Skocz do zawartości

Przygotowanie drożdży na mocne piwo


aszmyd

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję uwarzyć Portera Bałtyckiego o ekstrakcie ~20BLG w ilości ~18L

Będę używał drożdży SafLager W-34/70 . Mam dwie saszetki.

Przed Porterem chcę na nich zrobić Marcowe 13BLG w takiej samej ilości (18L)

 

Moje pytanie brzmi która opcja będzie lepsza:

  1. Dać 2 saszetki do Marocowego i całą gęstwę użyć do Portera
  2. Dać 1 szaszetkę do Marcowego i do Portera dać gęstwę + drugą saszetkę "na świeżo"

 

Boję się że 2 saszetki na 13BLG Marcowe to już trochę overpitching oraz tego że będzie to moje pierwsze zbieranie gęstwy  więc żeby mieć pewność, że na pewno zbiorę ją poprawnie, chciałbym dodać druga saszetkę później.

 

Czy dobrze myślę, że jeśli zaplanuję warzenie tak, żeby mieć portera gotowego do zadania drożdży w dniu kiedy zleję marcowe na cichą to wystarczy przełożyć gęstwę między fermentorami czy mimo wszystko trzeba by zrobić jakieś "płukanie" gęstwy itd?

 

Pewnie to oczywiste ale zaznaczam, że żadnego chmielenia na zimno przy marcowym nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, aszmyd napisał:

Planuję uwarzyć Portera Bałtyckiego o ekstrakcie ~20BLG w ilości ~18L

Będę używał drożdży SafLager W-34/70 . Mam dwie saszetki.

Przed Porterem chcę na nich zrobić Marcowe 13BLG w takiej samej ilości (18L)

 

Moje pytanie brzmi która opcja będzie lepsza:

  1. Dać 2 saszetki do Marocowego i całą gęstwę użyć do Portera
  2. Dać 1 szaszetkę do Marcowego i do Portera dać gęstwę + drugą saszetkę "na świeżo"

 

Boję się że 2 saszetki na 13BLG Marcowe to już trochę overpitching oraz tego że będzie to moje pierwsze zbieranie gęstwy  więc żeby mieć pewność, że na pewno zbiorę ją poprawnie, chciałbym dodać druga saszetkę później.

 

Czy dobrze myślę, że jeśli zaplanuję warzenie tak, żeby mieć portera gotowego do zadania drożdży w dniu kiedy zleję marcowe na cichą to wystarczy przełożyć gęstwę między fermentorami czy mimo wszystko trzeba by zrobić jakieś "płukanie" gęstwy itd?

 

Pewnie to oczywiste ale zaznaczam, że żadnego chmielenia na zimno przy marcowym nie będzie.

Tylko opcja nr 1. 

image.png.1e7f989cd7fce4b6cefb6268eb74a1ab.png

W dodatku realnie to nie bedzie zaden overpitching bo musialbys idealnie uwodnic drozdze zeby byl i to 10%. 

Edytowane przez Lasek
Sprawdzilem w kalkulatorze i wkleilem zrzut.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.