Skocz do zawartości

English Barleywine - Sprawdzenie receptury


Ansmann

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o weryfikację przepisu na English Barleywine.

Największe wątpliwości jakie mam dotyczą tego czy w ogóle dodawać cukier kandyzowany (chciałbym zrobić go według przepisu z forum), oraz drożdży.
BeerSmith twierdzi, że WLP099 przy zacieraniu w 67 C zjedzą aż do 4,37 BLG, co daje 14% ABV ?. Z drugiej strony obawiam się że zacierane na słodko staną za wysoko i wyjdzie z tego ulepek.

 

Warka: 20 l
OG: 28 BLG
ABV: 14 %
IBU: 53

 

Zasyp:
9,50 kg - Strzegom Pale Ale (80,5%)
1,00 kg - Strzegom Monachijski typ I (8,5%)
0,40 kg - Caramel/Crystal Malt 60L (3,4%)
0,40 kg - Caramel/Crystal Malt 120L (3,4%)
0,50 kg - Candi Sugar, Amber (4,2%)

 

Zacieranie (2,5 l/kg):
67 C - 80 min
76 C - 10 min

 

Gotowanie: 120 min

 

Chmielenie:
40,00 g - Target [11,00 %] - 60,0 min (50,6 IBU)
20,00 g - Fuggles [4,50 %] - 10,0 min (2,1 IBU)
20,00 g - Fuggles [4,50 %] - 0,0 min (0,0 IBU)

 

Drożdże: Gęstwa - WLP099 (Super High Gravity Ale)

 

Nasycenie: 1,8 v/v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie odfermentowanie zależeć będzie też od napowietrzenia i innych czynników. Ja bym zacierał w 66 i podnosił co pół godziny jesli bedzie spadać. Jeśli piwo odfermentuje nisko to nic specjalnego się nie stanie, chyba że celujesz w turbo słodziaka. Piwo może będzie mniej pełne, ale nie powinno specjalnie stracić na słodowości, karmelowości itp. Jaką liczysz wydajność zacierania? Ja przy takim blg na wężyku licze 65% i jest mniej więcej w punkt. No i ten cukier, pytanie czy ci potrzebny, bo to tak trochę triplowo/dubbelowo wygląda, bez niego też by było spoko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jak dla mnie zacieranie za slodkie, 62 st.C wystarczy, i tak będzie dużo cukrów.

Candi sugar zbędne, to samo da długie gotowanie, moim zdaniem minimum 180minut gotowania da odpowiednią ilość związków melanoidynowych z reakcji Millarda - dlatego też słody karmelowe w sumie niepotrzebne.

Chmiel na smak i aromat zbędne, długie leżakowanie sprawi, że i tak będzie to niewyczuwalne, lepiej zwiększyć goryczkę, ta i tak będzie kontrowania sporą słodowością piwa - właśnie po to się tu sporo chmielu na goryczkę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.