Jump to content
Niyaki

[Pytanie] Praca inżynierska

Recommended Posts

Witam serdecznie. Na wstępie napiszę, że zdaję sobie sprawę, że pewnie wybrałem zły dział forum na mój post, ale nie mogłem znaleźć niczego lepszego, co pasowałoby do mojego pytania. Sprawa wygląda tak, że powoli przygotowuje się do pisania pracy inżynierskiej. Temat pracy, to ogólnie Wyróżniki jakości piw niepasteryzowanych i pasteryzowanych. Ogólnie rzecz biorąc chodzi o to, że porównuje piwa niepasteryzowane z niefiltrowanymi etc. Chodzi o porównanie tych piw i wyróżnieniu ich czynników, które świadczą o jakości oraz zdrowotności. Chciałem się zapytać, czy moglibyście pomóc mi z literaturą. Chodzi mi o artykuły, może jakieś czasopisma, w których znalazłbym coś ciekawego na temat piw niepasteryzowanych, niefiltrowanych i innych. Jakieś książki i tego typu rzeczy też oczywiście będą pomocne. Byłbym wdzięczny jeżeli ktoś mógłby mnie nakierować w tym temacie, bo dość ciężko jest znaleźć tego typu artykuły. 

Dosyć ogólny temat określający porównanie pasteryzowanych z resztą. Piwa niepasteryzowane komercyjnych browarów są mikrofiltrowane. Warka jest przepuszcana przez membranę, przez którą nawet bakterie się nie przecisną.

Masz też refermentację, czyli nagazowywanie piwa za pomocą drożdży.

Piwa pszeniczne, chociażby Paulaner, (pewnie też wiele innych styli też) są pasteryzowane i refermentowane drożdżami lagerowymi.

Musiałbyś faktycznie porozmawiać z ludźmi, którzy zawodowo pracują w browararze. Nie podałeś skąd jesteś. Myślę, że możesz też poprosić o pomoc pobliski browar. Nie spotkałem się, żeby firmy nie zechciały udzielić jakiegoś wsparcia

3 minutes ago, Grzegorz Żukowski said:

Dosyć ogólny temat określający porównanie pasteryzowanych z resztą. Piwa niepasteryzowane komercyjnych browarów są mikrofiltrowane. Warka jest przepuszcana przez membranę, przez którą nawet bakterie się nie przecisną.

Masz też refermentację, czyli nagazowywanie piwa za pomocą drożdży.

Piwa pszeniczne, chociażby Paulaner, (pewnie też wiele innych styli też) są pasteryzowane i refermentowane drożdżami lagerowymi.

Musiałbyś faktycznie porozmawiać z ludźmi, którzy zawodowo pracują w browararze. Nie podałeś skąd jesteś. Myślę, że możesz też poprosić o pomoc pobliski browar. Nie spotkałem się, żeby firmy nie zechciały udzielić jakiegoś wsparcia

Ogólnie rzecz biorąc, to wykonałem już posiew na drożdże oraz bakterie mlekowe, zawartość glutenu ilościowo oraz nieilościowo oraz zawartość polifenoli w piwach. Największą różnice widać w zawartości polifenoli. Studiuje w Poznaniu, więc największym browarem jest Lech, ale chciałbym jednak znaleźć coś regionalnego. Cała myśl przewodnia tematu, to mikrobiologia.

Edited by Niyaki

W okolicy jest jeszcze Browar Sady, Bojanowo, Niepomucen, Largus i pewnie jeszcze jakieś o których nie mam pojęcia. W samym Poznaniu masz też restauracyjne - Brovaria i Ułan Browar.

Okej, dziękuje bardzo za pomoc. Będę szukał kontaktu do tych browarów i może uda się czegoś dowiedzieć. Uważacie, że browary nie będą miały problemu z zaoferowaniem pomocy? Zastanawiam się tylko do kogo lepiej kierować się w kontakcie mailowym. 

Ogólnie w browarach z reguły pracują ludzie życzliwi i skorzy do współpracy więc nie powinno być problemu. Znajdź jakikolwiek kontakt, a oni już Cie przekierują do odpowiedniej osoby.