Skocz do zawartości

Sprzedaż domowego piwa


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli uszczuplenie podatku przekroczy próg wykroczenia skarbowego konsekwencje mogą być surowsze[...]

A jak wysoki jest ten próg?

5-cio krotność minimalnego wynagrodzenia. To ogłaszane jest w obwieszczeniu Prezesa Rady Ministrów co roku i obowiązuje na dany rok. Obecnie 6585 zł.

 

a na przykład sytuacja gdy jakiś podmiot zleca pokazy piwowarskie/kurs piwowarstwa etc połączony z niby darmową degustacją jednak niby' date=' bo przecież byłoby to wliczone w koszt pokazu?[/quote']

za dużo tych niby. możesz jaśniej ? :)

 

Przedyskutujmy jeszcze te bardziej szalone pomysły np. warzenie na Słowacji i opłacenie cła przy wwozie kegów do Polski.

od 2004 roku, a właściwie od wejścia Polski do Unii Europejskiej nie ma ceł przy wymianie towarowej z państwami członkowskimi. nie bardzo wiem co dokładnie miałeś na myśli z tym warzeniem.

 

A tak w ogóle nie możecie napisać prosto co zamierzacie zrobić, to byłoby mi łatwiej odpowiadać.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 2004 roku, a właściwie od wejścia Polski do Unii Europejskiej nie ma ceł przy wymianie towarowej z państwami członkowskimi. nie bardzo wiem co dokładnie miałeś na myśli z tym warzeniem.

Chciałby postawić KEG z piwem i powiedzieć: to jest piwo uwarzone legalnie na Słowacji które chciałbym sprzedawać w Polsce. Jakie papiery musiałbym okazać, żeby móc to zrobić?

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akcyzę od piwa nalicza się od ilości w hektolitrach gotowego produktu o parametrach 1 stopnia Plato (jak wiadomo piwo ma więcej niż 1 stopień, więc należy przemnożyć przez ilość piwa w hl i stopniach Plato). jak obliczyć ilość hl? ano trzeba mieć zwymiarowane zbiorniki przez Urząd Miar i zatwierdzone przez UC tak by dało się odczytać w sposób pewny ilość uwarzonego piwa (przymiar, płynowskazy). nie będę wspominał o innych kwestiach prawnych, bo zamierzam opisać to dokładnie w poradniku.

Rozumiem,że masz na myśli brzeczkę... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem odnośny wątek:

 

1) przed wprowadzeniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na terytorium kraju dokonać zgłoszenia o planowanym nabyciu wewnątrzwspólnotowym do właściwego naczelnika urzędu celnego i złożyć zabezpieczenie akcyzowe;

2) potwierdzić odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych na uproszczonym dokumencie towarzyszącym;

3) złożyć deklarację uproszczoną i dokonać zapłaty akcyzy na terytorium kraju w terminie 10 dni, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego;

4) prowadzić ewidencję nabywanych wyrobów akcyzowych zharmonizowanych,

 

Punkty 1,2,4 obejmuję umysłem, ale o co chodzi w punkcie 2? Faktura? wuzetka?

 

EDIT: OK, już wszystko wiem:

http://www.krakow.ic.gov.pl/index.php/nabycia-wewntrz-wspolnotowe

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam, co mi chodziło po głowie: założyć na Słowacji browarek rzemieślniczy, albo lepiej wejść w spółke w jakiś już istniejący, brać od nich papiery na zakup np. 100 litrów wirtualnego piwa, a następnie uwarzyć sobie to piwo w domu i sprzedawać legalnie, opłacając akcyzy, podatki i co tam jeszcze.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za dużo tych niby. możesz jaśniej ? :)

jasne (pełne :)) :)

podmiot- organizator imprezy kupuje od piwowara usługę polegającą na pokazach piwowarskich podczas których uczestnicy sączą piwo wcześniej uwarzone, za które nie płacą, ale płacą za uczestnictwo w warsztatach. Nie ma o tym mowy w umowie, bo beczka piwa jest jednym z akcesoriów do pokazu jak słód i kocioł zacierny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coder, z zabezpieczenia możesz zostać zwolniony, ale z wnioskiem musisz zwrócić się do Naczelnika UC.

 

Powiem Wam, co mi chodziło po głowie: założyć na Słowacji browarek rzemieślniczy, albo lepiej wejść w spółke w jakiś już istniejący, brać od nich papiery na zakup np. 100 litrów wirtualnego piwa, a następnie uwarzyć sobie to piwo w domu i sprzedawać legalnie, opłacając akcyzy, podatki i co tam jeszcze.

abstrahując, że dopuszczasz się fałszerstwa dokumentów :) ew. oszustwa podatkowego to Cię rozumiem. Nie znam się na prawie podatkowym Słowacji, więc nie wiem jakie tam trzeba spełniać warunki. Legalnie możesz sprzedawać piwo z zapłaconą już akcyzą (opłaconą tutaj w Polsce czy w innym kraju członkowskim), pod warunkiem rzecz jasna posiadania koncesji.

 

jasne (pełne :)) :)

podmiot- organizator imprezy kupuje od piwowara usługę polegającą na pokazach piwowarskich podczas których uczestnicy sączą piwo wcześniej uwarzone, za które nie płacą, ale płacą za uczestnictwo w warsztatach. Nie ma o tym mowy w umowie, bo beczka piwa jest jednym z akcesoriów do pokazu jak słód i kocioł zacierny :)

Akurat bez znaczenia jest czy jest to pokaz czy inna impreza. W/w sytuacja budzi moje wątpliwości dotyczące tego, że użyłeś słowo "kupuje". Piwowar widać jest podmiotem w świetle ustawy o podatku VAT. Widziałem jednak już takie faktury.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akcyzę od piwa nalicza się od ilości w hektolitrach gotowego produktu o parametrach 1 stopnia Plato (jak wiadomo piwo ma więcej niż 1 stopień, więc należy przemnożyć przez ilość piwa w hl i stopniach Plato). jak obliczyć ilość hl? ano trzeba mieć zwymiarowane zbiorniki przez Urząd Miar i zatwierdzone przez UC tak by dało się odczytać w sposób pewny ilość uwarzonego piwa (przymiar, płynowskazy). nie będę wspominał o innych kwestiach prawnych, bo zamierzam opisać to dokładnie w poradniku.

Zapytam ponownie.

 

Rozumiem,że masz na myśli brzeczkę... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat bez znaczenia jest czy jest to pokaz czy inna impreza. W/w sytuacja budzi moje wątpliwości dotyczące tego, że użyłeś słowo "kupuje". Piwowar widać jest podmiotem w świetle ustawy o podatku VAT. Widziałem jednak już takie faktury.

Teraz ja nie zrozumiałem...(PS użyłem słowa zleca, a nie kupuje; PS PS użyłem "kupuje"- miałem na myśli "zleca" mój błąd, choć w sumie zlecenie wykonania to tyle co zakup, jak na moje laickie rozumienie prawa)

więc wymyślmy przykład- Muzeum Szewczyka Dratewki zleca wykonanie beczki piwa (pytanie czy może to być na umowie czy tylko ustnie) i pokazów piwowarstwa (na które sporządzana jest stosowna umowa-zlecenie) w czasie imprezy "święto dziegciu i smoły", podczas których uczestnicy dostają piwo za darmo. Czy wszystko jest legalne??

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Biskupinie i w Cieszynie widziałem dwu gości, którzy warzą na festynach archeologicznych piwo i jak mniemam zawierają umowę z organizatorem tychże imprez nie na uwarzenie beczki piwa, a na pokaz. Piwo (z poprzedniego pokazu) jest elementem tego pokazu. Nie podejmuje się autorytatywnie stwierdzić czy jest to legalne. Niemniej w myśl zwolnienia (od podatku akcyzowego) piwowar może poczęstować piwem swoich gości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale to prywatny poczęstunek. Chodziło mi sytuację gdy wykonuję usługę (niezależną od pokazu) polegającą na zacieraniu i fermentowaniu czego efektem jest dajmy na to 20 czy 40 litrów piwa, rozliczam to umową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale to prywatny poczęstunek. Chodziło mi sytuację gdy wykonuję usługę (niezależną od pokazu) polegającą na zacieraniu i fermentowaniu czego efektem jest dajmy na to 20 czy 40 litrów piwa, rozliczam to umową.

Już odpowiedziałem. Nie podejmuje się powiedzieć, że jest to legalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak! Sorki, przegapiłem to pytanie.

Ok, dzięki wszystko jasne. Potwierdzam,że tak się robi, tzn deklarujesz ilość brzeczki (a co za tym idzie piwa) którą wyprodukujesz w danym miesiącu i od tej produkcji (minus zaniki) płacisz podatek... :P:smilies: po prostu to jedno zdanie nie było dla mnie jasne. :)

Edytowane przez BaronVonZuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akcyzę od piwa nalicza się od ilości w hektolitrach gotowego produktu o parametrach 1 stopnia Plato (jak wiadomo piwo ma więcej niż 1 stopień' date=' więc należy przemnożyć przez ilość piwa w hl i stopniach Plato). jak obliczyć ilość hl? ano trzeba mieć zwymiarowane zbiorniki przez Urząd Miar i zatwierdzone przez UC tak by dało się odczytać w sposób pewny ilość uwarzonego piwa (przymiar, płynowskazy). nie będę wspominał o innych kwestiach prawnych, bo zamierzam opisać to dokładnie w poradniku.[/quote']

Zapytam ponownie.

 

Rozumiem,że masz na myśli brzeczkę... ?

Czyli w razie kwasa, płacimy akcyzę a piwo idzie do kibla?? A co z kąpielami piwnymi, takie piwo też jest akcyzowane??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem,ale taki system rozliczania uwzględnia zaniki (czyli właśnie kwas, na marginesie nie wiem co musiałoby się stać żeby w browarze przemysłowym czy restauracyjnym się zdarzył) raczej wylanie partii piwa przez nie uwagę przez operatora,ale temu zapobiega montaż w kluczowych miejscach czujników i zaworów normalnie zamkniętych (przy wyłączeniu np prądu czy stracie ciśnienia w układzie powietrza).

Ponad to gdyby się uprzeć można warzyć odrobinę większy balling i bardziej rozcieńczać piwo i urywasz kilka hl teoretycznie nie zapłaconych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akcyzę od piwa nalicza się od ilości w hektolitrach gotowego produktu o parametrach 1 stopnia Plato (jak wiadomo piwo ma więcej niż 1 stopień' date=' więc należy przemnożyć przez ilość piwa w hl i stopniach Plato). jak obliczyć ilość hl? ano trzeba mieć zwymiarowane zbiorniki przez Urząd Miar i zatwierdzone przez UC tak by dało się odczytać w sposób pewny ilość uwarzonego piwa (przymiar' date=' płynowskazy). nie będę wspominał o innych kwestiach prawnych, bo zamierzam opisać to dokładnie w poradniku.[/quote'']

Zapytam ponownie.

 

Rozumiem,że masz na myśli brzeczkę... ?

Czyli w razie kwasa, płacimy akcyzę a piwo idzie do kibla?? A co z kąpielami piwnymi, takie piwo też jest akcyzowane??

Można zrobić protokół zniszczenia i wtedy akcyzy nie płacisz. Należy zwrócić uwagę, że akcyzę płaci się gdy piwo opuszcza skład podatkowy. W przypadku kwasa opuszcza go kanalizacją, czyli akcyza nie powinna być pobierana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić protokół zniszczenia i wtedy akcyzy nie płacisz. Należy zwrócić uwagę, że akcyzę płaci się gdy piwo opuszcza skład podatkowy. W przypadku kwasa opuszcza go kanalizacją, czyli akcyza nie powinna być pobierana.

Wg mnie jesteś w błędzie.

Zaczyna się od receptury, która jest zatwierdzana przez UC.

Od warzelni poprzez kolejne etapy wszystko jest pod nadzorem UC. I nikogo nie interesuje czy sprzedałeś czy nie. Płacisz akcyzę za wszystko - oczywiście są zaniki. Zaniki są zależne czy piwo jest w kegach czy butelkach. Nie będę pisał o wartościach bo nie pamiętam szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić protokół zniszczenia i wtedy akcyzy nie płacisz. Należy zwrócić uwagę, że akcyzę płaci się gdy piwo opuszcza skład podatkowy. W przypadku kwasa opuszcza go kanalizacją, czyli akcyza nie powinna być pobierana.

Wg mnie jesteś w błędzie.

Zaczyna się od receptury, która jest zatwierdzana przez UC.

Od warzelni poprzez kolejne etapy wszystko jest pod nadzorem UC. I nikogo nie interesuje czy sprzedałeś czy nie. Płacisz akcyzę za wszystko - oczywiście są zaniki. Zaniki są zależne czy piwo jest w kegach czy butelkach. Nie będę pisał o wartościach bo nie pamiętam szczegółów.

Rozmawiałem o tym kiedyś z Krzysztofem z Bierhalle. Powiedział mi, że jest możliwe zgłoszenie zniszczenia danej partii piwa i oczywiście wtedy nie płacisz akcyzy. Inna sprawa, że taka akcja jest pod lupą UC, chyba nawet delegują na coś takiego celnika, który potwierdza, że piwo rzeczywiście powędrowało do morza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.