Skocz do zawartości

Black Bear Brewing


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Nazywam sie Marcin, pochodze z Lublina, ale troche mnie wywialo z tamtad, produkcja domowych alkoholi zajmuje sie od ponad 13lat, nie tylko piwa, ale tutaj chcialbym sie skupic na piwach, oraz sprzecie, ktory urzywam, staram sie usprawnic, zrobic cos ciekawego samemu.

Chcialbym w tym temacie podzielic sie swoja produkcja, pomyslami, jak tesz pozyskac nowe pomysly.

 

Aktualnie warze w kociolku Royal Cathering ze sterownikiem Smartpid.

W kociolku wywalilem oryginalne sitka, i zastapilem je takimi jakie widac na zdjeciu ponizej, co pozwolilo mi na bezpieczne mieszanie slodu w czasie zacierania. Jestem na etapie kompletowania sprzetu do budowy HERMSa, mam jakies 70% potrzebnych rzeczy, z najwazniejszych brakow to grzalki i garnki, ktore mysle do konca roku zostana kupione.

 

Jako ze lubie organizowac imprezy dla znajomych i rodziny, numerem jeden byl odpowiedni wyszyn piwa, wiec skonstruowalem nalewak w stylu loft, komstrukcja spawana i malowana proszkowo, odebralem juz deski z tartaku do obicia skrzyni, blat debowy z nalewakiem gotowy, mam nadzieje ze na dniach pomaluje i dotne deski. Szukam jeszcze chlodziarki do piwa, zeby mozna sie cieszyc idealnie schlodzonym piwem w kazdych warunkach.

 

Posiadam jak narazie tylko 4 kegi 9 litrowe, w ktorych laduja piwa roznego rodzaju, natomiast keg petainer 30l bedzie napelniany piwem jak ja to mowie codziennym, czyli jakis lager.

 

Posiadam bank drozdzy, jest jeszcze w trakcie powstawania, ale uzywam przewaznie kilku ulubionych szczepow drozdzy ktore zawsze mam w zapasie.

Do fermentacji w niskich temperaturach, albo raczej powinienem powiedziec w kontrolowanych warunkach, uzwam lodowki na wino, ma ona wbudowany termostat od 5° do 22°, wiec nie trzeba bylo nic przerabiac, 2 fermentory 30litrowe sie zmieszcza, jak lodowka pusta, laduja w niej butelki na lezakowanie, ewentualnie wkladam tam gotowe wyroby zeby sie szybciej wyklarowaly, wina i miody pitne tez.

 

Z najciekawszych rzeczy ktorych uzywam to znany wiekszosci srutownik walcowy, nie tylko do slodu, czasami nawet kulurydze miele w dwoch celach, mocniejsze trunki albo jak polarm dla kur :D

 

Wykonalem sobie tez myjke/pluczke do butelek, miedziane rurki, i stojak na butelki, wykonany przez znajomego na frezarce cnc, mam takich stojakow 5, wiec bez problemu moge umyc do 100 butelek, i zostawic je na stojaku do ociekania, bez przekladania, same szyjki pozostaja bez konatktu z obcymi przedmiotami, szukam pompki obiegowej ktora bym mogl zamontowac tak aby mozna byloyc butelko w obiegu zamknietym, z uzyciem chemii i temperatury, pozniej by wystarczylo przeplukac woda, a do ukladu wlac srodek do dezynfekcji.

Uwarzam ze to najwieksze ulatwienie w moim browarze.

 

Na koniec jeszcze dodam ze jak narazie wszystkie moje warki robilem na wodzie zrodlanej, ktora przywoze nawet do picia czy codziennego gotowania, jej profil smakowy odpowiada mi, do niektorych piw ja modyfikuje.

 

Za jakis czas bede skrecal komore laminarna, do bezpieczniejszego prowadzenia banku drozdzy.received_2485823814839722.jpgDSC_0285.jpgDSC_0258.jpgDSC_0260.jpgDSC_0261.jpgDSC_0281.jpgDSC_0182.jpgDSC_0337.jpgDSCPDC_0002_BURST20191109093325465.jpgreceived_394600047840513.jpgreceived_1780950838672882.jpgDSC_0219.jpgDSC_0220.jpgDSC_0138.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udalo mi sie skrecic nalewak do konca, prezentuje sie ladnie, przymiarka chlodziarki w srodku, pasuje na styk, chociaz musialem odkrecic raczki do transportu, zostalo zaolejowac deski, zastanawiam.sie tylko czy olej w kolorze.blatu czy zostawic w naturalnym odcieniu.

Brakuje jeszcze galki do otwierania drzwiczek i mojego logo, galka chyba z kurka od kranu, a logo wypale lutownica.

Jak juz praca w drewnie to zrobilem tez uchwyt do Patrykowego srutownika, wyfrezowalem kolko, z rowkiem tak zeby fajnie wchodzilo na rant wiadra, pomysl sciagniety od jednego z forumowiczow :D

Na srutowniki od razu zmielony slod na 30litrow RISa, zapakowany prozniowo, za tydzien gotowaniereceived_961414637571090.jpgDSC_0312.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na warsztat wjechala chlodziarka do kegow default_big_smile.png

Mozna ja rozebrac na czesci dzieki temu udalo mi sie ja wpakowac do mojego sedana. Rozmiar wystarczajacy na 2 fermentory, ewentualnie 9skrzynek na lagerowanie. Termostat z regulacja od 0 do 12°

Cena bardzo przystepna jak za takie urzadzenie. Bede musial tyko zespawac jakis stolik zeby dalo sie bez problemu zlewac z fermentora kranikiem bez wyciagania wiadra, ewentualnie beczki. Moje beczki o pojemnosci 110litrow mieszcza sie idealnie wiec w przyplywie ulanskiej fantazji nagotuje cos ciekawegoDSC_0327.thumb.jpg.0f79e425eaeedeb5814072c21e0af27c.jpg

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Prace na myjka trwaja, nie wiem czy z powodu wirusa, czy tez chinskiego nowego roku, paczki troche dlugo szly, ale dostalem w koncu grzalke 4.5kW ktora bedzie podgrzewala wode w myjce, kilka triclampow do wspawania, ma byc nie tylko efektywnie, ale i ladnie sie prezentowac.

W banku drozdzy troche ubylo, ale oojawily sie inne nowe szczepy, urzywam kilku, te ktore mi najbardziej pasuja, dlatego tez zawsze mam je pod reka, narazie mam prowizoryczna komore w ktorej pracuje z drozdzami, ale dzisiaj jade odebrac terrarium, ktore przerobie na komore laminarna, wtedy praca bedzie duzo bezpieczniejsza.

Piornik z drozdzami ma bufor ciepla w postaci wkladu zelowego, zrobiony z dwoch mniejszych, zel wlany do worka i zgrzany w pakowarce prozniowej, a se drozdze sa w lodowce na napoje, ktora tez sluzy mi do przechowywania innych rzeczy, podpuszczka do serow, czy inne wynalazki.

Ostatnia powazniejsza inwestycja to chlodnica przeciwbierzna od Brewtools, moj wymiennik plytowy byl ok, ale czyszczenie go z resztek bialek, czh innych stalych czasteknto katorga, godzinne plukanie w systepie CIP z Enzybrew10, a i tak dalej cos z niego wyplywalo. Wiec padla decyzja na zakup chlodnicy, wkrotce pierwszy test.
DSC_0384.jpgDSC_0385.jpg_20200202_102320.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie ma warsztat wjechalo akwarium, zdobyczne, szyby troszke porysowane, ale wymiary idealne na komore laminarna, juz jedna scianka wycieta, i oczyszczona, jutro wyjazd po silikon, i bedzie potrzebna wizyta w castoramie po sklejke na obudowe calej komory, dzieki temu propagacja drozdzy bedzie duzo bezpieczniejsareceived_285583362417163.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarla, dlugo wyczekiwana chlodnica, najpierw 2 tygodnie az bedzie na stanie, w koncu wyslana, w poniedzialek wyslana z Norwegii, we wtorek juz kurier pod drzwiami, niestety pocalowal klamke i tyle, paczki nie zosawil bo clo do zaplaty, dzisiaj sie udalo odebrac i od razu test na samej wodzie. Chlodzi szybciej niz woda sie grzeje, a mycie tego to poezja, ale musi poczekac jakies 2 tygodnie na test bojowy, najblizsze weekendy zaplanowane sa na butelkowanie i kegowanie.received_219243225777817.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cascade APA, pierwsza warka tego roku, i dzisiaj otworzylem pierwsza butelke, nagazowanie lux, pianka sie utrzymuje dlugo, smak pierwsza klasa. Po rozmowie z kolega chcialem sobie przypomniec kiedy ostatni raz pilem piwo koncernowe, niestety nie potrafie.

A na warsztacie dzisiajSour Ale, i pierwszy test bojowy chlodnicy od BrewTools, warzenie samo w sobie ok, wysladzanie bez przestojow, bsrdzo dobrze poszlo. A chlodnica jest naprawde ok, chlodzi brzeczke dokladnie w takim samym czasie co wymiennik plytowy, ale przeplyw wody jest duzo mniejszy, a czyszczenie to sama przyjemnosc. Po zaszczepieniu drozdzami czekam do jutra, zleje brzeczke do fermentora, przeplucze kociolek i dopiero wtedy bedzie gotowanie i chmielenie.

Dotarly do mnie nowe kapsle, z wlasnym logo, ale kapsle same z siebie sa dosc twarde, trzeba wiecej sily urzyc przy kapslowaniu, ale jak narazie po zakapslowaniu 200butelek, ani jeden mi sie nie zagial, co sie czasami zdarzalo przy innych kapslach.

I maly offtop, zbiornik 100l do zacierow typu single malt.received_2399745613661780.jpgreceived_3472106639526790.jpgDSC_0002_2.jpgreceived_2783653555045666.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzisiaj w kotle Belgian Blondie 17Plato
Jest juz 8 warka tego roku, jak narazie wszystko wskazuje na bezproblemowa filtracje

Mam juz pewne doswiadczenia zwiazane z urzywaniem banku drozdzy.
Otoz ilosc drozdzy w tej najmniejszej buteleczce to 1ml pobrane bezposrednio z upionej saszetki, drozdze lezal w lodowce caly czas, w piorniku ktorego zdjecie wrzucalem juz kiedys, w malej butelce o pojemnosci 150ml robie okolo 80ml startera 6 do 8 Plato. Chlodze go w zimnej wodzie ktora ma jakies 16°, razem z fiolka z drozdzami, tak aby temperatury byly identyczne, lacze razem i 24h na mieszadle, pozniej w litrowej kolbie 10Plato startera i 500ml. Rowniez taka sama procedura chlodzenia w jednym zbiorniku, i kolejne 24h. Taka ilosc startera wystarcza spokojnie na 20litrowr warki. To co zauwarzylem to to ze taki starter dziala duzo lepiej niz starter z calej saszetki kupionych drozdzy, jest ich tu chyba duzo wiecej zywych. Kolba 2litrowa jest urzywana dopiero przy tych mocniejszych warkach powyzje 18Plato i 20litrow.

Oraz przy okazji zabutelkowane Cherry Sour dostalo etykietki, i dzisiaj powedruje do piwnicy. Po 2 tygodniach bedzie degustacja. Przy butelkowaniu proba smakowa wypadla naprawde dobrze.

Kolejny projekt to stworzenie SRISa, czyli super RIS 30Plato, lecz nie do konca poprawny stylowo, bardziej pastry, czyli slodki, karmelowo ciasteczkowy, ktore bardzo bym chcial wlac juz do jednej z beczek. Problem to taki ze bevlczki narazie wypelnione duzo mocniejszymi trunkami, i takie beda przez pewnie 2 lata. Co w zwiazku z tym, a no to ze do RISa dodam platki debowe, po roku bede wiedzial czy zalozenia smakowe spelnia moj przepis, i wtedy powstanie kolejna warka tora juz powedruje do beczki po destylacie miodowym. Nagazowanie w kegu i rozlew.

Powstala rowniez kolejna rzecz ulatwiajaca porzadek w browarze, grzebien na wezyki od hermsa, zeby ladnie prosto wisialy, wysychaly w srodku.

Smartpid ktory m zamontowany w royalu powedruje pozniej jako sterownik hermsa, nie dawno pokazala sie dedykowana apka na telefon, ktora dziala bardzo dobrze, sterowanie pompami i grzalkami z apki. Natomiast wlaczanie mieszadla bedzie przez aplikacje smarthome, czyli obsluga z salonu.

I 2 ciekawostki, obecnie brak drozdzy w sklepach. Pizza na gestwie z pilsa, wychodzi lux.

Oraz filmik od znanego wielu osobom Tomka z Browar Gdynia, ktory dostal nie dawno przesylke ode mnie w celu oceny moich produkcji.
Beda byc moze jeszcze 2 filmiki innych piw wkrotce

DSC_0466.jpgDSC_0467.jpgDSC_0468.jpgDSC_0357.jpgDSC_0438.jpgDSC_0465.jpg7cea1aa09727bccf7ab7fe827b5492f6.jpgDSC_0464.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mieszasz to nie będzie nigdy problemu - natomiast jeśli to HERMS to główna zaletą i istotą metody jest brak mieszania - złoże stanowi filtr, który klaruje zacier - i dlatego ważne jest odpowiednie śrutowanie i szerokość szczeliny FD aby przepływ nie był utrudniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przebadaj temat - HERMS z mieszadłem to nie herms - możesz je używać bo kto Ci zabroni ale cała idea idzie w las..... To właśnie pod koniec ok godzinnego zacierania filtrat staje się klarowny przez to, że młóto jest niewzruszone przez ten cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem na jakiej zasadzie to dziala, dlugo szukalem informacji, i wiem ze filtracja wystarczy przez ten czas, nie musi to byc od damego poczatku filtrowane, bo po pewnym czasie bedzie coraz slabiej sie filtrowalo, a mieszadlo ma pomoc w wydajnosci i utrzymaniu odpowiednich temperatur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko nie chcę Cię przekonywać do swoich racji - moje się różnią zasadniczo w tej kwestii a doświadczenie mam spore bo warzę kilka lat na tym systemie. Mam tylko pytanie czy widziałeś taki system z mieszadłem u innych osób ew. przykłady z Youtube? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.