Skocz do zawartości

NZ IPA proszę o weryfikacje.


Typhon

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam! Przymierzam się do drugiej warki, więc doświadczenie na poziomie 2%

Chciałbym zrobić ipke na NZ chmielach. Takie coś ułozyłem.

 

Gęstość 17.1 BLG   16.1 BLG

ABV 7.3 %   6.8%

IBU 44    53

SRM 4.8   4.7

 

 

Rozmiar warki:

Oczekiwana ilość gotowego piwa 22 L

 

Kroki:

Temp 69 C, Czas 80 min

Temp 77 C, Czas 10 min

 

Zasyp:

- Viking Pale Ale malt 4 kg (53.3%)    5 kg (71.4%)

- Pszeniczny 1 kg (14.3%)   Bez zmian

- Płatki pszeniczne 0.5 kg (7.1%)   Bez zmian

- Płatki Owsiane 0.5 kg (7.1%)    Dolożyłem 

- Pilzneński 2 kg (26.7%)

 

Chmiele :

 

- Citra 40 g 40 min   Pacific Jade 50 g 30 min

 

- Rakau 20 g 5 min

- Galaxy 20 g 5 min

- Wai-ITI 20 g 5 min

 

- Rakau 20 g 0 min

- Galaxy 20 g 0 min

- Wai-ITI 20 g 0 min

 

- Na zimno Citra 40 g 3 dni   Wai-ITI 30 g 3 dni

- Na zimno Rakau 40 g 3 dni   30 g 3 dni

- Na zimno Galaxy 40 g 3 dni   30 g 3 dni

 

Drożdże fm52, zrobię starter. Nie znam nikogo z Zielonej Góry i okolic kto by mógł mieć gęstwę.

Fermentacja 16-17 stopni mam lodówkę i sterownik wiec nie będzie problemu. 

Czekam na słowa krytyki

 

 

 

Edytowane przez Typhon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Typhon napisał:

 

Witam! Przymierzam się do drugiej warki, więc doświadczenie na poziomie 2% emoji846.png

Chciałbym zrobić ipke na NZ chmielach. Takie coś ułozyłem.

(...)

Czekam na słowa krytyki emoji6.png

 

 

Tak na szybko. Niska jak na IPĘ goryczka, do tego zacieranie nie-wytrawnie. Mieszanka pilzneńskiego i pale ale to wykorzystanie posiadanych słodów, czy jakiś głębszy zamysł?

 

I najważniejsze - jakie drożdże? Na taki baling dobrze byłoby użyć gęstwę, ewentualnie dwie torebki  sucharów czy solidny starter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie to kwestia gustu, ale mi gorycz z Citry kompletnie nie leży, zalega jakbym albedo z grejpfruta jadł. Pomijając fakt, że to ewidentna ameryka.

Z ZN na gorycz doskonale mi się sprawdził Southern Cross. Pacific Gem, Green Bullet i Dr.Rudi ponoć też się świetnie sprawdzają.

A Galaxy chyba jest australijski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, ogoun napisał:

Pewnie to kwestia gustu, ale mi gorycz z Citry kompletnie nie leży, zalega jakbym albedo z grejpfruta jadł.

To w dużej mierze zależy od konkretnej partii, a nie samej odmiany. A ostatnio dużo jest takich trefnych partii nowofalowych chmieli w polskich sklepach. 

 

Co do receptury:

  • Pierwszą przerwę zacierania bardziej w 66C~, bo tak to wyjdzie za słabo fermentowalne.
  • IBU chyba nieco za mało jak na ten ekstrakt, ale to zależy jakie kto lubi IPA. 
  • Najważniejsze w recepturze są drożdże i fermentacja, a tu nie ma o tym ani słowa. W tym wypadku neutralne amerykańskie i fermentacja max w tych 18-19C (piwa, nie otoczenia), a najlepiej trochę mniej. Oczywiście gęstwa lub od biedy 2 paczki sucharów. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dziękuję za pomoc trochę zmodyfikowałem przepis. Uzupełniłem dane o drożdżach i fermentacji. Wywaliłem Pilzneński i Citre.
Dołożyłem troszke płatków i chmieli.
Galaxy zostawię Australia blisko NZ więc nagniemy trochę

Zerknijcie proszę czy nie przesadziłem z chmieleniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie aromatyczne spoko, na goryczkę jeżeli wychodzi faktycznie tyle IBU to też, bo nie wrzucałem w kalkulator. Pilzneński tam w sumie w niczym nie przeszkadzał, jak chcesz to zostaw. Na taki ekstrakt to starter będzie musiał być dosyć duży, pewnie ze 2 litry przynamniej z jakiejś świeżej fiolki. Poza tym wciąż za ciepło zacierane. 

 

No i jak to Twoja druga warka to pewnie jeszcze nie masz doświadczenia z chmieleniem na zimno. Poczytaj sobie na forum wątki o filtracji chmielin, bo wielu początkujących sobie psuje piwa niedokładnie je odfiltrowując, przez co potem masz tzw. hopburn, czyli nieprzyjemne pieczenie od drobinek chmielu, przeważnie idące w parze z kiepskim, trawiastym posmakiem. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmielenie aromatyczne spoko, na goryczkę jeżeli wychodzi faktycznie tyle IBU to też, bo nie wrzucałem w kalkulator. Pilzneński tam w sumie w niczym nie przeszkadzał, jak chcesz to zostaw. Na taki ekstrakt to starter będzie musiał być dosyć duży, pewnie ze 2 litry przynamniej z jakiejś świeżej fiolki. Poza tym wciąż za ciepło zacierane. 
 
No i jak to Twoja druga warka to pewnie jeszcze nie masz doświadczenia z chmieleniem na zimno. Poczytaj sobie na forum wątki o filtracji chmielin, bo wielu początkujących sobie psuje piwa niedokładnie je odfiltrowując, przez co potem masz tzw. hopburn, czyli nieprzyjemne pieczenie od drobinek chmielu, przeważnie idące w parze z kiepskim, trawiastym posmakiem. 
Czyli proponujesz zacierac w 66°C Mam przeprowadzić całe zacierania w tej temp plus ewentualnie wygrzew?
Liczyłem wszystko w kalkulatorze więc chyba parametry będą ok. Czekam jeszcze na pompę z alli i będę zaczynał.
Co do filtracji chmielin to wymyśliłem takie coś
Nakładam na to worek nylonowy i pończoche. Przy pierwszej się sprawdziło e6c2cc6b2081da5f924271f44b7ebce4.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.