Jump to content

Pierwsza warka + parę pytań


Aethelwulf
 Share

Recommended Posts

Witam. Postanowiłem uwarzyć swoje pierwsze piwo, wybór padł na AIPA. Nie wynajdywałem koła od nowa, więc po zrozumieniu całego procesu tworzenia piwa oraz po przeglądnięciu przepisów, wiki, forum, filmików, stworzyłem przepis, który jest uproszczeniem innych (jeden słód, zacieranie infuzyjne jednotemperaturowe) oraz zmianie chmieli. Powstało coś takiego: https://brewness.com/pl/recipe/dino/view. Prosiłbym o weryfikację przepisu czy wszystko jest ok. To teraz czas na parę pytań :P.  Z tego co zrozumiałem, to chmielenie na whirpool, polega na tym, że (w moim przypadku), chłodzę piwo w balijce z zimną wodą, mieszając je, do temperatury 75'. Robię wir, wrzucam chmiel, i wyjmuję z wody, zakrywam przykrywką na 30min, a potem chłodzę już normalnie? Druga kwestia, to pomiar temperatury. Nie chcę na początku wydawać dużych pieniędzy na porządny termometr elektroniczny, a więc czy taki: https://browamator.pl/termometr-uniwersalny-20-do-110-c,3,21,1359 lub taki https://browamator.pl/termometr-w-obudowie-10-do-120-c,3,21,1364 zdadzą egzamin? Jak już przy temperaturze jesteśmy, to na fermentor  będę miał naklejony termometr ciekłokrystaliczny. Z tego co się doczytałem, to ma on wskazywać mniej więcej temperaturę wewnątrz fermentora. Producent zaleca temperature fermentacji 15-22', więc na tym termometrze w jakich granicach powinienem utrzymywac temperaturę? Prawdopodobnie będzie fermentować w chłodniejszym pokoju. I na koniec pytanie co do najważniejszego przedmiotu procesu warzenia - garnek. Posiada on 2 odpryski na dnie, poza tym jest ok. Jak uważacie, warzyć smiało w takim, czy lutować? Kupno nowego nie wchodzi na razię w grę. Pozdrawiam :).

IMG_20191028_164554.jpg

IMG_20191028_164612.jpg

Link to comment
Share on other sites

Garnek jeżeli nie przecieka to się nada. Termometrów używam najtańszych elektronicznych z sondą z aliexpress, koszt kilka zł, warto kupić kilka. Te naklejane to tak plus minus 4 stopnie pokazują.

Co do receptur - osobiście jestem zwolennikiem uczenia się - przynajmniej w pierwszych warkach - na sprawdzonych przepisach.

Powodzenia :)

Link to comment
Share on other sites

Garnek jw. Spokojnie można zacierać, ale po gotowaniu nie trzymać zbyt długo brzeczki w garnku (zostawiłem kiedyś w garze na noc na chłodzenie i brzeczka dostała infekcji, nie pamiętam jak sie nazywa ale w smaku rdza/krew)

Link to comment
Share on other sites

Ok, dzięki za uspokojenie mnie w kwestii garczka. Co do przepisu - większość zawiera kilka rodzajów słodów i przewiduje zacieranie w kilku temperaturach + chmiele według preferencji. Dlatego chciałbym, żeby ktoś stwierdził, że wszystko jest w przepsie ok, a jak nie, to co mam poprawić :).

Edited by Aethelwulf
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.