Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, witam wszystkich w moich zapiskach piwowarskich. W momencie, w którym piszę te słowa, mam na koncie 25 warek i pokolei będę uzupełniał każdą z nich sukcesywnie gdy będę miał czas. Na początku mojej przygody sporo kombinowałem, natomiast teraz chcę skupić się na wypracowywaniu najlepszych receptur na bazowe style. Nazwy moich piw są tylko i wyłącznie odniesieniem do historii i polityki i nie mają na celu wywoływania niepotrzebnych dyskusji na ich temat. Koncepcja browaru domowego wynikła z mojego zamiłowania tą tematyką. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to forum piwowarskie i dlatego w moich zapiskach będę skupiał się głównie na procesie powstawania piwa, a nie na procesie powstawania nazw, które dla niektórych mogą być kontrowersyjne bądź oburzające. Chcę dzielić się pasją do piwowarstwa i chcę aby ten wątek był pełen wzajemnego szacunku i pozytywnej atmosfery.

 

Lista Warek:

 

2018:

 

#1 Czekoladowy Stout - Chrzest Polski - Brewkit - Zakażenie

#2 Lager - Mieszko Pierwszy - Brewkit

#3 Tripel - Korwin w Brukseli -  20BLG - Zestaw z browamatora

 

2019:

 

# 4Tripel z rodzynkami i płatkami z beczki po rumie - Kolonia na Tobago - 22BLG - Zestaw z browamatora

#5 IPA - Poselstwo Pawła Działyńskiego - 16,5 BLG

#6 Dunkelweizen - Liga Katolicka - 10,5 BLG

#7  Dry Stout z płatkami z beczki po burbonie  - Zawisza Czarny - 15,5 BLG

#8 Saison - Zygmunt III Waza - 15 BLG

#9 Imperial Saison z bursztynem - Władysław IV Waza - 18BLG

#10 Saison RIS - Jan II Kazimierz Waza - 20 BLG

#11 Singiel z sokiem jabłkowym  - Michał Zaremba - 10,3 BLG

#12 Dubbel z płatkami z drzewa wiśniowego macerowanymi w likierze karkonoskim i jegermeisterze - Władysław Łokietek - 14,8BLG

#13 Tripel z płatkami z beczki po koniaku - Henryk Probus - 15,6BLG

#14 Quadrupel - Jakub Świnka - 20BLG

#15 Berliner Weisse - Pakt Ribentrop-Beck - 10BLG

#16 Torfowe Wee Heavy - Władysław Jagiełło - 23BLG

#17 Juicy Sour z truskawkami, jeżynami, czarną porzeczką, malinami i jagodami - Myśli nowoczesnego Polaka - 12BLG

#18 NEIPA - Paweł Działyński - 10 BLG - Kanał spowodowany brakiem umiejętnego korzystania z chmielu na cichej

#19 Grodziskie - Powstanie Wielkopolskie - 6BLG

#20 Dry Stout z aronią z aroniówki - Czarna Polewka - 11,5BLG

#21 Wędzone brzozą - Jurand ze spychowa - 13BLG

#22 Świąteczne (Mleczny Stout z tonką, kakao i płatkami z beczki po rumie) - Smoła i pierze - 19BLG

#23 Barley Wine - Dziedziczna korona królestwa polskiego - 23BLG

#24 Saison - Jan Tarło - 10BLG

#25 Imperialny Saison - Pan Nikt -  19BLG

 

 

 

Sukcesy piwowarskie:

3 Miejsce w bitwie piwowarów domowych na urodzinach browaru Profesja 11.05.2019 za #7 Dry Stout z płatkami z beczki po burbonie

Edytowane przez Aleksander Ivo Berdowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#3 Tripel - Korwin w Brukseli -  20BLG - Zestaw z browamatora

 

Zasyp:

Monachijski typ I Weyermann 2,5kg (60%)

Pale ale Weyermann 0,5kg (12%)

Carabelg Weyermann 0,5kg (12%)

Caramunich Weyermann (12%)

Belgijski cukier kandyzowany 0,15kg (4%).

 

9Litrów.

20BLG początkowe zeszło do 5.

 

Chmiele:

Sterling 60g.

Wilamette 30g.

 

Drożdże: Saftbrew BE-256 paczka po rehydratacji.

 

Zacieranie: 60 minut 63°C +  wygrzew.

 

Gotowanie 90 minut.

Chmielenie Wilamette 60minut do końca gotowania, 30g Sterling 45minut, 30g Sterling + Cukier na 10minut do końca gotowania.

 

Nie zapisywałem temperatury fermentacji, ale można przyjąć że 21-25°C przez tydzień, a następnie cicha 22dni. Refermentowane z dodatkiem 90g cukru.

 

Wnioski: Piwo wyszło dużo ciemniejsze niż powinno wedle stylu. Po roku od warzenia ładnie się ułożyło. Czuć karmelowość i suszone owoce od słodów oraz lekkie owocowe nuty od drożdży. Jak na pierwsze piwo z zacieraniem rzuciłem się na głębszą wodę niż powinienem, było wiele nerwów, ale ostatecznie wyszło w porządku. Mimo, że piwo nie ma cech stylu, to jest to zdecydowanie najlepszy (z 3 na ten moment) tripel jaki uwarzyłem. Piwo przegazowane - za duża ilość cukru do refermentacji, myślę, że 60/70g to odpowiednia ilość dla takiej warki.

 

 

Edytowane przez Aleksander Ivo Berdowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

# 4Tripel z rodzynkami i płatkami z beczki po rumie - Kolonia na Tobago - 22BLG - Zestaw z browamatora

 

Zasyp:

Monachijski typ I Weyermann 2,5kg (60%)

Pale ale Weyermann 0,5kg (12%)

Carabelg Weyermann 0,5kg (12%)

Caramunich Weyermann (12%)

Belgijski cukier kandyzowany 0,15kg (4%).

 

8 litrów

22 BLG początkowe zeszło do 5

 

Dodatki:

Rodzynki 75g

Płatki z beczki po rumie 10g macerowane w BLACK Bacardi

 

Chmiele:

Sterling 60g.

Wilamette 30g.

 

Drożdże: Saftbrew BE-256 paczka po rehydratacji.

 

Zacieranie 60min 62°C i 40min °C 

 

Gotowanie 90minut. Dodanie 30g Sterlinga na 70min przed końcem i 30g Sterlinga na 45min. Rodzynki i cukier dodane na 15min przed końcem.

 

Fermentacja burzliwa 8dni 21-24°C i cicha 22dni w podobnej temperaturze.

 

Płatki z beczki po rumie oraz chmiel Wilamette dodane na cały okres cichej.  Refermentowane z dodatkiem 50g cukru.

 

Wnioski: Kolor zdecydowanie ciemniejszy niż powinien wyjść - rubinowy. Piwo wyskakuje z butelki, powodem tego prawdopodobnie jest mała filtracja chmielin, bądź przedostanie się jakichś drobinek z płatków dębowych do butelek. Dodatki niewyczuwalne. Jak to poprawić? Większą ilość płatków (myślę, że spokojnie 20-30g) oraz rodzynki zalać rumem i trzymać w piwie kilka dni, myślę że 2 tygodnie to optymalny czas, ale jak będzie krócej to nic się nie stanie. Chmiel jeśli wrzucać na cichą, to na ostatnie 3/4 dni i dobrze odfiltrować, chociaż w tym piwie nie ma potrzeby wrzucania chmielu na cichą. Fermentację burzliwą przeprowadziłbym tydzień dłużej, dla pewności i lepszego ułożenia się piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#5 IPA - Poselstwo Pawła Działyńskiego - 16,5 BLG

 

Zasyp (Wszystkie słody ze strzegomia):

-Pale Ale 5kg (93%)

-Monachijski typ II 0,25kg (4,5%)

-Karmelowy 300EBC 0,125kg (2,5%)

 

16,5 litra.

16,5BLG początkowe zeszło do 5BLG

 

Chmiele:

Chinook PL 2017 10% 100g

Cascade PL 2017 5,2% 75g

 

Drożdże: Safale S-04 Rehydratyzowane

 

Zacieranie: 68°C 75minut i 78°C 10 minut. Do gotowania z filtracji poszło 23litry brzeczki.

 

Chmielenie 45, 15, 4, 2 minuty do końca gotowania i na wyłączenie palnika po 10g Chinooka i Cascade. 7 minut do końca gotowania  po 15gramów.

 

Fermentacja I-18 II-19 III-19 IV-20 V-20 do VIII dnia w przedziale 20/22. IX - XII 22°C

Fermentacja cicha 3dni z chmielem Chinook 35g. Miąchanie fermentorem co kilka godzin. Przy przelewaniu do wiadra do rozlewu chmiel filtrowany przez pończochę. 70g cukru do refermentacji. 

 

Wnioski: Piwo przez pierwsze 3 tygodnie pachniało pięknie owocami tropikalnymi, kokosem i cytrusami. Było bardzo mętne i miało delikatnie piekącą goryczkę. Bardzo dobra IPA. Do poprawy: Myślę, że dobrze byłoby przetrzymać piwo na burzliwej 14 dni i następnie 4 dni cichej z chmielem i cold crush z 3 dni. Zamiast cold crusha można wrzucić chmiel na ostatnie 3 dni i bardzo dokładnie go przefiltrować przez pończochę i druciak. Lepsza jednak byłaby opcja z cold crushem, wtedy można spokojnie wrzucić więcej chmielu na cichą.

Potem piwo zaczęło powoli tracić aromat, a po około dwóch miesiącach niepijalne z utlenienia. Przy robieniu IPY należy mieć pewność, że uda nam się ją wypić na świeżo.

Zacieranie nie musi być tak długie, godzina w zupełności wystarczy.

Edytowane przez Aleksander Ivo Berdowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 Dunkelweizen - Liga Katolicka - 10,5 BLG

 

Zasyp:

Pszeniczny ciemny Bestmaltz 3kg (62%)

Monachijski II Strzegom 1,5kg (31%)

Caramunich typ III 0,25kg (5%)

Carafa special II Weyermann 0,085kg (2%)

 

18 litrów

10,5 BLG zeszło do 6,5BLG

 

Chmiel Cascade PL 2017 5,2% 25g

 

Drożdże Mangrove Jack's Bavarian Wheat M20 rehydratyzowane.

 

Zacieranie 68°C godzina 72°C 10min i wygrzew do 78°C. Do gotowania z filtracji poszło 22l.

 

Gotowanie godzina i chmielenie od razu po rozpoczęciu wrzenia. 

 

Fermentacja burzliwa 10 dni w temp 21/22°C i 10 dni cicha. Do refermentacji 100g cukru. 

 

Wnioski: Piwo delikatne, wszystkie cechy ze słodów w stylu, delikatnie wyczuwalny banan w aromacie, goździka brak. W smaku czuć delikatną drożdżowość. Jak doprowadzić to do perfekcji? Użyć drożdży płynnych. Piwo nie ucieka z butelki, ilość cukru odpowiednia. Dobry Dunkelweizen - pijalny, delikatny i czekoladowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Aleksander Ivo Berdowicz napisał:

#6 Dunkelweizen - Liga Katolicka - 10,5 BLG

 

 

Wnioski: Piwo delikatne, wszystkie cechy ze słodów w stylu, delikatnie wyczuwalny banan w aromacie, goździka brak. W smaku czuć delikatną drożdżowość. Jak doprowadzić to do perfekcji? Użyć drożdży płynnych. Piwo nie ucieka z butelki, ilość cukru odpowiednia. Dobry Dunkelweizen - pijalny, delikatny i czekoladowy.

Poczytaj o zacieraniu i fermentacji piw pszenicznych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#7  Dry Stout z płatkami z beczki po burbonie  - Zawisza Czarny - 15,5 BLG

 

Zasyp:

Pale Ale Strzegom 5kg  (81%)

Karmelowy czerwony 0,75kg  (12%)

Carafa II Wayerman 0,4kg  (7%)

 

Chmiel Puławski 40g

 

Drożdże US 05 Fermentis

 

Dodatki:  25g płatków z beczki po burbonie macerowanych w Ballantinesie

 

21,5 litrów

15,5BLG zeszło do 6,5blg

 

Zacieranie godzina 63°C, podgrzanie do 75 i filtracja. Do gotowania poszły 24litry brzeczki.

 

Gotowanie godzinę. Dodatek chmielu: 20g - 40min, 10g - 20min, 10g -przy wyłączeniu palnika.

 

Fermentacja burzliwa 16dni 21/22°C. Cicha 14dni. Wrzucenie płatków ósmego dnia fermentacji cichej. 55g cukru do refermentacji.

 

Uwagi: Planowałem zrobić czarną IPĘ, natomiast przy spróbowaniu piwa podczas przelewania na cichą było ono bardzo fajnie deserowe. Nuty czekolady i tiramisu. Wtedy podjąłem decyzję o dodaniu płatków zamiast chmielu na cichą.

 

Wnioski: Piwo przez pierwsze 3 miesiące od butelkowania miało nuty czekoladowe, kokosowe, delikatnie waniliowe, tiramisu. Było lekkie i deserowe. Później utleniło się w bardziej winne nuty, które przykryły tę deserowość. Nagazowanie odpowiednie. Piwo zajęło III miejsce na urodzinach browaru Profesja w Maju 2019.

 

Gdybym robił to piwo ponownie, ale chcąc je ulepszyć chmieliłbym po prostu 30g na 60minut i tyle. Dodałbym do tego 250g słodu karmelowego około 300EBC. Do tego zmieniłbym drożdże na jakieś płynne, neutralne i o średnim stopniu odfermentowania. Po tym wszystkim zobaczyłbym co wyjdzie i poprawiał recepturę dalej.

 

 

Edytowane przez Aleksander Ivo Berdowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#8 Saison - Zygmunt III Waza - 15 BLG

 

Zasyp:

Pilzneński Strzegom 5kg (100%)

 

Chmiel lubelski 35g

 

Drożdże FM21 Odkrycie sezonu - fiolka prosto do brzeczki, bez starteru.

 

19litrów

15BLG zeszło do 1BLG

 

Zacieranie: godzina 64°C, 20min 73°C i wygrzew do 78. 24litry do gotowania.

 

Gotowanie godzina. Chmielenie 10g - 60min, 12,5g - 45min, 12,5g - 30min.

 

Fermentacja burzliwa: I-20, II-21, III - 22, IV - 23,5, V - 23, VI - 22, VII 23, VIII - 23, IX - 23, X - 23

Fermentacja Cicha 12dni. 100g cukru do refermentacji.

 

Wnioski: Piwo ma profil przyprawo owocowy, czuć również aromat słodu pilzneńskiego. Bez wad. Piwo nie wyskakiwało z butelki, ale gdy nalało się do szkła to była praktycznie sama piana i trzeba było odczekać. Należy dać mniej cukru do refermentacji.

Co do drożdży to chciałem zrobić starter, ale pękł mi słoik przy chłodzeniu brzeczki. To piwo udowadnia, że może wyjść coś dobrego z drożdży z samej fiolki, ale i tak polecam kupno kolby. To koszt około 50zł a da wiele naszym piwom. 

Chmielenie na takie raty wydaje się być przy piwach nieskupionych na chmielu bez sensu, więc rozsądniejszym jest chmielić saison o takim ekstrakcie po prostu 20g chmielu na 60minut i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.