Skocz do zawartości

Taboret - prośba o radę


JanuszMyszyński

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zmuszony jestem do zainwestowania w taboret gazowy i w związku z tym potrzebuję porady. Robię warki standardowe, 20-litrowe, gar mam 35-litrowy. Chcę kupić coś taniego, najlepiej na Allegro. Czy 8 kw to wszystko czego potrzebuję, czy może szukać większej mocy. Taboret skręcany czy raczej jednolity? Inwestować w termoparę, czy poradzę sobie bez niej? Znalazłem takie opcje:

 

https://allegro.pl/oferta/taboret-gazowy-8kw-400-kg-zestaw-gwar36mies-8533217766?reco_id=18337d8d-e52c-11e9-b9f3-b026284b7e80&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

 

i to samo z termoparą, ale sporo droższe:

 

https://allegro.pl/oferta/taboret-gazowy-termopara-reduktor-waz-8kw-8537611018

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jednolity i sobie chwalę, jak robiłem przegląd forum to zaawansowani użytkownicy też raczej doradzili jednolite. Gar mam 40 litrowy z kiepskiej blachy i jak rozkręcę palnik na full to mam problem opanować to co się dzieje się w garze, także 8 kw to aż nadmiar. Mam palnik z termoparą i przydała mi się raz jak na chwilę musiałem wyjść podczas warzenia i brzeczka wykipiała i zagasiła płomień. Teraz mam problem z termoparą bo odcina mi gaz na początku gotowania co pewien czas. Nie wiem czy to problem termopary czy być może gaz mam tym razem jakiś mało kaloryczny i zanim termopara się rozgrzeje to czasami wariuje.

Kupowałem w tym sklepie:

https://sklep.interloop.pl/pl/c/Taborety-gazowe/210

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 6,5 kW i daje spokojnie radę w zimie w garażu przy gotowaniu 40L brzeczki. Mam skręcany i nic się nie luzuje, a zdarzało się stawiać na tym z 80kg. Ten z allegro widzę, że ma dopuszczalne obciążenie 400kg, więc o obciążenie bym się nie martwił. Termopara mi się chyba czasem przydawała jak ciśnienie gazu w butli było niskie i płomień gasł, to dopływ gazu mi odcinało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten tańszy, robił mi za podgrzewacz HLT i mam Saharę 10 kW. Do 35l gara brałbym ten mniejszy czyli ten z pierwszego podanego przez Cię linku. Sahara przy garnku 50l była na styk z wielkością, przy 35l mógłby Ci wystawać płomień. Teraz oba mi leżą odłogiem bo warzelnię mam w budynku zasilanym gazem ziemnym i musiałem się zaopatrzyć w palnik z papierami - kupiłem 7kW MMGastro. Zaraz zaś będą jeszcze bardziej odłogiem leżały bo wyjeżdżam i zostawiam zminimalizowaną warzelnię.

Aha, "certyfikat" CE (naprawdę: deklaracja CE)  tego taboretu na nic Ci się nie przyda, chwalą się nia a jej jedyną rolą jest dopuszczenie produktu do sprzedaży.

 

Monolit odlewany (Sahara) to słabe żeliwo i raz przy przenoszeniu delikatnie puknięty pękł przy mocowaniu nogi. Ta konstrukcja z cienkich blaszek jest zadziwiająco sztywna pod garem. Sam palnik z niego przeniesiony do innej ramy - świetny.

 

@CERNUNNOSJak na moj gust te 7-8 kW to nie nadmiar a minimum. Im dłużej dochodzisz do wrzenia, tym więcej energii tracisz wypromieniowywanej w "stanie pośrednim" przed wrzeniem. Jak zacznie wrzeć i masz za dużo pod garem, to zawsze możesz zmmniejszyć, w drugą stronę to nie działa. Oczywiście pełnowymiarowy browar ma znacznie mniejszy stosunek kW/hl niż domowy i działa, ale to jest lekko nieskalowalne. Bezwładność kadzi warzelnej, ryzyko przypalenia jakby 300 kW przygrzali - stosunek objętości do powierzchni gara też mają nieco inny.

Między 7kW a 10 kW przy "domowej" skali może być pół godziny różnicy na procesie.

W linku, który podałeś, cena gołego jest niewiele niższa niż gdzie indziej wyposażonego w reduktor z wężem.

 

@JanuszMyszyński Chcesz tanio ten z pierwszego linku? Ma dospawane do dwóch nóżek mocowania do ramy browaru w układzie "drzewko" ale tak że nie przeszkadzają w normalnym postawieniu na stole.

Edytowane przez c64club
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.