Skocz do zawartości

FERMZILLA 27L GEN2


goldi_WRO

Rekomendowane odpowiedzi

Ja miałem problem m.in. z nakrętkami i złączkami. Ciężko było je dokręcić, puszczały ciśnienie. Wcisnąłem w nie trochę taśmy teflonowej - ułożyłem ją koliście na denku. To samo zrobiłem ze złączkami. Pomogło. Pociągnąłem też wazeliną uszczelki i gwinty (co by łatwiej było je dokręcać). W sumie to dobrze by było znaleźć uszczelki do złączek i nakrętek.

Na gwinty taśmy nie zakładałem, chociaż może jest to alternatywa do wciskania taśmy do zakrętek. Trochę walczyłem, ale ostatecznie pomogło.

Dobre jest też sprawdzanie wycieków przez nalanie wody i obracanie fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem  Pale Czech Lagera 9blg na W 34/70 i wyszedł całkiem spoko. Też w 15°C przy ok 1-1,5 bar. Dosyć czysty profil słodowy a estrów nie wyczuwam. Mam plan powtórzyć na MPPD na Wyeast 2278. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, witur napisał:

Dwa pilsy pod ciśnieniem(15c)  na gęstwie fm30  i metaliczny posmak w piwe. A wam jak wychodzą    piwa pod ciśnieniem ?

Właśnie piję Bohemian Pils na WLP802 z 3 warki pilsa pod ciśnieniem. Żadnych metalicznych posmaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, witur napisał:

Dwa pilsy pod ciśnieniem(15c)  na gęstwie fm30  i metaliczny posmak w piwe. A wam jak wychodzą    piwa pod ciśnieniem ?

 

nie przegiąłeś z solami piwowarskimi?  moze to stary garnek albo slod ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leonzn napisał:

nie przegiąłeś z solami piwowarskimi?  moze to stary garnek albo slod ?

Nie modyfikowałem wody  i gotuje w grainfatherze .  No nic będzie trzeba  popróbować z innymi piwami i zobaczyć  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.03.2021 o 19:14, fotohobby napisał:

No OK, ale jak wygląda butelkowanie nagazowanego piwa ?

 

Nie mam jeszcze fermzilli ale chyba kupię. Znalazłem już dobry, mega prosty patent na butelkowanie PETów:

 

Oraz dobry patent na chmielenie na zimno przy użyciu magnesów: https://www.homebrewtalk.com/threads/fermzilla-and-dry-hopping.672392/post-9050472

 

Zamierzam fermentować w piwnicy bez prądu. Gdy piwo będzie gotowe to będę sobie je rozlewał w ramach potrzeb do PETów i chłodził je w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzat

Piwo w PETACH mnie nie interesuje. Poza tym na wszystkich filmach, jakie widziałem (i tu także)  butelkowano piwo schłodzone  do 2-4C.

Jeśli nie schłodzisz piwa przed  butelkowaniem nie osiągniesz takiego efektu, jak na filmie.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, krzat napisał:

Gdy piwo będzie gotowe to będę sobie je rozlewał w ramach potrzeb do PETów i chłodził je w lodówce.

 

Jak masz lać w peta żeby tylko schłodzić i wypić  to nie bawił bym się w takie cudowanie tylko wpiął kran bezpośrednio w złączkę i lał , z kompresorem w kranie powinno  się udać

 

 

 

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, 2 kompletnie przeciwstawne komentarze.

 

2 godziny temu, fotohobby napisał:

@krzat

Piwo w PETACH mnie nie interesuje. Poza tym na wszystkich filmach, jakie widziałem (i tu także)  butelkowano piwo schłodzone  do 2-4C.

Jeśli nie schłodzisz piwa przed  butelkowaniem nie osiągniesz takiego efektu, jak na filmie.

Nie wiedzę powodu dlaczego nie. Jedyna różnica to wyższe ciśnienie. Jak nie chcesz petów (dziwne wymaganie, w końcu fermzilla jest petem) to możesz zrobić/kupić napełniacz do butelek szklanych. Kosz oczywiście będzie większy.

 

2 godziny temu, witur napisał:

 

Jak masz lać w peta żeby tylko schłodzić i wypić  to nie bawił bym się w takie cudowanie tylko wpiął kran bezpośrednio w złączkę i lał , z kompresorem w kranie powinno  się udać

Zapewne miałeś na myśli kompensator. Miałem do czynienia z kegami i jedyne co dałoby się tak zabutelkować w temperaturze pokojowej to pianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, krzat napisał:

 

 

Nie wiedzę powodu dlaczego nie. Jedyna różnica to wyższe ciśnienie. Jak nie chcesz petów (dziwne wymaganie, w końcu fermzilla jest petem) to możesz zrobić/kupić napełniacz do butelek szklanych. Kosz oczywiście będzie większy.

 

Piwa w butelkach przechowuję kilka miesięcy.  To trochę inaczej, niż tygodniowa fermentacja.

Piwa w pecie nie postawię przed gościem, który chciałby napić się danego gatunku piwa.

 

Co do temperatury - jeszcze nie widziałem żadnego filmu, na którym butelkowano piwo w temperaturze pokojowej.

Gdyby to było takie proste, to nikt nie zaprzątałby dobie głowy koniecznością schładzania piwa.

A często jest to podkreślane.

No, ale może Tobie się uda i to nagrasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2021 o 18:22, fotohobby napisał:

Co do temperatury - jeszcze nie widziałem żadnego filmu, na którym butelkowano piwo w temperaturze pokojowej.

Za pomocą carbonation cap bez problemu nalejesz do peta ciepłe piwo. Kwestia odpowiednio wyrównanych ciśnień pomiędzy butelką a źródłem piwa. Potem odpinasz źródło i butelka z "czapką" ląduje w lodówce na schłodzenie. Potem to już zależnie od potrzeb, albo pijesz albo po schłodzeniu można zamienić "czapkę" na zwykłą zakrętkę. Tylko ta rurka do samego dna to nie jest najlepszy pomysł, wystarczy kilka cm aby skierować strumień piwa na ściankę butelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leonzn napisał:

Jak startujecie z ciśnieniem - pozwalacie drożdża powoli naprodukować ciśnienie od początku fermentacji, czy nabijacie z butli docelowe od razu np 15psi ?

 

Ja nabijam od razu  , ale przy  piwe w którym chciał byś żeby były estry to zaczynaj fermentację  na otwartym zaworku  .  2-3 dni  fermentacji na otwartym zaworku później ustawiasz ciśnienie jakie chcesz i kończysz fermentacje  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocno zastanawiam się nad zakupem fermzilli 50l. Jako, że głowie  robie piwa dolnej fermentacji to trzeba chłodzić piwo. Czytałem, że wykonując fermentacje ciśnieniową można trzymać fermentor w temperaturze pokojowej, ale ja wole zapewnić te 8-10 stopni. Czy wężownica, którą można dokupić będzie w stanie schłodzić piwo w całej objętości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Eselchen napisał:

Mocno zastanawiam się nad zakupem fermzilli 50l. Jako, że głowie  robie piwa dolnej fermentacji to trzeba chłodzić piwo. Czytałem, że wykonując fermentacje ciśnieniową można trzymać fermentor w temperaturze pokojowej, ale ja wole zapewnić te 8-10 stopni. Czy wężownica, którą można dokupić będzie w stanie schłodzić piwo w całej objętości?

wszystko zależy od wydajności urządzenia chłodzącego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, anteks napisał:

wszystko zależy od wydajności urządzenia chłodzącego

Będzie to prawdopodobnie zamrażarka ze sterownikiem, w której będzie wiadro z wodą i glikolem. Obieg będzie wymuszony przy pomocy pompki fontannowej.

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Eselchen napisał:

Będzie to prawdopodobnie zamrażarka ze sterownikiem, w której będzie wiadro z wodą i glikolem. Obieg będzie wymuszony przy pomocy pompki fontannowej.

Ludziska na petach schodzą do tej temp a przy takim rozwiązaniu to prawie że wymrażanie zrobisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, anteks napisał:

Ludziska na petach schodzą do tej temp a przy takim rozwiązaniu to prawie że wymrażanie zrobisz

A jak już używam wężownicy wewnętrznej to potrzeba dodatkowo jakiejś komory styropianowej, pokrowca w celu lepszej izolacji?

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.