Skocz do zawartości

Niska wydajność/ coobra cb3


Paweł Wójcik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Ostatnio uwarzyłem 2 warki w nowym kociołku coobra cb3. Zasyp tych warek był w 100% ze słodów wędzonych drzewami owocowymi z Viking Malt które są słodami pilzneńskim. Po podliczeniu wydajności okazało się, że wyszła na poziomie 49 i 52%. Zastanawia mnie czy powodem niskiej wydajności mogła być temperatura zacierania (64 stopnie) lub czas zacierania 60 min? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Paweł Wójcik napisał:

Po podliczeniu wydajności okazało się, że wyszła na poziomie 49 i 52%.

 

ja nie wychodzie praktycznie z wydajnością powyżej 70%. tez mam cb3

rzuc okiem na watek poświęcony kotłom automatycznym tam sie przewija watek wydajności i metod jej podwyższenia (myślę ze w Twoim przypadku będzie to wysladzanie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnie 2 warki zacierałem bez tej górnej pokrywki i dzięki temu po prostu łatwiej było podejść i zamieszać, więc mieszałem ze 2-3 w ciągu godziny. Wysładzanie wydawało mi się, że nie miało znaczenia, bo za pierwszym razem trwało godzine(gęsty zacier), za drugim razem 15min, a wydajnośc wychodziła w okolicach 75% w obu przypadkach.

Natomiast przy zacieraniu z górnym sitem i bez mieszania, to czasem i 65% wychodziło. Śrutowwania też w miare stabilnie mi wychodzi, więc nie biorę pod uwagę

 

 

Edytowane przez Zdrawko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, anteks napisał:

Moim zdaniem duży wpływ na wydajność ma grubość śutowania

pomimo śrutowania bardzo drobno - 0,9mm mam żenująca wydajnosc

 

ostatnio zauważyłem ze brzeczka ktora wylatuje gora przez waz ma np 14 blg a po podniesieniu kosza jest juz 11 blg. Woda ktora jest dookoła kosza ma praktycznie 0 blg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, leonzn napisał:

pomimo śrutowania bardzo drobno - 0,9mm mam żenująca wydajnosc

 

ostatnio zauważyłem ze brzeczka ktora wylatuje gora przez waz ma np 14 blg a po podniesieniu kosza jest juz 11 blg. Woda ktora jest dookoła kosza ma praktycznie 0 blg

 

Ja śrutuje dla odmiany grubo :). Brzeczka mierzona przy przelewie miała 15blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, anteks napisał:

Ja śrutuje dla odmiany grubo :). Brzeczka mierzona przy przelewie miała 15blg.

 

spróbuje kolejnym razem, choc mysle ze to nie podniesie mi wydajności . widze ze dajesz dużo wody / l . Rzuc pls okiem jaka bedzie roznica pomiędzy - brzeczka mierzona przy przelewie, a po podniesieniu kosza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, leonzn napisał:

 

spróbuje kolejnym razem, choc mysle ze to nie podniesie mi wydajności . widze ze dajesz dużo wody / l . Rzuc pls okiem jaka bedzie roznica pomiędzy - brzeczka mierzona przy przelewie, a po podniesieniu kosza

Właśnie kończe zacieranie to sprawdze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ brzeczki przy zacieraniu moim zdaniem jest dobry. Wszystko przechodzi przez pokrywe. Ustalam przepływ tak żeby było ok 0,5 cm płynu na pokrywie. Przy pierwszej warce bo wysładzaniu musiałem brzeczke dobrze wymieszać z tego względu ze górna warstwa miała ok 4 blg a po wymieszaniu juz 11. Przy drugiej warce nie było takich rozbierzności. I przy drugiej pokrywka była trochę bliżej młóta niż przy pierwszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leonzn napisał:

 

spróbuje kolejnym razem, choc mysle ze to nie podniesie mi wydajności . widze ze dajesz dużo wody / l . Rzuc pls okiem jaka bedzie roznica pomiędzy - brzeczka mierzona przy przelewie, a po podniesieniu kosza

15blg z rurki i po podniesieniu kosza i zamieszaniu 15blg. Z rurki wypływa brzeczka pobierana z pod kosza to dlaczego miało by być inne blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, anteks napisał:

15blg z rurki i po podniesieniu kosza i zamieszaniu 15blg. Z rurki wypływa brzeczka pobierana z pod kosza to dlaczego miało by być inne blg?

 

u mnie w cb3 jest dość duza szczelina pomiedzy koszem a sciana kotła i brzeczka tam potrafi miec 0 blg, a jest jej zapewne kilka litrow. po podniesieniu kosza miesza sie to z brzeczka ktora ma jakies tam blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, leonzn napisał:

 

u mnie w cb3 jest dość duza szczelina pomiedzy koszem a sciana kotła i brzeczka tam potrafi miec 0 blg, a jest jej zapewne kilka litrow. po podniesieniu kosza miesza sie to z brzeczka ktora ma jakies tam blg

W czasie zacierania sie nie wymiesza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, anteks napisał:

W czasie zacierania sie nie wymiesza?

 

niestety tez stosuje 4l/kg i woda podchodzi pomiedzy koszem,a scianka wysoko - ok 10 cm od gornej krawedzi kotla. podczas zacierania brzeczka jest pobierana spod kosza , niestety u mnie to sie nie miesza - sprawdzane kilka razy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, anteks napisał:

15blg z rurki i po podniesieniu kosza i zamieszaniu 15blg.

I to Ci wyszło  z 5.4 kg słodu?

 

A, ile potem wody do wysładzania poszło, ile Blg przed gotowaniem??

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Sajgon89550 napisał:

jeśli jest wody na równo z zasypem to może występować mały przepływ ja zawsze pompuje dużo wody nad zasyp wtedy poziom po bokach opada i ładnie filtruję przez zasyp

 

chyba masz racje, zwiększę przeplyw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, anteks napisał:

Właśnie sie gotuje. jest jakieś 30l 11blg. DO wysładzania poszło około 9-10l

A, właśnie. Czy masz dużo wody nad młótem podczas przepływu?? ups. chodzi o brzęczkę podczas zacierania

 Napisz jak skończysz gotować ile blg uzyskałeś.

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.