Skocz do zawartości

audioslave113

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam pewien problem z kalkulatorem nagazowania piwa. Ostatnio pierwszy raz uwarzyłem piwo dolnej fermentacji, teraz się lageruje i niedługo przyjdzie czas butelkowania. Nie wiem tylko jaką temperaturę uwzględnić w kalkulatorze nagazowania. Na wiki.piwo.org piszą:

Cytat

Obliczenie ilości surowca

Ilość dodawanego surowca zależy od:

 

temperatury w której przeprowadzamy rozlew - im cieplej tym więcej rozpuszczonego w piwie CO2 ucieka, w 13°C w piwie pozostaje 1.1 vol, w 21°C tylko 0.8 vol. Dlatego do lagerów dodajemy nieco mniej surowca.

 

No właśnie. Rozlew? Ale jako, że wraz ze zmniejszaniem się temperatury rozpuszczalność CO2 rośnie: więc skoro piwo fermentowało w 11 stopniach to nasyciło się do pewnego stopnia dwutlenkiem węgla, więc na mój rozum jeżeli  obniżę temperaturę, bo ilość tego gazu nie powinna się zwiększyć ani zmniejszyć , bo ani drożdże już nie pracują, ani rozpuszczalność CO2 się nie zmniejszyła, żeby było go być mniej.

 

Różnica w surowcu do refermentacji w moim przypadku to aż 40g (112g przy temperaturze 11 stopni, 41 przy 1 stopniu).

 

Idąc dalej co się dzieję w przypadku przerwy diacetylowej, gdy podniosłem temperaturę piwa do 15 stopni na ostatnie dwa dni fermentacji. Czy wtedy część dwutlenku węgla się ulotniła i już w kalkulatorze powinienem wpisać 15 stopni?

 

Z góry bardzo dziękuję za pomoc! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audioslave113 jeżeli piwo miało 15 stopni przez dwa dni to ilość CO2 w takim czasie się zmniejszyła, wynika to z prawa Henry'ego i prawdopodobnie zdążyła już osiągnąć poziom rownowagi dla 15 stopni. I takiej temperatury powinieneś użyć, lub nieznacznie niższej. Będzie to mało zauważalne.

 

Jeżeli natomiast na dwa dni tylko podniosłeś temperaturę otoczenia, to piwo, które ma dużą bezwładność cieplną wolniej uzyskało te 15 stopni. Poziom nasycenia będzie trochę większy aniżeli młodego piwa które już dwa dni miało 15 stopni. Wtedy już na wyczucie/doświadczenie powinieneś użyć niższej temperatury. Osobiście wybrałbym wtedy jakieś 11-12 stopni. Co da Ci różnicę kilku, może kilkunastu gramów.

 

Jeżeli znajdziesz chwilę na czytanie, to jakiś czas temu wnikałem jak to jest z tym nagaziwaniem piwa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.