Skocz do zawartości

Foreign Extra Stout - FES - Receptura


Rafał z Łodzi

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

Chce zrobić FESa z przepisu Dori:

http://blog.homebrewing.pl/foreign-extra-stout-receptura/

 

Zasyp:
– 5,0kg słodu pilzneńskiego
– 0,3kg słód Caraaroma
– 0,25kg  jęczmień palony
– 0,1kg Carafa I
– 0,4kg płatki jęczmienne błyskawiczne

 

Zacieranie:

-64C przez 45 min

-72C przez 30 min

-Wygrzew 76C

 

Drożdże:

Użyje Gęstwy US-05 po Dry Stout 12 BLG

 

W tym FESie celuje w BLG 14-15

Tylko nie wiem jakich Chmieli użyć. Bo tych z przepisu nie ma w sklepie w którym kupuje składniki.

W innych przepisach widziałem ze polecają Marynke, Lubelski, Perle, Challenger.

Tylko nie wiem ktory wybrać w jakich ilościach i kiedy go dodać.

Proszę o poradę odnośnie chmieli do tego stylu.

A może jeszcze jakieś inne chmiele by tu lepiej pasowały ?


EDIT:
Wybrałem Chmiel tylko na goryczke Challenger 40g na 60min

 

Edytowane przez Rafał z Łodzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, Jancewicz said:

Stouta chmielisz na goryczkę. Więc daj to co masz w odpowiedniej ilości na 60 minut gotowania.

 

Dzięki za odpowiedz.

Na ta chwile nie mam żadnego chmielu, dopiero zbieram przepis i bede robił zakupy.

Mogę miec na pewno każdy z tych chmieli Marynke, Lubelski, Perle, Challenger i pewnie inne popularne.

Z tego co czytam przepisy na brewness to prawie każdy daje coś na ostatnie 10min lub po wyłączeniu palnika.

 

Skłaniam się ku chmielu Challenger bo podobno dobrze komponuje sie z FESem

Tylko nie wiem ile i kiedy go dać. 40g na 60min + 10g na 10 min da dobry efekt ?

 

A może jeszcze cos innego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na aromat stouta nie chmieliłem. Nie wiem też czy 10g na 10min się przebije przez palone smaki. Na Twoim miejsce skorzystałbym z gotowej receptury bądź w ogóle nie chmielił na smak/aromat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, Rafał z Łodzi said:

– 0,2kg  jęczmień palony
– 0,1kg Carafa I

 

Łącznie masz 5% słodów palonych. Ostatnio w FES-ie dałem 8% palonego jęczmienia i paloność nie była szałowa. Jeżeli lubisz mocną kawę, możesz dać tu nawet dwa razy więcej tych słodów. Oczywiście, jeśli wolisz delikatne stouty, będzie trochę niestylowo, ale pijalność będzie większa.

Edytowane przez vmario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, vmario napisał:

 

Łącznie masz 5% słodów palonych. Ostatnio w FES-ie dałem 8% palonego jęczmienia i paloność nie była szałowa. Jeżeli lubisz mocną kawę, możesz dać tu nawet dwa razy więcej tych słodów. Oczywiście, jeśli wolisz delikatne stouty, będzie trochę niestylowo, ale pijalność będzie większa.

Carafa jest słódem palonym ale jęczmień palony jest niesłodowany - to nie jest słód palony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, anatom said:

Carafa jest słódem palonym ale jęczmień palony jest niesłodowany - to nie jest słód palony. 

Masz rację. Chodziło mi o surowce palone w ogólności.

 

Swoją drogą, Carafa to słód bez łuski, przez co piwo będzie jeszcze delikatniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze dużego doświadczenia w stoutach. Z moich obserwacji wynika, że warto weryfikować zasyp z użytymi drożdżami i temperaturą zacierania. 

Do swojego ostatnio stouta użyłem drożdży ESB. Okazało się, ku mojemu zaskoczeniu, że wyszedł mi stout mocno wytrawny- odfermentował do 1Blg. Z reguły takie odfermentowania się nie zdarza na tych drożdżach, jednak oznak infekcji brak. Szczęście, że chciałem zrobić "babskiego stouta" i sypnąłem słodów karmelowych. W przeciwnym wypadku wyszłaby mi już całkiem palona, kwaskowa woda.

Znowu według opinii użytkowników drożdże Guinessa mają tendencję do płytkiego odfermentowania. Piwa wychodzą pełniejsze i słodsze w odbiorze. Wtedy dodatek słodów karmelowych spowodowałby, że piwo wyszłoby słodko-mdlące

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie woda z kranu ma 7ph.

Jeszcze zastanawiam się nad tymi palonymi. Bo pojawiły się komentarze, że troche ich mało.

To proponujecie zwiększyć jęczmien palony ? Do ilu ? 0,5 kg ? Niechce też przesadzić.

A moze zrobić tak, że 0.25kg jeczmienia palonego wrzucę od poczatku zacierania a kolejne 0.25kg na ostatnie 15 min w tem 72C ?

Jak to bedzie się miało do smaku kawy i palonego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Rafał z Łodzi napisał:

U mnie woda z kranu ma 7ph.

 

Zawsze możesz dorzucić soli epson i gipsu piwowarskiego. Inaczej może wyjść kwasowość palonego słodu

 

14 minut temu, Rafał z Łodzi napisał:

pojawiły się komentarze, że troche ich mało.

 

U siebie dorzuciłem 300g palonego, 250g żytniego czekoladowego i w sumie 250g miksu jęczmiennych czekoladowych i jakieś 50g barwiącego. Mam zmiękczacz, więc do zacieru dorzuciłem sól Epson i węglan wapnia. W smaku fajna gorzka czekolada i kawa. Na świeżo po fermentacji za mało paloności. Nie przepadam za mocno palonymi piwami, jednak za drugim razem u mnie do zacieru pójdzie 400-500g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem stouta  wg  tej receptury, wrażenia bardzo pozytywne, teraz przymierzam się do przerobienia go na american stouta.

Proponuję jak w komentarzach wyżej trzymać się receptury, a ewentualnie potem wprowadzać modyfikacje.

Chmiel daj w porównywalnej ilosci gph, a paloność możesz regulować czasem dodania palonych surowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Juniorek said:

Też mam zamiar zrobić podobnego FESa, daj znać kolego jak Ci wyjdzie :)

Bede warzył w sobote, wiec gdziś za 6 tygodni bedzie zdatne do picia, będę informował na bieżąco jak idzie.

 

A jeszcze mam pytanie do bardzie doswiadczonych.

Wszystkie słody wrzucę od początku zacierania:

– 5,0kg słodu pilzneńskiego
– 0,3kg słód Caraaroma
– 0,25kg  jęczmień palony
– 0,1kg Carafa I
– 0,4kg płatki jęczmienne błyskawiczne

 

Ale jeszcze naszła mnie myśl aby na ostatnie 10-15 min wrzucić 0.25kg słodu czekoladowego ciemnego z Viking Malt  (barwa EBC: 800-1000 )

Nie powinno to mocno wpłynąć na palony/kawowy smak a wyjdzie bardziej czarny kolor.

Czy takie rozumowanie i zabieg ma sens ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach




 
Ale jeszcze naszła mnie myśl aby na ostatnie 10-15 min wrzucić 0.25kg słodu czekoladowego ciemnego z Viking Malt  (barwa EBC: 800-1000 )
Nie powinno to mocno wpłynąć na palony/kawowy smak a wyjdzie bardziej czarny kolor.
Czy takie rozumowanie i zabieg ma sens ? 
 


Jeśli chcesz żeby nie wpłynęło na smak, a tylko "podkolorowało" to zrób cold brew. Namocz w 0.5l zimnej wody przez noc i dodaj samą ciecz.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Wuuu said:


 

 


Jeśli chcesz żeby nie wpłynęło na smak, a tylko "podkolorowało" to zrób cold brew. Namocz w 0.5l zimnej wody przez noc i dodaj samą ciecz.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

 

 

Fajny pomysł nie słyszałem o ni9m wcześniej. A powiedz mi jeszcze kiedy ta ciecz dodać ?
Domyślam się ze po wysładzaniu, przed gotowaniem ale lepiej się dopytać :)

 

Pisząc zimna woda mam rozumieć, że to ma być przegotowana wystudzona do temp. pokojowej ? Czy może trzymać to cała noc w lodówce ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lodówce najlepiej, a dodać jak napisałeś po wysładzaniu, przed gowaniem default_smile.png Oczywiście słód powinien być ześrutowany.

 

A jeśli boisz się skrobii, której niewielkie ilości wniesie ta ciecz, to możesz podgrzać do temp zacieru i wlać pod koniec zacierania, żeby jeszcze enzymy zdążyły przerobić.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 23.10.2019 o 14:18, Rafał z Łodzi napisał:

Bede warzył w sobote, wiec gdziś za 6 tygodni bedzie zdatne do picia, będę informował na bieżąco jak idzie.

No i jak Ci wyszło? też przymierzam się do tego FESa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 rok później...

Cześć,

 

odkopię temat, bo również przymierzam się do stouta z tego przepisu. Zastanawiam się nad drożdżami i rozważam dwie opcje:

1) nie widze Wyeast 1581 w sklepach, więc wybrać inny szczep. Nie mam doświadczenia ze Stoutami, jaki może się nadać?

2) wykorzystać gęstwę US-05 trzecie pokolenie (po słabej IPA 10 BLG i świątecznym 18 BLG). Tutaj boję się, że drożdże mogą być zmęczone i nie zapracują odpowiednio.

 

Która opcja wydaje się lepsza?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.