Jump to content

AIPA pomoc w recepturze i chmieleniu


cris922
 Share

Recommended Posts

Witam, chciałbym poprosić o porady dotyczące mojej drugiej warki w życiu, a mianowicie będzie to AIPA. Posiadam 5 kg słodu pale ale Weyermanna oraz 1 kg Carahell oraz po 90 g chmieli Chinook i Azacca. Warkę planuję zaszczepić paczką Danstar Nottingham. Moje pytanie dotyczyć będzie głównie sposobu chmielenia, gdyż nieco się w tym pogubiłem. Najpierw chciałem dawać oba te chmiele 3 razy w partiach po 30 g - 60 min na goryczkę, 5 min na aromat i na zimno na 4 dni. Teraz jednak zdecydowałem, że Chinook chyba bardziej nadaje się na goryczkę a Azacca na aromat, wg mojego zamysłu może wyglądać to tak:

 

5 kg pale ale

0.5 kg Carahell

zacieranie na lenia w 66 st przez godzinę;

i teraz chmielenie:

60' 60 g Chinook

5' 60g Azacca

i na ostatnie 4 dni fermentacji po 30 g Chinook i Azacca na zimno.

 

Co o tym sądzicie?

 

Nadmienię, że niestety nie posiadam chłodnicy, co chyba nieco komplikuje sprawę, gdyż chmiel nadal się gotuje po wyłączeniu palnika przez co ucieka aromat a wzrasta goryczka? Swoją pierwszą warkę po prostu wyniosłem na balkon na całą noc. Teraz żeby w miarę szybko schłodzić brzeczkę planuję od razu po wyłączeniu palnika chlusnąć do gara ze 3 litry lodowatej wody a następnie polewać prysznicem w wannie aż do osiągnięcia, powiedzmy, 60 stopni. Następnie przelać do fermentora wężykiem, zamknąć i tak zostawić na balkonie do rana (będę warzył wieczorem). Posiadam dodatkowo 25 g bliżej nieznanego mi chmielu Premiant (był w zestawie do Red IPA jednak zamiast niego użyłem EKG), może warto dorzucić go razem z Chinookiem na goryczkę? Ostatnia sprawa - przy chmieleniu na zimno bardzo chciałbym uniknąć przelewania na cichą. Po prostu posiadam 2 fermentory, z czego jeden jest z kranikiem, czyli tak na prawdę do fermentacji mam jedynie jedno :) . Czy nic się nie stanie jeśli chmiel wrzucę na zimno bez dekantacji na cichą? Nie planuję zbierać gęstwy. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Oblicz IBU w jakimś kalkulatorze bo to wygląda na mocną goryczkę obecnie. Jeśli nie zbierasz gęstwy możesz oczywiście chmielić na zimno bez zlewania do innego fermentora.

Link to comment
Share on other sites

Zgrubnie licząc piwko wypada gdzieś w okolicach 14-15°Blg, więc goryczka na poziomie 80-100 IBU będzie przytłaczająca.

Może coś w stylu:

60 min - 40g Chinook (ok 55 IBU zakładając rocznik 2018 i ~11,5% aa)

0 min - 20g Chinook, 40g Azacca

cicha - 50g Azacca, 30g Chinook

Jako "0 min" mam na myśli coś na kształt hopstanda, powiedzmy ze 20 min w 79-70°C w garze, w trakcie chłodzenia.

 

Jeśli nie zbierasz gęstwy, to w zasadzie nie potrzebujesz zlewać na cichą.

 

PS. te 0,5 kg Carahell da wyraźny karmelek, jeśli lubisz to spoko, ale miej tego świadomość.

 

Edited by ogoun
Link to comment
Share on other sites

Jeśli nie posiadasz chłodnicy to kup worek muślinowy, w ostateczności pończochę niechodzoną (wygotuj kilka razy aż nie będzie oddawać koloru) wsadź do tego chmiel który chciałeś dać na 5' i wrzuć to gdy temp. spadnie poniżej 80°C na jakieś 20-30 minut i wyjmij. Może zamieszać to kilka razy łygą. 

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziękuję, szczególnie tobie ogoun, za cenne uwagi. 0.5 kg Carahell to świadomy wybór,  chcę uzyskać trochę ciemniejszy kolor oraz lekko zrównoważyć mocne aromaty chmielowe. Pozdrawiam kolegę z Białegostoku, również tu mieszkam :D

Czy zamiast patentu z pończochą mogę po prostu zlać ciepłe jeszcze piwo po wykonaniu tej przerwy chmielowej w 79-70 st. do fermentora, zamknąć szczelnie i zostawić w spokoju do ostygniecia w wannie/na balkonie? Przez zlewanie rozumiem dekantację wężykiem, więc chmieliny zostaną w garze. Zresztą z tego co czytam o "hopstand" to niektórzy zostawiają brzeczkę z chmielem nawet przez całą noc, wiec chyba nie powinno zaszkodzić to piwu?

Link to comment
Share on other sites

Na koncu przed rozlewem wrzuc na balkon fermentor to w niskiej temperaturze chmiel ladnie opadnie na dno. Zlej przez wezyk z ponczocha i druciakiem to chmieliny nie przejda do piwa co zapobiegnie gushingowi, szybszemu utlenianiu sie piwa i drapiacej goryczce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.