Skocz do zawartości

Ile glukozy do butelkowania brewkita od Kopyry?


jcoobaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Robię swoje 2 pierwsze warki, jednej z nich dotyczy to pytnie. 

Mam zestaw omawiany przez Kopyrę sprzedawany przez Browamator. Jest to Finlandia Bitter. Tydzień fermentacji burzliwej w temp 17 stopni, teraz 4 dzień cichej i dodany chmiel lubelski 30 g. Blg 3 kiedy zlewałem na cichą. 

Chcę rozmieszać roztwór glukozy do butelkowania. Piwa mam 20 litrów. Ile wody i glukozy powinienem zagotować ostudzić i zmieszać żeby otrzymać normalne nagazowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jcoobaa napisał:

Witam. 

Robię swoje 2 pierwsze warki, jednej z nich dotyczy to pytnie. 

Mam zestaw omawiany przez Kopyrę sprzedawany przez Browamator. Jest to Finlandia Bitter. Tydzień fermentacji burzliwej w temp 17 stopni, teraz 4 dzień cichej i dodany chmiel lubelski 30 g. Blg 3 kiedy zlewałem na cichą. 

Chcę rozmieszać roztwór glukozy do butelkowania. Piwa mam 20 litrów. Ile wody i glukozy powinienem zagotować ostudzić i zmieszać żeby otrzymać normalne nagazowanie?

I tego Tomek nie powiedział?

https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, jcoobaa napisał:

Nie działa link który podawał, poza tym nie ma nic o ilości wody. I nie wiem czy 2 to jest odpowiedni poziom CO2 bo wtedy wychodzi 5 g glukozy na 0,5 litra. Ale biorąc już 2,5 CO2 to mam już 7 g glukozy na butelkę a że to jest dużo to domyślam się i bez tego kalkulatora. 

https://www.wiki.piwo.org/Rozlew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bittera gazuje się nisko, 1,5-2,3v/v. Jeśli nie piłeś takich piw wcześniej to uderz w górną granice stylu, chyba że znasz takie nagazowanie. 

Link działa i kalkulator także

Rozrób 120g glukozy (górny zakres 2,3 v/v)/ 50g (dolny zakres 1,5v/v) w 0,5l wody, przegotuj dodaj do wiadra rozlewowego, zlej na to piwo, delikatnie zamieszaj i masz przegotowane do rozlewu. Założona temperatura piwa to u Ciebie 17°C (taką podajesz i taką wpisałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za szybko, dałem chmiel na cichą i nie zdążył w 4 dni opaść na dno, mogłem potrzymać tydzień wtedy by wyszło w sumie 14 dni w fermentorach. A tak było 11.  

Litr na dnie wylany do ścieku bo było za dużo fusów (chmieliny to się nazywa?). Trochę chmielu się dostało do butelek, pojedyńcze fusy, zwłaszcza w 3 ostatnich to odlożyłem je na bok i będą na pierwsze testowanie. Mam nadzieję że po miesiacu fusy będą leżeć grzecznie na dnie i nie wstaną.

Także straty niepotrzebne, ale nie mam kiedy znaleźć czasu i tak mi zajęło 2 godziny to butelkowanie, mycie itp. Żywcem kroję dobę na części i nic czasu nie zostaje. 

 W każdym razie 40 butelek czeka w bezpiecznym miejscu na ewentualny wybuch :) ( wyszło 40 bo część jest 0,33). Mam część zielonych butelek to będę trzymał w ciemności bo chmiel ponoć szlag trafia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jcoobaa napisał:

Blg było 2 przed butelkowaniem, najwyżej jak ma tryskać to schłodzę do 3-4 stopni przed piciem... daj spokój ale gimnastyka z tym robieniem piwa i tylko problemy, jak nie jebnie to pierdolnie...

Za własne błędy trzeba płacić..................

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety... Zobaczymy, dam znać jak wyszło, ciekaw jestem. Na pewno przetestuję na znajomych... Jak będzie odpowiednie nagazowanie, nie wyjedzie po otwarciu to o resztę jestem spokojny. W każdym razie drugi brewkit już po burzliwej, German Pils plus słód jasny-syrop Gozdawa z Allegro (ponad 100 sprzedanych to musi być dobre?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludwiku Dorn i Sabo nie idźcie tą drogą!

Wiadomo, nie o to chodzi ale na początek tak sobie to wymyśliłem żeby zrobić dużo, łatwo i do wypicia. A że zapotrzbowanie jest to się na pewno nie zmarnuje byle było pijalne. Żeby się nauczyć podstaw a jak bedzie czas to może zacznę gotować. A jak sie nie spodoba i zapał spadnie to czekamy na Carlsberg w biedonce. Po 2 zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.