Skocz do zawartości

Pierwsza warka + parę pytań


Aethelwulf

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Postanowiłem uwarzyć swoje pierwsze piwo, wybór padł na AIPA. Nie wynajdywałem koła od nowa, więc po zrozumieniu całego procesu tworzenia piwa oraz po przeglądnięciu przepisów, wiki, forum, filmików, stworzyłem przepis, który jest uproszczeniem innych (jeden słód, zacieranie infuzyjne jednotemperaturowe) oraz zmianie chmieli. Powstało coś takiego: https://brewness.com/pl/recipe/dino/view. Prosiłbym o weryfikację przepisu czy wszystko jest ok. To teraz czas na parę pytań :P.  Z tego co zrozumiałem, to chmielenie na whirpool, polega na tym, że (w moim przypadku), chłodzę piwo w balijce z zimną wodą, mieszając je, do temperatury 75'. Robię wir, wrzucam chmiel, i wyjmuję z wody, zakrywam przykrywką na 30min, a potem chłodzę już normalnie? Druga kwestia, to pomiar temperatury. Nie chcę na początku wydawać dużych pieniędzy na porządny termometr elektroniczny, a więc czy taki: https://browamator.pl/termometr-uniwersalny-20-do-110-c,3,21,1359 lub taki https://browamator.pl/termometr-w-obudowie-10-do-120-c,3,21,1364 zdadzą egzamin? Jak już przy temperaturze jesteśmy, to na fermentor  będę miał naklejony termometr ciekłokrystaliczny. Z tego co się doczytałem, to ma on wskazywać mniej więcej temperaturę wewnątrz fermentora. Producent zaleca temperature fermentacji 15-22', więc na tym termometrze w jakich granicach powinienem utrzymywac temperaturę? Prawdopodobnie będzie fermentować w chłodniejszym pokoju. I na koniec pytanie co do najważniejszego przedmiotu procesu warzenia - garnek. Posiada on 2 odpryski na dnie, poza tym jest ok. Jak uważacie, warzyć smiało w takim, czy lutować? Kupno nowego nie wchodzi na razię w grę. Pozdrawiam :).

IMG_20191028_164554.jpg

IMG_20191028_164612.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garnek jeżeli nie przecieka to się nada. Termometrów używam najtańszych elektronicznych z sondą z aliexpress, koszt kilka zł, warto kupić kilka. Te naklejane to tak plus minus 4 stopnie pokazują.

Co do receptur - osobiście jestem zwolennikiem uczenia się - przynajmniej w pierwszych warkach - na sprawdzonych przepisach.

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za uspokojenie mnie w kwestii garczka. Co do przepisu - większość zawiera kilka rodzajów słodów i przewiduje zacieranie w kilku temperaturach + chmiele według preferencji. Dlatego chciałbym, żeby ktoś stwierdził, że wszystko jest w przepsie ok, a jak nie, to co mam poprawić :).

Edytowane przez Aethelwulf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.