Skocz do zawartości

GMO a piwowarstwo


grzesiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Thalidomide

Nie ma problemu w wypadku, jeśli nie widzi się skutków. Mam przyjemność pracować z osobą poszkodowaną w wyniku działania tego leku. To nas nauczyło ostrożności, obyśmy nie zapomnieli tej lekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bakterie Agrobacterium rhizogenes od wielu tysięcy lat wnikały w rośliny indukując wzrost korzeni w miejscach infekcji. i masz mieszanie się gatunków. Bakterie i wirusy cały czas między sobą wymieniają DNA. W Twoim organizmie jest mnóstwo komórek, których DNA zostało zmodyfikowane, to co Ciebie też nazwiemy GMO i powiesimy na drzewie? To że człowiek zatrudnił pleśnie do produkcji antybiotyków akceptujecie, bo jak dostaniecie jakąś zjadliwa bakterie to będziecie chcieli wyzdrowieć. Teraz ciężko sobie wyobrazić życie bez antybiotyków. Za 50 lat będzie tyle ludzi, że będzie z GMO tak jak z antybiotykami, bez nich nie będzie się dało żyć i wtedy ludzie będą z tym żyć jak z czymś co było od zawsze.

 

Człowiek nigdy sam nie "programuje" DNA bo to nie jest zabawa klockami lego że się 500 klocków złoży i jest. Prawie zawsze się korzysta z bakterii jako nośników informacji genetycznej, które pozwalają wszczepić DNA do danego organizmu. A do bakterii to DNA jest wszczepione skądś. Ciężko jest wymyślić i zsyntetyzować DNA mające po kilka tysięcy par zasad, dlatego korzysta się z "gotowych" genów wyciętych za pomocą enzymów restrykcyjnych, które rozpoznają dana sekwencje w DNA tworząc lepkie końce, które mogą się łączyć z innymi kawąłkami DNa o takich samych końcach.

 

To po prostu wspomaganie natury w ewolucji i pchnięcie jej na taki tor jak nam odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thalidomide

Nie ma problemu w wypadku' date=' jeśli nie widzi się skutków. Mam przyjemność pracować z osobą poszkodowaną w wyniku działania tego leku. To nas nauczyło ostrożności, obyśmy nie zapomnieli tej lekcji.[/quote']

tak, kiedyś ten lek podawali w postaci racematu. Jeden łagodził poranne mdłości a drugi był silnie mutagenny. Teraz mam biotransformacje, chiralne kolumny do HPLC, enzymy i wiele innych narzędzi które pozwalają na wydzielenie tylko jednego enancjomeru.

Jak myślisz ile kobiet teraz by się zgodziło przyjmować teraz ten lek, mając w pamięci widok poszkodowanych dzieci mimo że teraz byłby całkowicie bezpieczny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po prostu wspomaganie natury w ewolucji i pchnięcie jej na taki tor jak nam odpowiada.

A czy na pewno nie przyniesie nam to negatywów za powiedzmy 100 lat?

 

Widzę plusy i są bardzo kuszące i bardzo generujące przychody ludziom używającym tych technologii. Boję się skutków, które mogą być efektem niezamierzonych niedopatrzeń. Zabawa w Twórcę i naiwne wmawianie opini publicznej, że na pewno nie popełnimy błędu mi osobiście powiewa pychą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thalidomide

Nie ma problemu w wypadku' date=' jeśli nie widzi się skutków. Mam przyjemność pracować z osobą poszkodowaną w wyniku działania tego leku. To nas nauczyło ostrożności, obyśmy nie zapomnieli tej lekcji.[/quote']

tak, kiedyś ten lek podawali w postaci racematu. Jeden łagodził poranne mdłości a drugi był silnie mutagenny. Teraz mam biotransformacje, chiralne kolumny do HPLC, enzymy i wiele innych narzędzi które pozwalają na wydzielenie tylko jednego enancjomeru.

Jak myślisz ile kobiet teraz by się zgodziło przyjmować teraz ten lek, mając w pamięci widok poszkodowanych dzieci mimo że teraz byłby całkowicie bezpieczny?

Negatywny marketing robi swoje. Powiedz kobietom, że poroniły naturalnie, że to w 100% nie jest efekt tego leku (mimo, że wywodzi się z leku który w latach 60 XXw. powodował deformację urodzonych dzieci).

 

Pisanie, że coś jest 100% bezpieczne jest nadużyciem :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja infantylnie powiem że wolę jeść i pić to co naturalne. Wygląda to tak jak poganianie ewolucji. Na ogół pomaga w rozwiązywaniu doczesnych problemów, ale prędzej czy później odbije się czkawką! Wypuszczanie bolidu rodem z F1 na drogę z dziewiętnastego wieku musi się skończyć wypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ludzie uważają że lepiej jest pryskać pestycydy, które są bardzo toksyczne kumulują się w organizmach, niż wszczepić gen z innej rośliny który zawiera inhibitor enzymu, który jest w robalach, a nie ma u człowieka bo np syntezuje chitynę, której u człowieka nie ma i jest to zupełnie innego rodzaju enzym. Chcecie szczepionkę na HIV, a to wszystko się opiera na inhibicji enzymów bardzo podobnych do ludzkich. Ale jak będzie wynaleziona to będzie społeczne przyzwolenie na to. A jeszcze niedawno nie wiadomo było co to w ogóle jest. Za kilkadziesiąt lat jak będzie potrzeba GMO, większa świadomość społeczeństwa, to nikomu nie będzie przeszkadzać że GMO jest popularne jak internet.

 

(mimo, że wywodzi się z leku który w latach 60 XXw. powodował deformację urodzonych dzieci).

Nie wywodzi się, bo to co odpowiadało za mutacje to lustrzane odbicie cząsteczki talidomidu. Po prostu ten lek nie był odpowiednio oczyszczony, to tak jakby zwalać na etanol że człowiek miał strasznego kaca, a tak naprawdę to była wina złej destylacji i dużej ilości fuzli. No może kac jest mało porównywalny z mutacjami ale chyba pokazałem o co chodziło z tym lekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo widzę osób uważa się za światłych w tej dziedzinie a co powiedzą na temat bardziej precyzyjnego artykułu?

 

http://polska-wolna-od-gmo.org/doc/Zywnosc_genetycznie_modyfikowana.pdf

 

?

Sprawa przypomina mi cały proceder z koncernami paliwowymi które wykupują za MEGA kasę patenty które mogły by podważyć zapotrzebowanie na ropę naftową i zamykają je w sejfach aby tacy klienci w Polsce płacili za paliwo koszmarne ceny. Teraz podobno we Francji PB95 jest po 1,12 eur. To sobie obliczcie jaka różnica!

Nie uważam się za światłą osobę w tej dziedzinie, po prostu wiem coś na ten temat to po pierwsze. Po drugie, podkreślę to po raz drugi NIE ZAJMUJĘ STANOWISKA w sprawie szkodliwości ewentualnie jej braku podczas spożycia GMO, chociażby ze względu na fakt braku istnienia wieloletnich badań traktujących o wpływie długotrwałego spożycia GMO przez ludzi.

A po trzecie i najważniejsze w Polsce w dniu dzisiejszym średnia cena litra Pb 95 w czerwcu wynosi 4,67 zł/litr we Francji 5,74 zł/litr oczywście różnica znacząca,ale czego to Twoim zdaniem dowodzi? http://www.e-petrol.pl/index.php/uslugi/notowania/cenyEuropa.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co napisał wsaczuk pragnę dodac,że każdy z Nas jest mutantem, czy tego chce czy nie.To właśnie PRZYPADKOWE mutacje i dobór naturalny ukształtowały wszystko żywe co znajduje się dookoła nas... Oczywistym,zatem jest fakt,że natura, a raczej dobór naturalnym sam w końcu wybierze co dla niej najlepsze, a modyfikacje DNA prowadzone przez człowieka jedynie przyspieszają powstanie owych PRZYPADKOWYCH mutacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co napisał wsaczuk pragnę dodac,że każdy z Nas jest mutantem, czy tego chce czy nie.To właśnie PRZYPADKOWE mutacje i dobór naturalny ukształtowały wszystko żywe co znajduje się dookoła nas... Oczywistym,zatem jest fakt,że natura, a raczej dobór naturalnym sam w końcu wybierze co dla niej najlepsze, a modyfikacje DNA prowadzone przez człowieka jedynie przyspieszają powstanie owych PRZYPADKOWYCH mutacji.

Trochę nie tak jest. Przypadkowe mutacje o których mówisz to pojedyncze zmiany na skutek błędów powielaniu DNA. Mimo wielu mechanizmów naprawczych nasz organizm myli się. Niektóre mutacje mogą być niewidoczne, bo zmieni zasada w DNA, ale na taką co koduje ten sam aminokwas. Po za tym gdy jest jakaś poważniejsza mutacja, to komórka zazwyczaj wkracza na drogę autodestrukcji. Zaś te zmiany, które wprowadza człowiek tyczą się całych genów liczących po kilkaset albo kilka tysięcy par zasad. Oczywiście jakby baaardzo długo poczekać to by mogło coś takiego zajść, ale większa jest szansa że komórki by przeszły apoptozę.

 

Tyle osób krzyczy na GMO a nikt np nie zastanawia się nad solariami, tam człowiek dostaje UV, którego używa się do mutowania albo zabijania mikroorganizmów i jest dobrze. A dlaczego? Bo jest to opłacalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu będę dyskutowac, wygląd,zdolności,sposób funkcjonowania i pojawianie się nowych cech osobniczych na przestrzeni tysięcy lat wywołane były mutacjami,które oceniał dobór naturalny.

Przykładem mogą byc wszystkie przydatne funkcje reprezentowane przez wszystkei zwierzęta, np. z dużym prawdopodobieństwem bobry nie miały kiedyś mocnych długich zębów,aż do momentu kiedy urodził się jeden osobnik (zmutowany) z mocnymi i długimi zębami, dzięki którym mógł stworzyc lepsze warunki bytowania dla potomstwa,a tym samym wabic samice, ich potomstwo również urodziło się z "nowymi" zębami i tak na przestrzeni lat bobry bez "nowych" zębów wymarły w naturalny sposób.Dobór naturalny ocenił, iż mutacja, która zaszła była jak najbardziej na miejscu.

 

@wsaczuk

Poza tym ja mam na myśli efekt ewolucji i rozwoju,który opiera się tylko na mutacjach.

Edytowane przez BaronVonZuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego co napisał wsaczuk pragnę dodac,że każdy z Nas jest mutantem, czy tego chce czy nie.To właśnie PRZYPADKOWE mutacje i dobór naturalny ukształtowały wszystko żywe co znajduje się dookoła nas...

Teza co najmniej dyskusyjna.

 

Możliwe jednak, że dobór naturalny do pewnego stopnia ma miejsce w przyrodzie, ale nawet wtedy nieudane mutacje są bezlitośnie eliminowane, czasem na przestrzeni setek lat, a my je będziemy od razu jeść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może taką dyskusję prowadziły dinozaury 65 mln lat temu na temat nadmiernego wzrostu młodych osobników :monster:

Żarty żartami ale naukowcy wykazali że jeden gatunek dinozaura wykazywał się bardzo dużą inteligencją!

Dodam odnośnie tego amerykańskiego społeczeństwa bo tak chodziło mi pogłowie. Wg. mnie dane populacje ludzi będą jak tu można się odnieść "Nieudane,owszem są eliminowane,natomiast te pozytywne zostają zapisane w łańcuchu na setki lat.-BaronVonZuk"ewolucyjnie eliminowane. Czyli upraszczając ci niemogący odmówić hamburgerów jeść i innych paskudztw i ich dzieci itd. będą w przyszłości niezdolne do potomstwa i zostaną ostatecznie wyeliminowani. Natomiast te mądrzejsze z siłą woli będą w stanie wychować potomstwo które przejmie ich cechy i przetrwa. Taki przyszłościowy wniosek mi się nasuwa i wydaje mi się że całkowicie trafny. A czy GMO jest naprawdę szkodliwe i należy je wyeliminować całkowicie pokażą nam nasze wnuki no przynajmniej za oceanem! A na dziś jestem niezłomnego zdania:

 

zakaz-gmo-dla-polski.jpegf

 

Uczmy się na cudzych błędach.

Edytowane przez fabians
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie człowiek sztucznie zaburza ewolucję dajmy taki przykład:

człowiek osiedla się, na wiosnę go zalewa, to co powinien zrobić? inteligentny osobnik przeniósłby się wyżej gdzie go za rok nie zaleje, a mało inteligentny zostanie tam gdzie jest i go za rok znów zaleje i w końcu powinien umrzeć.... tak by wyglądało wedle ewolucji prawda? I zachowanie że ten który się przeniósł wyżej teraz cierpi i płaci po to żeby ten co się nie przeniósł mógł się odbudować i żeby go za rok znów zalało... takie zachowanie jest niezgodne z "ewolucją" o której co chwila mówicie i że GMO ja przeskakuje. Człowiek już od wieków oszukuje ewolucje i trzeba się z tym pogodzić.

 

GMO nie jest czymś takim że to tylko ono przeskakuje ewolucję, człowiek który jest np urodził się ślepy powinien wedle ewolucji umrzeć jako gorzej przystosowany, ale teraz tworzy się dla tych ludzi udogodnienia, opracowuje implanty itd. A teraz pomyślcie ile ludzi można by uratować gdyby zamiast wydawać miliony na badania nad tym implantem wydać je na szczepionki i leki do afryki...

 

Nie twierdze, że kto sobie nie daje rady to go trzeba od razu do piachu, bo tak jest bardziej "po ewolucyjnemu", ale nie mówmy że teraz jest wszystko naturalnie i dopiero GMO jest "strasznym przyśpieszeniem w ewolucji" bo tak nie jest i człowiek łamie zasady doboru naturalnego od paru tysięcy lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. A czy GMO jest naprawdę szkodliwe i należy je wyeliminować całkowicie pokażą nam nasze wnuki no przynajmniej za oceanem!

Dokładnie tak jak pisałem kilka postów wyżej nie ma jeszcze długotrwałych badań a tylko one pokażą faktyczne skutki działania GMO. :okey:

Taaa narzekacie na GMO ale nie myślicie ile pestycydów jecie z jedzeniem nie GMO... wolicie wolne od GMO ale zalewane chemią, która kumuluje się w organizmach. Jeszcze trochę więcej tej chemii i o wnukach będziecie mogli tylko pomarzyć....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Baronie, nie powinienem Cię cytować, pisałem tak bardziej ogólnie. Tylko problem z badaniami długookresowymi jest taki, że trudno jest zachować sterylność badań i potem nie wiadomo czy to wina GMO czy czegoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.