Skocz do zawartości

Wysokie BLG na cichej Pils - pomocy.


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Problem j. w. - no i co z tym wiadrem zrobić?

Początkowe 12 blg teraz po tygodniu przebywania na cichej 5,5 blg.

Zlałem na cichą jak rurka ustała, osad się osadził i piana znikła.

10 dni burzliwej ok. 10 st C, droźdźe w34/70

W smaku próbka menzurka - genialne !! - nie wiedziałem że Tradition da taką goryczkę.

Zamieszałem intensywnie chochelką i dałem do 19-20 st C.

Czy można wziąć jeszcze gęstwy dodać czy to głupota? To gęstwa z tego piwa i jest już stara - 2-3 tygodnie ma.

 

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę - zlanie na cichą to tylko zlanie znad osadu, jeśli w brzeczce są jeszcze drożdże które nie osiadły i pracują to one i na cichej będą pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej temperaturze była główna fermentacja?

OK juz doczytałem

Wg mnie za szybko przelane na cichą. Nie jestem pewny, czy drożdże dadzą radę dojsć to co ewentualnie tam zostało.

Jeszcze pytanie jak zacierałeś?

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurde to odpowiem jutro bo zapisałem to na kartce - przepis autorski :P ale chyba ok. 30 minut - odpowiem jutro. Zasugerowałem się radami p. Dori na ich stronie - dlatego że stosowałem też te rady dla piwa pszenicznego i wyszło super.

Przepis zwykły - pilzneński 4,5 kg + caramel pale viking malt 250 gramów, chmiel w całości Tradition.

Wiem że była długa przerwa dekstrynująca coś około 30 minut - ale powiem jutro.

Wiem że forumowicze takie piwa wylewają - ja nie będę go wylewać bo jest zbyt dobre w smaku - będzie po prostu miało 2 % alk. :P

Czy mogę użyć 3 pokolenie tej gęstwy w34/70? robi się na niej teraz marcowe , chciałbym jeszcze uważyć ciemnego lagera bo szkoda mi wylewać gęstwę ? A są na dworze warunki dla "dolniaków" wiecie o co chodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważem, że jest niedofermentowane, u mnie podobne ekstrakty na tych drożdżach dochodziły do 3Blg końcowego ekstraktu.  

Ja osobiście dodałbym gęstwy po marcowym, i zobaczył co z tego wyjdzie, bo na cichej drożdże raczej nie dojedzą tego co zostało i na 100% piwo będzie przegazowane lub jeszcze gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W34/70 schodza  przy tym Plato wyjsciowym, samym pilznenskim i odpowiednim zacieraniu nawet do 1,7 Plato.

Jesli zadales odpowiednia ilosc drozdzy to przy tej temperaturze fermentacja glowna powinna byc najpozniej po 7 dniach gotowa.

Widze ze wrzuciles cos karmelowego, do tego zacierales prawdopodobnie dluzej na 72 stopniach, wiec takie FG jest jak dla mnie mozliwe.

 

Na przyszlosc rob osobno pomiar FG. Wystarczy menzurka (ok. 250 ml), nalac do niej brzeczke po schlodzeniu, zadac lyzeczka drozdzy i stawiac w najcieplejszym pomieszczeniu w domu.

Z reguly masz po 24 godzinach po wszystkim i mozesz zmierzyc FG (poprawnie powinnes to jeszcze przefiltrowac przez filtr i algi, ale przy domowych warunkach wystarczy jak schlodzisz i przelejesz probke do innej menzurki w miare klarowne i wtedy zmierzysz).

Wtedy zawsze bedziesz wiedzial jak nisko powinno Ci piwo w twoim glownym fermentorze zejsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

Czy to nie jest za mało drożdży na 17 litrów brzeczki 1 paczka tzn 11,5 g ? Nawet uwodniona ?

 

W instrukcji jest napisane 1 gram na 1 litr i to w temp. powyżej 10 st C.

 

Za mało, do tego fermentacja też zbyt krótka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nastawiłem jutro odczyt ( na drożdżach kuchennych )

Obstawiam za mało drożdży i za niska temp. fermentacji.

W każdym razie dziękuję wam za pomoc gdyby nie to forum i Wy to bym miał depresję.

To mój pierwszy lager więc takie perypetie. Ale smak tego piwa z próbówki - czad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test FFT ujemny. BLG po dobie na drożdżach babunii bez zmian po 24 godz. 5 st. P.

Czyli drożdże opadły bo nie miały już co rozłożyć.

Zacieranie

63 st C 30 min.

72 st C 45 minut.

Podoba mi się określenie słowne kanalizacja. nie interesuje mnie piwo o 2 % alk. to nie grodziskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wcale zły pomysł jeśli jak piszesz w smaku ok, lecz niski poziom alc. 

Lecz najpierw sprawdziłbym czy drożdże sa w stanie - bo jak dosypiesz te 320g, a okaże się że drożdże nawet nie ruszą to bedzie cukierek, a jak drożdże rusza to sypać do oporu zawsze 16l mieć a nie mieć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.