Skocz do zawartości

Temperatura fermentacji a otoczenie


Konrad Z

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Na początek z góry przepraszam, jeśli podobny temat już był - przekopałem forum i nie znalazłem dokładnie tej odpowiedzi, której poszukuję.

 

Jestem na początku drogi z piwowarstwem domowym, poczytałem sporo, ale największe wątpliwości mam co do temperatury fermentacji. Tak się składa, że posiadam chłodziarkę na wino, którą chciałem przeznaczyć na komorę fermentacyjną. Natomiast jej maksymalna regulowana temperatura to 15 stopni. Wiem, że podczas fermentacji sama brzeczka może mieć nawet 3-4 stopnie więcej, stąd moje pytanie: czy w przypadku, gdy optymalna temperatura fermentacji to np 18-19 stopni (jak chociażby w przepisie na Gravediggera z serii Uwarz Sobie), to takie 15 stopni w chłodziarce nie będzie za mało? 

Z drugiej strony drożdże US-05 teoretycznie fermentują w zakresie 15-24 st. Jakie mogą być negatywne efekty fermentacji w niższej niż zalecana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Konrad Z fermentacja to proces egzotermiczny, wydziela się energia i fermentująca brzeczka jest cieplejsza. O ile? to zależy od charakterystyki szczepu drożdży, ekstraktu i kilku pomniejszych czynników. 

Startując od 15 stopni na US05, przy piwie o ekstrakcie sesyjnym będziesz miał około 2 może 3 stopni cieplejsza brzeczkę. Wiadomo lodówka będzie ciągle dochładzala i ten skok będzie o wiele niższy. Drożdże w niższej temperaturze trochę wolniej pracują i łatwiej trzymać je w ryzach. Jeżeli zejdziesz zbyt nisko z temperaturą startu to fermentacja może Ci nawet utknąć, lub będzie trwała bardzo długo. Wtedy trzeba podnieść temperaturę by ponownie wystsrtiwaly. Zbyt niska temperatura może też Ci podstresowac drożdże, wtedy mogą pojawić się wady fermentacji. 

 

Najlepiej jakby fermentacja przebiegała bez dużych wahań temperatury. To też zależy od stylu piwa. Zaczynasz niżej i potem powoli podnosisz, by drożdże 'dojadły' na sam koniec, po zakończonej fermentacji, jeśli masz taką możliwość, warto zrobić szybkie wyziębienie w celu wyklarowania. 

 

Edytowane przez DanielN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15C otoczenia jest optymalne na US-05 i większość neutralnych czy nawet angielskich drożdży. W sumie nawet na wystartowanie belga będzie dobre na dzień czy dwa, a potem przenieść do cieplejszego. Sporo stylów możesz w taki sposób sensownie uwarzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.