Skocz do zawartości

Wydajność flitracji


Piotr Ba

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór jestem tu nowy. Pytanie do piwowarów którzy warzyli już lagery. Mieszkam w okolicy (Wieluń) w której nie mam znajomych piwowarów domowych i nie mogę wymienić doświadczeń. Mam 35 lat i jak dotąd 2 udane warki z zacieraniem. A więc problem dotyczy wydajności uzyskiwanej brzeczki po filtracji - wysładzając na wężu z oplotu wodą 72 st C mam finalnie 18 litrów brzeczki a już leci z filtratu 2 BLG i czas kończyć. Sprawa dotyczyła mojego pierwszego lagera - zasypu 4,5 kg pilzneński 0,25 kg karmelowy jasny, zacieranie 30 min. z 62 st C i 45 min. w 72 st C. Wykonano też mash-out (nie wiem czy słusznie). Jak uzyskać większą objętość brzeczki po filtracji? Finalnie uzyskano przed gotowaniem 10 BLG, celowałem w 13 BLG. Krótkie pytanie drugie - ile świeżej gęstwy W34 zadać do kolejnego lagera? Będę wdzięczny za porady.  Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Ba napisał:

Dobry wieczór jestem tu nowy. Pytanie do piwowarów którzy warzyli już lagery. Mieszkam w okolicy (Wieluń) w której nie mam znajomych piwowarów domowych i nie mogę wymienić doświadczeń. Mam 35 lat i jak dotąd 2 udane warki z zacieraniem. A więc problem dotyczy wydajności uzyskiwanej brzeczki po filtracji - wysładzając na wężu z oplotu wodą 72 st C mam finalnie 18 litrów brzeczki a już leci z filtratu 2 BLG i czas kończyć. Sprawa dotyczyła mojego pierwszego lagera - zasypu 4,5 kg pilzneński 0,25 kg karmelowy jasny, zacieranie 30 min. z 62 st C i 45 min. w 72 st C. Wykonano też mash-out (nie wiem czy słusznie). Jak uzyskać większą objętość brzeczki po filtracji? Finalnie uzyskano przed gotowaniem 10 BLG, celowałem w 13 BLG. Krótkie pytanie drugie - ile świeżej gęstwy W34 zadać do kolejnego lagera? Będę wdzięczny za porady.  Piotr

eeeeeeeeeeee, warzyłem lagera ale miał 12,5 blg

ps mam 50lat

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Piotr Ba napisał:

Krótkie pytanie drugie - ile świeżej gęstwy W34 zadać do kolejnego lagera? Będę wdzięczny za porady.  Piotr

Czołem,

Ok 250 - 300ml gęstwy 

Tutaj masz kalkulator na ilość drożdży 

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Chyba nie działa na androidzie ale nie wiem. 

 

Wydajność: musiałbyś opisać dokładniej jak przebiegało wysladzania. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajnie - po ustaniu się młóta i przefiltrowaniu do nieznacznego odsłonięcia powierzchni młóta "popędzono" resztę wodą o temp. 72 st C.

Czy możliwe jest żeby na taką objętość słodu 4,75 KG i 20 litrów planowanej brzeczki nie uzyskać cywilizowanego BLG 13 st. ?? Do fermentora trafiło ok. 16,5 litra brzeczki ok. 11 BLG.

Czy możliwe że balingomierz przekłamuje skalę. Jak wobec tego receptury Pilsa na homebrewing.pl i browamator.pl zakłada tamto BLG przy mniejszej ilości słodu w zasypie? Niewykonalne.

Rozumiem że ilość wody w fazie zacierania nie ma znaczenia. Dodano 16 litrów.

 

Edytowane przez Piotr Ba
Błąd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Ba napisał:

Zwyczajnie - po ustaniu się młóta i przefiltrowaniu do nieznacznego odsłonięcia powierzchni młóta "popędzono" resztę wodą o temp. 72 st C.

Czy możliwe jest żeby na taką objętość słodu 4,75 KG i 20 litrów planowanej brzeczki nie uzyskać cywilizowanego BLG 13 st. ?? Do fermentora trafiło ok. 16,5 litra brzeczki ok. 11 BLG.

Czy możliwe że balingomierz przekłamuje skalę. Jak wobec tego receptury Pilsa na homebrewing.pl i browamator.pl zakłada tamto BLG przy mniejszej ilości słodu w zasypie? Niewykonalne.

z 4 kg spokojnie wyciągnę 20l 12,5 blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Piotr Ba napisał:

mam finalnie 18 litrów brzeczki a już leci z filtratu 2 BLG i

 

Dobry jesteś. Mi przy wysłodzeniu 25 litrów potrafi jeszcze 4 Blg lecieć.

 

24 minuty temu, Piotr Ba napisał:

Finalnie uzyskano przed gotowaniem 10 BLG, celowałem w 13

 

Faktycznie mało. Z takiej ilości słodu spokojnie 12-13Blg powinieneś uzyskać. Według mnie albo masz coś nie tak z zacieraniem albo ze spławikiem. Sprawdź kalibrację spławika. Być może coś nie tak z termometrem. Spróbuj może zacierać dłużej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Piotr Ba napisał:

Nie wyczytałem by wydłużanie przerwy maltozowej lub dekstrynującej wpływało na zawartość ekstraktu.

Zawsze pozostaje skrobii w młocie. Wydłużanie zacierania ma mniejszy aspekt ekonomiczny, jednak konwersja skrobi nadal zachodzi. Osobiście wydłużając zacieranie do 90 minut odrobinę zwiększyłem wydajność.

 

Oprócz czasu, są jeszcze inne warunki, jak pH zacieru, profil wody, czy stopień zmielenia słodu:

http://braukaiser.com/wiki/index.php/Effects_of_mash_parameters_on_fermentability_and_efficiency_in_single_infusion_mashing

 

Przypomniało mi się jeszcze jedno. W jakiej ilości wody zacierasz ziarno? Z reguły większa ilość wody zwiększa wydajność.

Dodatkowo możesz spróbować wsypywać słód do zimnej wody i podgrzewać do temperatury zacierania. Spowoduje to lepsze namoczenie ziarna i lepsze wypłukiwanie skrobi

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek jasnego karmelowego, typu carapils poprawia odczucie pełni i pienistość piwa.

Odnośnie spławika, to wykonaj jego kalibrację. To znaczy nalej czystej wody o temperaturze 20 stopni i sprawdź, czy wskazuje 0. 

Jeśli zmierzyłeś spławikiem gęstość w temperaturze 70 stopni, to na bank jego zepsułeś. Ja swój jeden w ten sposób zepsułem. Oprócz tego przy takiej różnicy temperatur od wzorcowych 20 stopni przekłamie wynik o około 1Blg.

Nowe cukromierze też potrafią przekłamywać wyniki. Zwykle jest to spowodowane przesuniętym papierem z zaznaczoną podziałką.

Osobiście stawiałbym na wadliwy spławik

Edytowane przez Grzegorz Żukowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też czytałem że ten papierowy balingomierz może nie być dokładny w wyższej temperaturze i może się przesunąć podziałka papierowa, a jeśli okaże się że w wodzie pokazuje zero ? Poza tym piwo już zadane do fermentacji więc do tematu wrócę przy warzeniu Marcowego z tej gęstwy. Chciałem zapytać jak poprawić wydajność bo gdybym wiedział że tak będzie to odważyłbym więcej słodu bo mam, wyliczyłem sobie na podstawie receptur online że na tą ilość nie powinno być problemu z 13 BLG 19 litrów. A tu jednak niemiłe zaskoczenie.

Edytowane przez Piotr Ba
Jeszcze jedno
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piotr Ba napisał:

po ustaniu się młóta i przefiltrowaniu do nieznacznego odsłonięcia powierzchni młóta "popędzono" resztę wodą o temp. 72 st C.

Wydajność tracimy najczęściej przy nieprawidłowym wysładzaniu. Wszystko zależy od tego jak szybko ta woda przelała się przez młóto. Jeśli za szybko to miałeś spadek wydajności bo cukry nie zostały wypłukane. Brzeczka z wysładzania powinna być odbierana ok 0,5 - 1l/minutę. Jeśli odkręciłeś kran na maksa to woda przeleciała sobie tworząc kanaliki. 

 

Daj znać ile czasu trwało u Ciebie to wysładzanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jeżeli dolewam na młóto 10 L wody to czy wtedy też mam odczekać aż się to jeszcze raz ustanie i dopiero wtedy filtruje ? Bo przyznam się się że nie odczekałem wtedy na tym etapie.

Robiłem Hefeweizen też "swoją" metodą i nie miałem problemów z wydajnością.

Edytowane przez Piotr Ba
PS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- przenosisz zacier do fermentora z kranikiem i oplotem w środku

- czekasz ok 15 min. aż utworzy się złoże filtracyjne z młóta

- odkręcasz kranik w miarę delikatnie żeby brzeczka nie robiła kanalików poprzez szybki odpływ

- jak poziom brzeczki dojdzie mniej więcej do poziomu młóta (musi je trochę przykrywać) to dolewasz pierwszą partię wody do wysładzania. (kranik cały czas odkręcony delikatnie)

- poziom wody spadnie do poziomu młóta i dolewasz drugą partię wody i tak do końca

 

W trakcie zacierania mieszaj zacier co jakieś 15 min. Dobrze jest sprawdzić na koniec zacierania jaki jest ekstrakt. Jeśli chciałeś wysładzać do 12P to po zacieraniu powinieneś mieć ok 18P.(zależy też od stosunku wody/słodu do zacierania). Następnym razem sprawdź gęstość po zacieraniu (przed wysładzaniem) i będziesz wiedział gdzie spada Ci wydajność czy na zacieraniu - może być to kwestia temperatury albo śrutowania słodu, czy przy wysładzaniu - szybkość filtrowania, temperatura wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem bo tam nie ma termometru, wyniosłem właśnie na dwór na noc ma być min. 10 st C w nocy i zobaczę co będzie rano. Nie ma ryzyka że w za niskiej temperaturze drożdże zginęły ? Chmieliłem Tradition 30 g w 60' i 30 g 17 min. przed zakończeniem. Ciekawe co z tego wyjdzie

 

Edytowane przez Piotr Ba
Aa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli mam jeszcze Tradition i mam nie otwieraną Marynkę to którego lepiej dać na goryczkę do Marcowego ? Na smak i aromat chmiel nie będzie dawany.

Szału nie ma z tą fermentacją.

Edytowane przez Piotr Ba
Aa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Szału nie ma z tą fermentacją.

W niższych temp fermentacja trwa dłużej i jest mniej 'szalona' jak w wyższych. Przy 25st w przez pierwszy dzień rurka hałasuje jak rura od tarpana, a później z 2x na dzień sie odezwie.

Jak coś zaczęło sie dziać, to drożdże powoli sie namnoza do większej ilości, ale jeśli nie chcesz czekać to zadaj jesio jedną paczke (jeśli posiadasz zapasowe). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwyczajnie - po ustaniu się młóta i przefiltrowaniu do nieznacznego odsłonięcia powierzchni młóta "popędzono" resztę wodą o temp. 72 st C.
Czy możliwe jest żeby na taką objętość słodu 4,75 KG i 20 litrów planowanej brzeczki nie uzyskać cywilizowanego BLG 13 st. ?? Do fermentora trafiło ok. 16,5 litra brzeczki ok. 11 BLG.
Czy możliwe że balingomierz przekłamuje skalę. Jak wobec tego receptury Pilsa na homebrewing.pl i browamator.pl zakłada tamto BLG przy mniejszej ilości słodu w zasypie? Niewykonalne.
Rozumiem że ilość wody w fazie zacierania nie ma znaczenia. Dodano 16 litrów.
 
Ja wysładzam przy temperaturze 75.6C
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/17/2019 at 9:10 PM, Piotr Ba said:

Rozumiem że ilość wody w fazie zacierania nie ma znaczenia.

 

Rzadszy zacier pozwala zauważalnie podnieść wydajność. Wpływ na fermentowalność jest znikomy, ale jeżeli chodzi o ekstrakcję słodu, to lepiej dawać więcej wody. Ja trzymam się 4l/kg, o ile to jest możliwe. Przy okazji większa masa zacieru to większa bezwładność temperaturowa, więc łatwiej utrzymać założoną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.