Skocz do zawartości

AIPA dość cytrusowa, bez mocnej goryczki? Chinook, Citra, Mosaic


sobieslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki pomysł na AIPA, moja 3 warka, może ktoś by coś poradził, podpowiedział? Czy ma to ręce i nogi? Z góry dzięki :)

 

Słód Pale Ale 5kg

Słód pszeniczny 1kg

Słód crystal 0,5kg

 

Zacieranie 3L/kg, 67 stopni, 60 minut. Oczekiwane BLG 14-15.

 

Chinook 20g 20'

Citra 10g 10'

Mosaic 10g 5'

Mosaic 20g 0'

Citra 20g 0'

 

US-05

 

Citra 50g 3 dni na zimno

Mosaic 50g 2 dni na zimno

Edytowane przez sobieslaw
Dodano info o zacieraniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mosaic i citra dałbym razem na cicha a nie z różnica jednego dnia. Im mniej zaglądasz do fermentora tym lepiej.

Pszenicznego dałbym około 10% natomiast karmelu jak dla mnie za dużo celowałbym w około 0.2kg.

co do chmielenie nie dajesz nic na goryczkę, celowo?

ale ja się zbyt nie znam i to tylko

moje sugestie ;) 

Edytowane przez Juniorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno Chinook na te 30' daje "szlachetną" goryczkę z tego, co wyczytałem i generalnie piwa z tym chmielem mi zawsze podchodziły, ale w jakim czasie był on wrzucany, to nie wiem...

 

Dzięki za opinię, ze słodami jeszcze przemyślę, bo wydaje się sensownie :)

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisane wyżej trochę za dużo pszenicy, zmniejszyłbym do 10% zasypu. Chmielenie w miarę ok. bo pod koniec gotowania. 

Chmiele na zimno wrzuć jednocześnie na trzy, cztery dni. Będzie chmielowo i wytrawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Więc zrobię takie coś:

 

Słód Pale Ale 5kg

Słód pszeniczny 0,5kg

Słód Crystal 0,2kg

 

Zacieranie 3L/kg, 67 stopni, 60 minut. Oczekiwane BLG 14-15.

 

Chinook 20g 20'

Citra 10g 10'

Mosaic 10g 5'

Mosaic 20g 0'

Citra 20g 0'

 

US-05

 

Citra 50g 4 dni na zimno

Mosaic 50g 4 dni na zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 2.10.2019 o 17:39, sobieslaw napisał:

AIPA

Słód pszeniczny 1kg

Czemu chcesz dać słód pszeniczny? 

W dniu 2.10.2019 o 18:59, korzen16 napisał:

trochę za dużo pszenicy, zmniejszyłbym do 10% zasypu.

 

Dlaczego 15% pszenicznego w zasypie to za dużo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie AIPA to przede wszystkim chmiele w aromacie i w zasadzie nic więcej, a w smaku  powinna być słodowość jako kontra dla goryczki, ale lubię jak jest ona czysta, bez żadnych karmeli, chlebków, ciasteczek i innych nut zbożowych. Staram się u siebie fermentację przeprowadzić "najczyściej" jak się da. A żeby piana była jak ta "Schlagsahne" dodaję pszenicznego, jęczmienia niesłodowanego lub jakiś płatków w ilości kilku procent i robię tak przy wszystkich piwach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, co piwowar to zawsze można się czegoś dowiedzieć, a że mało ipek warzę, bo wolę słodowość, to była okazja się zapytać. 

Rozwijając temat to kiedyś zasłyszałem na jakimś podkaście u Brada Smita chyba ze Stan'em Hieronymus'em że w słodzie pszenicznym są związki - lub powstają one z połączenia słodu pszenicznego i drożdży - odpowiedzialne za wzmocnienie odczucia smaku chmielowości. Nie tylko daje gładkość i pianę ale także podbija smak (flavor) chmielu, jest nośnikiem jego smaku. Podobno było to poparte badaniami laboratoryjnymi. Całkiem możliwe że coś w tym jest bo bardzo dużo browarów sypie pszeniczny do wszelakich ipek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, anatom napisał:

Rozwijając temat to kiedyś zasłyszałem na jakimś podkaście u Brada Smita chyba ze Stan'em Hieronymus'em że w słodzie pszenicznym są związki - lub powstają one z połączenia słodu pszenicznego i drożdży - odpowiedzialne za wzmocnienie odczucia smaku chmielowości.

Być może coś w tym jest, nie wiem. Do pobicia chmielowości koryguję wodę i zmieniam ilości chlorków i siarczanów w zacierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przepis zrealizowany, 9 dni od butelkowania, więc świeżo, ale jest nieźle :). Wyszło 14 BLG, a finalnie 6.5%. Goryczka dość średnia, ale tak było zaplanowane. Jeśli ktoś pił AIPA Salamander, ale chciałby trochę mniej goryczki, to moim zdaniem ten przepis nieźle to oddaje. Taka uwaga, od przepisu jedyna różnica to brak w ogóle chmielenia na zimno i... nie żałuję, jest fajny aromat, na zimno chyba byłyby perfumy.

 

Aha i zacieranie zrobiłem wytrawniej, 65-66 stopni. Bez mashoutu.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.