Jump to content
Sign in to follow this  
scooby_brew

Ile jest sposobów warzenia?

Recommended Posts

Zastanawiam się ile jest domowych sposobów warzenia piwa. Jest ich pełno. W/g mnie nie ma "dobrych" czy "złych" sposobów, są tylko sposoby które TOBIE pasują lub nie. Zależy od osoby. Jeżeli lubisz piwo które warzysz, to znaczy że twój sposób warzenia jest dobry.

 

Po pierwsze jest warzenie z samego ekstraktu z puszki lub w proszku. Później masz warzenie z ekstraktem plus z ziarnami specjalistycznymi. Później masz częściowe zacieranie, potem z całkowitym zacieraniem. Potem masz warzenie z wysładzaniem częściowym, wysładzaniem parti-gyle (czyli 2 warki z jednego zacieru: mocna i słaba), z wysładzaniem ciągłym, bez wysładzania, warzenie w worku (BIAB, czyli inny rodzaj "bez wysładzania"), warzenie systemem "BRUTUS" (to chyba jest też rodzaj "bez wysładzania"), warzenie stopniowe, stopniowe z dekokcją, jednostopniowe, potem masz HERMS lub RIMS tzn. z recyrkulacją brzeczki podczas zacierania, jest też sposób "bez chłodzenia".

 

W Polsce chyba najbardziej popularne jest warzenie stopniowe lub stopniowe z dekokcją i wysładzanie częściowe. Ja zwykle warzę z zacieraniem jednostopniowym i wysładzaniem ciągłym. "Dziadek" ( http://www.piwo.org/forum/profile.php?id=277 ) chyba warzy w sposób "bez wysladzania". Czy są jakieś inne sposoby warzenia?

 

 

 

To jest jeden ze sposobów warzenia, "BIAB" ("Brewing In A Bag" - tzn. warzenie w worku), zdjęcia znalazłem na photobucket.com.

 

 

DSCN3861.jpg

 

DSCN3863.jpg

 

DSCN3828.jpg

Edited by scooby_brew

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest jeszcze australijskie "no-chill", chilli bez chłodzenia :-) Zlewa się gorący wort do fermentatora i zostawia do ostygnięcia w temp pokojowej - trwa to do 24 godzin... Zazwyczaj uzyskuje się piwo bardziej goryczkowe (alfakwasy sie izomeryzuja nieco bardziej w tym czasie), więc trzeba to uwzglednic w chmieleniu. Kangury twierdzą że wbrew mądrościom nie uzyskują żadnych paskudnych DMSów ani innych.

 

Wlasnie dzisiaj uwarzyłem Dubbelka w systemie BIAB+nochill - dokladnie tak samo jak na zdjeciu :-) To moje pierwsze pełnoziarniste, a wydajność miałem 81% - glownie dzieki temu ze mialem stosunek ziarna do wody 1kg/7L i wszystko zmielone niemal na mąke :-D

 

 

EDIT: no tak, napisales juz o tym powyzej. Chyba pojde spac :)

Edited by alkos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zrobiłem "no chill" jak dotąt tylko kilka razy. Jak narazie tylko zimą. Po prostu po warzeniu zostawiłem warkę na zewnątrz w garze do rana. Następnego dnia, przed pójściem do pracy przelałem do fermentorów i dodałem drożdży. Użyłem dużą ilość drożdży z poprzedniej warki. Na razie nie zauważyłem żadnej różnicy w DMS, a oszczędność czasu i wody jest dosyć duża, chociasz nie jestem jeszcze całkowicie przekonany do tej metody.

Edited by scooby_brew

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja często zostawiam po gotowaniu piwo w garze do wystygnięcia. Nie przelewam do fermentatora gorącej brzeczki bo chyba by nie wytrzymał (jest szklany).

Jakichś strasznych skutków tego nie zauważyłem, choć fakt ryzykowne to może być w cieplejsze dni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.