Skocz do zawartości

Sprzedaż domowego piwa


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Powinno być tak samo, bo dyrektywa unijna dotyczy wszystkich członków. Poszczególne kraje mogły w procesie akcesji do UE zastrzec sobie odstępstwa od ogólnych zasad ze względów historycznych (tradycje). Polska tego nie zrobiła, bo też polskie przepisy akcyzowe były wówczas (przed wstąpieniem do UE) bardziej restrykcyjne. Jedyną znaną mi inicjatywą obywatelską, która rozluźniała ten stan prawny była inicjatywa winiarzy dt. złagodzenia warunków na jakich winiarze mogli sprzedawać swoje wina z własnych winnic poza nimi. Nie było łatwo i też nie tak jak wstępnie planowano. Polecam zapoznać się!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Przepraszam że odgrzewam, ale taki pomysł mam na odzyskanie części kosztów.

Jest np. impreza i ja nalewam domowe piwo do szklanek ludziom i rozdaję każdemu chętnemu. Na stoliczku stoi słoik z kartką: "Co łaska, na rozwój piwowarstwa domowego" i każdy rzuca ile chce, np. w szczególności nic.

Czy to jest legalne czy nie?

 

Edycja: jeszcze jest drugi wariant tego rozwiązania - rozdawnictwo za darmo na imprezie, a kilka dni później ogłoszenie tego rodzaju zrzutki dobrowolnej.

 

 

PS: Nie mam ochotę się bawić w handel, bo poniżej 5zł nie sprzedam a widziałem takich co na tą cenę kręcili nosem bo podobno 2zł wyprodukowanie butelki kosztuje i jest taki niesmak, że ktoś nie rozumie że ja nie dosypiam itp... A idź pan do sklepu i kup za 9zł.

Edytowane przez Marcin Wojtczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest legalne. Zrozumcie w końcu, że KAŻDA FORMA WPROWADZENIA ALKOHOLU DO OBROTU jest nielegalna wg. Polskiego Prawa. Bez różnicy czy piwo sprzeda się z kartką papieru, czy w ramach zaproszenia, wejściówki na imprezę itp. Tu chodzi o samo wprowadzenie nieakcyzowanego alkoholu do wypicia, a nie o formę w jakiej to zrobimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świetle prawa konkursy piwowarskie też są nielegalne.

Moim zdaniem, jeśli ktoś chce zaprosić przyjaciół na imprezę grilową lub zwyczajnie na posiadówę do domu nie musi informować o tym wszem i wobec we wszelkich możliwych kanałach komunikacji. Ci też, jeśli poczują się pokrzywdzeni nie informują o tym na opinie.pl czy innej platformie tego typu tylko rozwiązują sprawę polubownie lub przez sąd cywilny.

Odrobina rozsądku każdemu się przyda, bo mam wrażenie, że niektórzy o tym zapominają.

Edytowane przez e-prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam..
Temat świetny..
A pytanie do tematu..
Czy można sprzedawać usługę warzenia piwa.?
Dajmy na to że mamy chętne osoby które na swoim weselu chcą podać gościa domowe piwo, ale niestety nie mają pojęcia jak je uwarzyć..
Wtedy wkraczamy ja.
Oni kupują składniki.
Biorą udział w warzeniu.
Fermentacja.
Butelkowanie.
Przygotowują swoje etykiety.
A mi płacą za przepis i pomoc w przygotowaniu.

Dodam że mam działalność gospodarczą. 

Pozdrawiam
Krystian

Edytowane przez tenshi82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tenshi82 napisał:

Witam..
Temat świetny..
A pytanie do tematu..
Czy można sprzedawać usługę warzenia piwa.?
Dajmy na to że mamy chętne osoby które na swoim weselu chcą podać gościa domowe piwo, ale niestety nie mają pojęcia jak je uwarzyć..
Wtedy wkraczamy ja.
Oni kupują składniki.
Biorą udział w warzeniu.
Fermentacja.
Butelkowanie.
Przygotowują swoje etykiety.
A mi płacą za przepis i pomoc w przygotowaniu.

Dodam że mam działalność gospodarczą. 

Pozdrawiam
Krystian

W świetle prawa wystarczy że są współtwórcami tego piwa. Oznacza to że jak zabiorą ze sobą to piwo to nie nastąpi przekazanie własności. A częstowanie gości weselnych własnym piwem można interpretować jako wykorzystanie na potrzeby własne.

 

W tym momencie powinniśmy się zastanowić od którego momentu dana osoba staje się współtwórcą, czy gdy tylko:

stworzy recepturę lub jej część (1)

lub

kupi surowce lub ich część (2)

lub

wyprodukuje piwo lub weźmie udział w jakimkolwiek etapie jego produkcji (3)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W świetle prawa wystarczy że są współtwórcami tego piwa. Oznacza to że jak zabiorą ze sobą to piwo to nie nastąpi przekazanie własności. A częstowanie gości weselnych własnym piwem można interpretować jako wykorzystanie na potrzeby własne.
 
W tym momencie powinniśmy się zastanowić od którego momentu dana osoba staje się współtwórcą, czy gdy tylko:
stworzy recepturę lub jej część (1)
lub
kupi surowce lub ich część (2)
lub
wyprodukuje piwo lub weźmie udział w jakimkolwiek etapie jego produkcji (3)
 
 
Ja bym to podciągnął pod szkolenie. Coś na zasadzie szkoły kucharskiej/gastronomicznej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.