Skocz do zawartości

Kiełki w słodzie?


Bossman

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Ostatnio przy wysładzaniu zauważyłem podłużne elementy przypominające kiełek nasiona. Nigdy wcześniej nie widziałem takich ,,ogonków" lub nie zwróciłem uwagi na ich występowanie.

Napisałem więc do sklepu zapytanie czy te elementy nie są przypadkiem kiełkami i czy słód był dobrze przygotowany. Dostałem odpowiedź ze słodowni, że na zdjęciu niczego niepożądanego nie widać.

 

Nie jestem botanikiem ale dalej twierdzę, że są to kiełki.

W procesie słodowania ziarno przechodzi przez odkiełkownice ale nigdy nie widziałem produktu przed i po procesie. Słody kupuje śrutowane więc ziarna też nie rozbiorę.

 

Może ktoś rozwieje moje wątpliwości?

 

Pozdrawiam

Mateusz

20191019_165119.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie najwięcej kiełków miałem z końcówki worka Malteurop. Raz tak było, potem w normie więc nie mam powodów do narzekań (pewnie taka partia). Generalnie zawsze jakieś syfy się spotyka : kiełki, słoma, końcówki źdźbeł, patyki, nasiona roślin strączkowych (!) w żytnim. Kiełki w dużej ilości spartolą piwo, strączkowce też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że żaden proces nie jest 100% skuteczny i kiełki na pewno się trafiają. Moje wątpliwości budziła duża (wg mnie) ilość.

 

Nie spodziewałem się takiej dyskusji, dla ciekawych wstawiam całą odpowiedź słodowni, może komuś się przyda:

 

Prześledziliśmy proces ostatnich partii słodu pilzneńskiego i wiedeńskiego sprzedawane do Państwa.

 

Słody podstawowe (pilzneński, pale ale, monachijski) są produkowane w Sierpcu (nawet jeśli zamówienie jest realizowane ze Strzegomia). Ma to na celu zapewnienie większej homogeniczności, bo jedna partia produkcyjna to około 200ton. Jest ona dedykowana wyłącznie do odbiorców, takich jak Państwo.

Selekcjonowanie tych partii też nie jest przypadkowe, bo staramy się, aby były one bardzo zbliżone jakościowo, celem zapewnienia powtarzalności. Selekcjonujemy też te same odmiany jęczmienia.

Każda partia słodu jest pozbawiana kiełków w odkiełkownicy po procesie suszenia. Jakość słodu, w tym obecność kiełków, jest weryfikowana w laboratorium w ocenie wizualne i fizykochemicznej każdej partii.

 

Próbka archiwalna słodu pilzneńskiego, która w ostatnim czasie trafiała do Państwa (po 30.6.2019 - obecnie) jest zaprezentowana na załączonym zdjęciu. Wizualnie nie widać tam żadnych pozostałości kiełków.

W trakcie każdego procesu kiełkowania jest wykonywany pomiar długości kiełka liścieniowego, które znajduje się w ziarnie. Po zakończeniu kiełkowania jego długość nie powinna przekraczać długości ziarna. Takich ziaren w partii słodu wysyłanej do Państwa też nie było.

 

Niepożądane walory smakowe w piwie pochodzące obecności kiełków są powiązane z intensywną modyfikacją/kiełkowanie ziarna i nieprawidłowym prowadzeniem słodowania.

Wynikiem tego może być podwyższony poziom prekursora DMSu, tworzącego się intensywnie w trakcie kiełkowania.

Ten parametr jest także sprawdzany w każdej wysyłanej do państwa partii słodu. DMSp Nie powinien być wyższy niż 4,5ppm, a we wskazanej partii wynosił 1,7ppm, więc bardzo nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na swoją stronę to nigdy nie widzą niczego złego. 

Osobiście wykorzystałem dopiero ok 100kg słodu, ale ani razu nie spotkałem kiełków pływających w zacierze, czy rosnących przy ziarnie. 

Może warto pomyśleć o zmianie dostawcy? Czasem warto dopłacić parę groszy i spać spokojnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kielki w nadmiernej ilosci nie sa norma, tylko oznakiem slabej pracy slodowni/slodownika.

Przed rozpoczeciem procesu slodowania ziarna, slodownie przeprowadzaja szereg badan, aby wiedziec czego spodziewac sie po danej partii i ewentualnie jak dostosowac pod nia proces i dlugosc slodowania. Optymalnie kielek powinien osiagnac 3/4 dlugosci ziarna - wtedy osiaga optymalna sile enzymatyczne oraz zuzyl male ilosci skrobi, ktora jest dla browarnika najistotniejsza.

Ziarna ktory wykielkuja nazywaja sie "Husarami" i nie powinny znajdowac sie w slodzie w duzych ilosciach.

Mozesz zanotowac wyrazny spadek wydajnosci bo takowe ziarna zuzyly nadmierne ilosci skrobi w procesie slodowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.