Skocz do zawartości

Wysokie BLG na cichej Pils - pomocy.


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

3.6 % To całkiem spoko wartość. Czy pijemy dla smaku, czy by się nabombac??? A w razie czego i szybciej można jechać hehe 

Ja dziś butelkowalem gotowca z puszki (była promka na alledrogo a że smartem grzech nie kupić heheh ) 23l, z 13 na 6 blg zeszło po 14+14dniach i cóż mam zrobić? Rozlalem, 5 szyjek ucialem z złości, wazne że smakuje hehe

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.6 % To całkiem spoko wartość. Czy pijemy dla smaku, czy by się nabombac??? A w razie czego i szybciej można jechać hehe 
Ja dziś butelkowalem gotowca z puszki (była promka na alledrogo a że smartem grzech nie kupić heheh ) 23l, z 13 na 6 blg zeszło po 14+14dniach i cóż mam zrobić? Rozlalem, 5 szyjek ucialem z złości, wazne że smakuje hehe
 
Kupuj grifo hd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, INTseed napisał:
11 godzin temu, Gruby. napisał:
3.6 % To całkiem spoko wartość. Czy pijemy dla smaku, czy by się nabombac??? A w razie czego i szybciej można jechać hehe 
Ja dziś butelkowalem gotowca z puszki (była promka na alledrogo a że smartem grzech nie kupić heheh ) 23l, z 13 na 6 blg zeszło po 14+14dniach i cóż mam zrobić? Rozlalem, 5 szyjek ucialem z złości, wazne że smakuje hehe
 

Kupuj grifo hd.

Albo eterne :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiar robiony aerometrem - szklanym - nie wiem czy to się spławik w języku piwowarskim nazywa.

Decyzja już podjęta jutro kolejny pomiar BLG po tygodniu ale i tak jutro butelkuje - umyłem butelki. Jak będę mieć granaty to wtedy pootwieram piwo i wyleje. Nie ryzykuje nic a zyskać mogę dobrego Pilsa.

Nie przeszkadza mi niska ABV kosztem pełni piwa. Winą za ten stan rzeczy obarczam zacieranie w schemacie 30 min 63 st C i 45 min 72 st C. Głupi byłem że poczytałem rady Dori.

Po jakiego ch***a sprzedajecie saszetki drożdży suchych w za małej ilości na normalną 20 L warkę ? Róbcie saszetki 20 g i tyle.

Szyjek nie utnę mam kapslownicę za 300 pln - zainwestowałem w sprzęt :P

Odezwę się za 3 tygodnie jaki ten pils wyszedł więc czekajcie na mój wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr Ba napisał:

Po jakiego ch***a sprzedajecie saszetki drożdży suchych w za małej ilości na normalną 20 L warkę ? Róbcie saszetki 20 g i tyle.

Ale piszesz to do kogo?

Do Fermentisa/ Danstara etc., do Dori, do innych piwowarów domowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie do Fermentisa bo to wprowadzanie klientów w błąd. Co innego na opakowaniu saszetki a co innego w karcie charakterystyki drożdży tak nie powinno być.

Dawkowanie 1 g/ 1 L jeśli temo. > 10 st C jeśli < 10 st C 2 g/ 1 L. A na paczce 11,5 g na 11 -15 L ??

Ale to chyba nie posty na ten wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale jutro będzie zabutelkowane, nie będzie dokonany pomiar BLG nawet. Wyjściowo piwo miało pewnie 15 BLG więc mogło odfermentować do 5. Nie wziąłem pod uwagę przekłamiania BLG gotującej się brzeczki. Dla ciekawości powiem że mam już tak opykane BLG że mogę już na pamięć filtrować i wysładzać do objętości przed gotowaniem i ekstrakt pokryje się z kalkulatorem wirtualnym. - Zacieramy w 19 litach od 4,5 do 5 kg słodu i wysładzamy do końca 12 litrami wody - w tym momencie będzie 20 litrów w fermentorze o ekstrakcie jak w kalkulatorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Zacieramy w 19 litach od 4,5 do 5 kg słodu i wysładzamy do końca 12 litrami wody - w tym momencie będzie 20 litrów w fermentorze o ekstrakcie jak w kalkulatorach.

może tak, może nie - takie oczywiste to niestety nie jest ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście od słodu i śrutowania tez zależy. Kupuję słód od Browamatora więc nie bawię się w śrutowanie. Po kilku warkach mogę wysładzać w ciemno do objętości tylko w oparciu o kalkulator piwny. Wydajność wynosi dokładnie 75 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Piotr Ba napisał:

Wydajność wynosi dokładnie 75 %.

Znam swoją warzelnie dobrze, a też spotykają mnie czasami niespodzianki, wiec za każdym razem nie jestem w 100% pewny co wyjdzie, chociaż najczęściej się wstrzeliwuję

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj było próbne otwarcie i miałem się pochwalić a nawet dać zdjęcie. Tylko że nie ma gazu ani piany po 14 dniach leżenia w 8 st C. W smaku dobre, czuć ten słód karmelowy, bardzo pełne, raczej nie czuję diacetylu w nim - chyba karmel go zasłania, niska goryczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze jest bo nie mam czasu - mam dzisiaj dyżur a wczoraj było otwarcie próbne. Jest kwaśne i śmierdzi jajkiem i nie ma nagazowania. Co więcej marcowe - oba już stoją w 20 st C już 10 dobę ma gaz i jest już dobre, przy czym ten pils jest 2 tygodnie starszy, oba na 1 gęstwie.

Trzeba było dzwonić do mądrych głów z Browamatora (nie umniejszjąc tu nikomu) żeby się dowiedzieć że dolniaki muszą odstać 2 tygodnie w temp. pokojowej żeby miały gaz. Ot taki szczegół o którym na forach cicho sza.

Co mi da że zostawię w butelkach skoro piwo ma już 5 tygodni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.