly, to fajnie podac te niższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było tak jak pisze @sasuke5055, ostatnie kilka dni drożdże dojadaly w niższej temp. 17-18 stopni. Maks było 20. Ale mówię tu o temp powietrza w pokoju. W wiadrze pewnie ze 2 więcej. To jak, od maksa, czy od tej niższej? I dać poprawkę na to że to temp pomieszczenia a nie piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.